171. NEMZETI AGRÁRTÁMOGATÁSOK
Az városiasodó európai társadalmak a csökkenő mezőgazdasági lakosságtól nagyobb volumenű termelést követelnek meg. Ez csak a termelés állami támogatásával vált lehetségessé.
Az városiasodó európai társadalmak a csökkenő mezőgazdasági lakosságtól nagyobb volumenű termelést követelnek meg. Ez csak a termelés állami támogatásával vált lehetségessé.
2004-ben a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem Kertészettudományi Karának Menedzsment és Marketing Tanszékén két hallgató is az ökopiacokat választotta diplomatémájának.
Veress Krisztina indulása óta kísérte figyelemmel az újpesti ökopiacot. Először TDK munkájában dolgozta fel a piac indulását és kifejlődését, majd diplomamunkájában is folytatta a témát.
A málna gubacsdarázs a málnavessző oldalán mogyoró méretű szövetburjánzást képez. A legegyszerűbb védekezés ellene a fertőzött vesszők levágása és elégetése.
Miként nyáron a virágok, úgy télen a madarak teszik mozgalmassá a kertet. Még most se késő a kertbe csalogatni az énekes madarakat!
A kedvezőtlen elhelyezés és a rendszertelen öntözés, a túl száraz hely levélhulláshoz és levélelhaláshoz vezet. Tegye meleg, fényes helyre, öntözze rendszeresen és párásítson környezetében!
A gyapjaslepke nagyon sokféle növényt károsít. A legtöbb magyarországi fa -és cserjefaj megfelel számára, gyümölcsökön, szőlőn, sőt még egyes tűlevelűeken is okozhat kárt<p>Az azonos fafajokból illetve azonos korú fákból álló erdő kedvező helyet jelent számára. Hosszú távon érdemes elgondolkodni, azon, hogy heterogénebb erdőt telepítsen. Kis területen a védekezés első lépése lehet a petecsomók eltávolítása, de ez az Ön által említett nagyobb erdőbentúlzottan költséges eljárás lenne. <p>A gyapjaslepke ellen kémiai szerekkel (pl. Dimilin 25 WP, Nomolt 15 SC) is védekezhet, de csak odafigyeléssel, körültekintéssel. Javaslom inkább a környezetkímélő szereket pl. a Bacillus thuringiensis tartalmú Dipelt illetve kitinszintézisgátló szereket. <p> Ezek a szerek nem hatnak azonnal, a lárvák még egy ideig táplálkoznak, majd elpusztulnak.
A muskátli leveleit a bagolylepkék (káposzta-bagolylepke, gamma-bagolylepke, gyapottok-bagolylepke) lárvái károsíthatják. Csak a fiatal bagolylepke lárvák ellen lehet hatékonyan védekezni Mospilan nevű szerrel.<p>A levelek sodródásának valószínű, hogy a muskátlit gyakran károsító xantomonaszos betegség az oka. Ehhez azonban látni kellene a tüneteket. Ha először egy ék alakú vizenyős folt jelenik meg a levélerek között, mely fokozatosan elbarnul, elfeketedik s végül elszárad a levél, akkor ez a betegség az oka. Ellene a baktériumok ellen is jó gombaölő szerekkel (rézhidroxid, kasugamicin) védekezhet. A már fertőzött töveket azonban jobb elpusztítani.
A Nősziromfélék családjába tartozó Acidanthera bicolor magyar neve Abesszin kardvirág. Fehér virágú növény, amely augusztustól októberig virágzik. Május közepétől ültethető 8-10 cm mélyre. Napos termőhelyet igényel. A kardvirághoz hasonlóan kell gondozni.
A fonnyadás oka valószínű a rendszertelen vagy kevés öntözés és a magas hőmérséklet. A túlzottan meleg szobában a fiatal levelekhez már nem tud a növény elég vizet eljuttatni. Öntözze gyakrabban növényét és párásítson körülötte!