2126. Tarts otthon Costust!
A Costus a gyömbérfélék (Zingiberaceae) családjába tartozó évelő növény. Nagyra megnő így gondoskodni kell számára megfelelő helyről. Színes virágai miatt tartják, amelyek harang alakúak, és akár 20 cm-re is megnőhetnek.
A Costus a gyömbérfélék (Zingiberaceae) családjába tartozó évelő növény. Nagyra megnő így gondoskodni kell számára megfelelő helyről. Színes virágai miatt tartják, amelyek harang alakúak, és akár 20 cm-re is megnőhetnek.
Ki ne szeretné nyáron a főtt kukoricát?! Még finomabb, ha a kertben termett kukoricából készítjük. Mutatjuk, hogyan érdemes kiskertben kukoricát termeszteni!
A kamélia (Camellia) a teafélék (Theaceae) családjába tartozik. Különlegessége az, hogy télen virágzik, amikor más virágok nyugalmi időszakukat élik. Az első részből megtudhattad, hogy milyen módokon lehet szaporítani most pedig kiderül, hogy milyen problémák adódhatnak a kamélia nevelése során. Második részünkben a kamélia gondozásával kapcsolatos problémákról írunk.
A nőstény lepke (Lepidoptera) jól elrejti a gubóját, majd elpusztul maga után hagyva a bábokba rejtett tojásait. A zsákhordó lepkefélék (Psychidae) orsó alakú gubókat hagynak a fákon, és a cserjéken országszerte. Több mint 128 féle növénnyel táplálkoznak. Lássuk, hogy melyek azok a növények, amelyeket károsíthatnak!
A boróka, a galagonya és a birs levelein és ágain képződő rozsdagombák, olyan betegségek, amelyeknek két gazdatestre van szükségük teljes életciklusuk kitöltéséhez. Lássuk, hogy melyek a rozsdagomba tünetei és, hogy hogyan védekezhetünk ellene.
Kedves Andi! A csarab télen is kint tartható, szép dézsás növény. Részletek >> További télálló növények: ImafüzérfaMájusban nyílnak 30 cm-es fűszeres illatú virágfürtjei. Védett, napos helyeket szereti és a mérsékelten száraz talajt. Ázsiából származik, -15c-ig fagyálló. Teljes napfény, közepes vízigény.Fagyálló golgotaNyár elejétől, ősz elejéig virágzik, magassága eléri olykor az 5-6 métert is. Védett helyre ültessük. A teljes napfényt szereti, vizigénye közepes igényű. Télállósága -10 fok.Enciánkék óriászsályaEnciánkék óriászsálya Évelőágyások, melyek Mexikó hegyeiből származnak. Közepes vízigény teljes fény, -20 fokig fagyálló.SzennaFűszeres illatú sárga virágai, nyár közepétől nyílnak . 150-200 cm magasra nyúló bokrait tavasszal visszametszük. -20 fokig télálló, közepes vízigény, teljes nap.IzsópMediterrán gyógy és fűszernövény, már hazánkban is termesztett illatos cserje. Teaként gyomor és bélpanaszokra is használható. -15 fokig télálló, kevés víz, teljes nap.LevendulaA Földközi-tenger vidékéről származik. Örökzöld, főként nyáron virágzó cserje.Csodálatos illat. Elsősorban egészségügyi szerepéért tartják. -30 fokig télálló, kis víz, teljes nap.
