1796. Ősszel vagy tavasszal kell metszeni a rózsát?
Ősszel felmerülhet bennünk a kérdés, mikor és hogyan metsszük meg a rózsát. Mutatjuk, mire kell figyelni.
Ősszel felmerülhet bennünk a kérdés, mikor és hogyan metsszük meg a rózsát. Mutatjuk, mire kell figyelni.
Tavaszi virághagymákat könnyű termeszteni, és kellemes látvány a színes virágok sokasága egy hosszú tél után. A gondoskodást a virághagymák egész évben tartó virágzással hálálják meg. Melyek a legellenállóbb virághagymák? Melyeket nem károsítanak állatok? Hogyan kell elültetni őket? Alább következnek a válaszok azokra a leggyakoribb kérdésekre, melyek a tavaszi virághagymák ültetésével, kiválasztásával és gondozásával kapcsolatosak.
A tavasz az egyik legszebb évszak, és Kent környezete nagyon sok szép látnivalót nyújt azoknak a látogatóknak, akik szeretik a szépet. Az első virágok a nárciszok és a kankalinok, majd a jácintok és a tulipánok , a szezon végére pedig megjelenik a rhododendron és annak fajtái (májusban). Alább következik egy rövid bemutató a legszebb kertekről. Kellemes utazást!
Ki ne ismerné a gyémántokat? Évszázadok óta, a gyémánt viselése a gazdagság, a hatalom és a szerelem szimbólumává vált. Hallhattak arról is, hogy “A gyémánt a nő legjobb barátja”- Azt mondják, hogy minden nő szeretett volna, vagy szeretne kapni élete szerelmétől egy gyémántot, legalább egyszer. A leghíresebbek ezen kövek közül azért különlegesek, mert ritka gyönyörűek, és mert mindegyiknek van egy története. Lássuk!
Tavasszal rengeteg a munka a kiskertekben. A növényvédelmi feladatok zöme erre az időszakra esik. Az áprilisi hűvös, csapadékos időjárás elősegítette a csonthéjasok virágzáskori moníliás megbetegedését. Ha a fertőzésnek nem szabunk idejében gátat, jelentős kihatása lehet a termésmennyiségre is.
Kedves Hobbista! A bonsaiként tartott növények levelei a folyamatos nyírás következtében az eredeti méret felére, harmadára is törpülhetnek. Történik ez azért is, mert ilyenkor própál alkalmazkodni a növény a megváltozott körülményekhez és a megmaradó ágrészeken minél több hajtást növeszteni. Ez a körülmény megosztja az energiáit, ezért is kisebbek a levelek. Amennyiben elmarad a nyírás, a csúcsdominancia következtében kevesebbszámú, viszont erőteljesebb hajtás képződik, így a levelek mérete is növekedhet. Virágzáskor célszerű foszforban gazdag tápanyaggal locsolni! üdvözlettel Katona Ervin
Kedves József! Így látatlanban elég nehéz válaszolni erre a kérdésre! Ha barnás-fekete és cikk-cakkosan úszik. Feljön a felszínre, majd zavarásra lemegy a víz aljára, akkor valószínűleg szúnyoglárvák, sűrgősen tenni kellene ellene, ha kikelnek ellepnek mindent a szúnyogok. Le kell cserélni a vizet és jól kimosni mindent. A vegyszerek használata nem tenne jót a növényeknek, és a vegyszeres kezelés után amúgy is ki kellene cserélni az egészet, mivel az elpusztult 'szúnyoglárvák' bomlása során bezavarosodik a víz. Üdvözlettel Vasvári János Zsolt
Kedves Érdeklődő! Valószínűleg túl alacsony hőmérsékleten van tarta, az öntözés és a páratartalom túl magas. Legvalószínűbb ok a szürkepenész. Mossa le a növény leveleit. Változtassa meg a környezetet: Az epifita, leveles kaktuszok a természetben fákon élnek Közép- és Dél-Amerika erdeiben. Nem úgy kell őket kezelni, mint a kaktuszokat általában! Röviden: évszakonkénti gondozás! Tél vége, tavasz kezdete: Virágzás után pihentetni kell a növényt. Hűvösebb környezetben neveljük tovább. Fontos a jó megvilágítás, ilyenkor