121. Gesztenyeaknázó-moly
A vadgesztenyefák levelein károsító és a levelek korai elszáradását okozó moly kártevő az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban és a szomszédos országokban.
A vadgesztenyefák levelein károsító és a levelek korai elszáradását okozó moly kártevő az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban és a szomszédos országokban.
A sárga ruhára vagy autóra nagy számban repülnek. Ez nem véletlen, ugyanis a sárga szín vonzza a levéltetveket. A zsenge leveleken szívogatva legyengítik és megfertőzik a kerti növényeket.
Valószínűleg a fejes saláta és néhány trópusi papagájfaj keresztezéséből születtek a most következő saláták. Színük és ízük ugyanis erre utal.
Milyen bizarr egy hóval fedett kaktusz, jukka vagy akár pálmafa látványa egy hazai kertben! A szabadföldi teleltetés lehetősége még kevesek számára ismert, de könnyen megbizonyosodhatunk arról, hogy valóban működik.
Sokak számára újdonság, hogy hazánkban viszonylag sok növény átteleltethető szabadföldön, melyeket elsősorban üvegházi növényekként ismerünk. Így van ez néhány kaktusszal is.
A könnyezőpálma (Monstera deliciosa) jól láthatóan mutatja ha nem érzi jól magát. <p>Amenniyben levelei kicsik és ép szélűek maradnak, akkor számára kedvezőtlen életkörüményeire gyanakodhatunk. Ahhoz hogy nevéhez híven hatalmasra nőjön elegendő vízre, tápanyagra és páratartalomra van szüksége. Nem szereti a közvetlen napfényt mert levelei megperzselődhetnek. Válasszon egy világos helyet növényének s amenniyben lehetséges ne mozgassa. Leveleiről érdemes néha lemosni a rárakódott port. <p>További részleteket olvashat a növényről alábbi cikkünkben:
A mamutfenyő gyorsan növő faj. Mély, tápanyagokban gazdag talajt igényel. A sekély meszes talajokat nem szereti. Csak a nagyon fiatal egyedek viselik el a félárnyákot, árnyékot, az idősebb fák szenvednek árnyékban. Idős korukban viszont jobban elviselik a szárazságot, fiatal korukban páraigényesek. A szennyezett levegőjű környezetet nem viseli el. 30-50 cm magasság elérésekor ültesse végső helyére, utána már ne bolygassa. A fiatal egyedeket gyakran és bőven kell öntözni.
Próbáljon meg permetrin + tetrametrin hatóanyag-tartalmú szerrel (Chinetrin) védekezni ellenük.
Próbáljon meg olyan ultrahangos kártevő riasztót beszerezni, amely jó tücsök ellen is. Ezzel sikerülhet távoltartani udvarától a tücsköket.
A bogyókon lévő fehér bevonat a lisztharmat. Ellene június második feléig folyamatosan kell védekezni. A szüret után pedig akár kiegészítő kezelésekre is szükség lehet. Permetezésre dinokap, kinometionát, pirazofosz hatóanyagú szerek javasolhatók.