még nem erős a nap sugara érheti közvetlen napfény is. Kevés víz, tápoldatozni nem szabad. Az öntözésnek akkor jön el az ideje, ha a növény levelei kezdenek kissé ráncosodni, ekkor kaphat egy nagyon kevés nedvességet. Tavasszal: Áprilisban indul fejlődésnek ha az éves ritmus optimális. Megjelennek az új szártagok (csak az új hajtásokon jelennek meg később virágok....). Növeljük az öntözővíz mennyiségét, elkezdhetjük speciális tápoldattal kezelni (kaktuszoknak való, ill. alkalmas még az epifita növényeknek készült tápoldat is). Ilyenkor átültethető, ha nagyon indokolt, de nincs szükség rá minden évben, ugyanis az epifita kaktuszoknak kis, gyenge gyökere van. Kaktuszföld megfelelő az indokolt átültetéshez. Nyár: Nyáron (még egyszer megemlítem, hogy az optimálisan nevelt egyedeknél ilyen az éves ritmus, Hollandiában máskor is virágoztatnak kaktuszokat, azok éves ritmusa kissé másképp van, de erre kell a növényket beállítani) újabb pihenőidőszaka következik a növénynek. Jól olvassa egy évben kétszer van pihenőidőszak, tél végén-kora tavasszal és nyáron. Az új hajtások már viszonylag jól fejlettek ilyenkorra. Most is kevesebb nedvességet kapjon, tápanyagutánpótlásra a nyári időszakban sincs szükség. Nyáron kitehető a szabadba is szélvédett, világos, meleg helyre, de ne érje sok eső! Ősszel és télen: Ebben az időszakban, ha a növényt naponta 10 órán át teljesen sötétben tartjuk, akkor megjelennek az új hajtások végén a bimbók. Rendszeresen öntözzük, tápoldatozni nem kell feltétlenül, ha tavasszal eleget kapott, egész évben kitart, elraktározza. Nyáron a nagy melegben, ill. ősztől-tavasz végéig időnként meg lehet permetezni, mert kedveli a magasabb páratartalmat. Ha a szürkeség nem javul célszerű átültetnia növényt és megfelelő szerrel kezelni. Sok nedvesség hatására gyökér-, ill. szártőrothadás is felléphet, ilyenkor az ép részeket dugványozni kell, a növény többi részét már nem lehet megmenteni. Üdvözlettel Vasvári János Zsolt
Kedves Érdeklődő! Érdekes. Nem tudom hol volt a növény, mielőtt Önökhöz érkezett. Ha ismerős nevelte, tartotta kint a szabadban vagy mindig a házban volt neki.... Ha vették, akkor pl. Hollandiában mások a fényviszonyok, még nyáron sincs olyan erős napfény, mint hazánkban. Lehetséges, hogy az átültetés utáni regenerálódás még nem történt meg, ill. a környezetváltozás, hogy a szabadban van most Önöknél közvetlen napfényen. Valószínű semmi baja, csak védekezés, pl. kevesebb vizet párologtasson, míg gyökerei nem jönnek helyre az átültetéstől. A második átültetés már nem biztos, hogy jót tett neki, még az előzőt sem heverte ki. Nyáron a szabadban melegen, napon tartva sokkal több vizet kíván, mint télen világos hűvös környezetben. Forró napokon meg lehet permezetni a növényt, de kora reggel vagy estefelé, nehogy a nap sugarai az esőcseppeket érjék, különben égési foltok jelenhetnek meg. Az is elképzelhető, hogy az új átültetett föld, nagyon hideg volt (pl. pincében tárolták stb.), kissé megfázott a növény gyökere. Ha bekövetkezett, akkor már nincs mit tenni a megfázás ellen, mivel idős növényről van szó, van esély a regenerálódásra. Remélem tudtam segíteni! Üdvözlettel Vasvári János zsolt U.i.: Ha sokat fogdossák a növény levelét, akkor könnyebben barnulásnak indul!
Üdvözlöm! A képen egy álkörmös látható (Phytolacca americana L. Phytolaccaceae). Más néven: amerikai karmazsinbogyó, berzseny vérfürt, festőbogyó, festőszőlő. Érdekességképpen, a vörös borok színét javítják vele.