Inkább midi -nek mondanám,de ez nem befolyásolja azt,hogy valóban mérsékeltházi.A mérsékeltházi tartásmód az téli időszak alatt a nappali 15-19 és éjjeli 10-14 fok között az ideális. A növény bimbós ami azt jelenti,hogy a szép virághoz inkább a magasabb mint az alacsonyabb határok a megfelelők. Virágzási időszakban az első bimbó kinyilását követően kicsit öntözzük,ne száradjon ki teljesen. Sok sikert
Kedves Érdeklődő! Sokakban felmerül a kérdés ilyenkor, hogy szenzációs vagy normális dolog, ha ősszel tavaszi virágokat látunk? Milyen időjárási és biológiai okokból nyílik novemberben az ibolya?A sajtóban és a hétköznapi emberek tapasztalatai közt is fel-feltűnik minden ősszel az egyébként tavaszi növények októberi, novemberi virágzásáról szóló „szenzációs” hír, manapság bulvár oldalról egyre inkább a globális felmelegedést, az időjárás összezavarodását megerősítő eseményként. Gyerekkoromban, ami több évtizeddel ezelőtt volt, egy ibolyával benőtt domboldal közelében laktunk, tavasszal lila volt a domb, de nem volt olyan ősz, hogy legalább egy-egy csokorral ne szedtem volna belőle a nagymamámnak.A jelenség, ha nem is kimondottan gyakori, de semmiképp sem számít különlegességnek! Aki napi kapcsolatban él a természettel, annak majdnem hétköznapi esemény decemberben aranyvessző virágaira hulló havat csodálni, novemberben ibolyát látni, októberben orgonát szagolni. Kétségkívül vannak olyan őszi időjárási helyzetek, amikor többfelé láthatunk tavaszi virágokat, s ilyenkor kerülnek elő a „szenzációs képek” a sajtóban. Növényeink itt, a mérsékelt égövön a következő körülmények hatására kezdenek virágzásba:- Virágzás előtti hidegebb, esetleg különösen csapadékszegény időszak- Nappalok megfelelő hosszaA tavaszi virágzást hosszabb, hideg időszak előzi meg (tél), amikor az évelő növények pihennek, teljesen minimálisra csökkentik életfunkcióikat, nedvkeringésüket, megelőzve ezzel azt, hogy a hideg miatt szöveteik károsodjanak (a víz fagyása során szétroncsolja a sejtfalakat, vékony szöveteket). Ilyenkor nem is tudnak a talajból nedvességet felvenni, hisz a víz ott is meg van fagyva. Mélyebb gyökerű fák persze képesek, de csak nagyon mérsékelt mennyiségben, hiszen hiányzik a nedvkeringést elindító lombozat. (A talajban lévő vízre kifejtett szívóhatást többek közt az segíti elő, hogy a növények a leveleiken keresztül vizet párologtatnak el.)
Kefevirág gondozása: Eredeti élőhelyük ismeretében nem mond újat, hogy főleg száraz időszakokban rendszeres, ha lehet esővizes, öntözést igényelnek. Virágzásukhoz pedig a napfény nélkülözhetetlen. Sikeres nevelésükhöz elengedhetetlen a metszés, a megfelelő növényvédelem és a tápanyag visszapótlás. Nyáron a szabadban tarthatjuk őket, télen azonban 6-8 fokos verandán tartsuk, és óvatosan öntözzük, éppen annyira, hogy a földlabda ki ne száradjon.Ajánlott a virágok elnyílása után az ágvégeket visszacsípni. Ez segíti a következő évi bokrosodást, és a virágképződést. Ez alól kivételt képeznek a lecsüngő ágú, bókoló fajok, amelyek metszéssel elvesztenék természetes formájukat.Természetes ellenségeik a levéldarázs lárvák, amelyek tömeges előfordulásuk miatt gyorsan kárt tehetnek a lombozatban. Egyes fajok a szövőlepke hernyója tehet kárt. Leghatékonyabban úgy védekezhetünk ellenük, ha kézzel vagy vízsugárral eltávolítjuk a lárvákat a növényről. Előfordulhat pajzstetű is a növényen, amelyet gyakran a többszöri lemosás sem távolíthat el. Ilyenkor az olajos lemosás eredményre vezethet.Meghálálják a hetenkénti tápoldatozást.
Kedves Mariann, Lavandula stoechas – spanyol levendula, de hívják franciának ÉS olasznak is :), őshonos növény a Földközi -tenger medencéjében. Fagytűrő képessége korlátozott, nekünk az ősszel kiültetett ilyen levendulánk tavaszra szőrén-szárán egyszerűen eltűnt. Kevéssé fagyzugos helyen megpróbálhatjuk egy alapos takarással megvédeni a növényt, de a legjobb, ha fagymentes és világos helyen tudjuk teleltetni. A spanyol levendula (Lavandula stoechas) Hogyan metsszük a levendulabokrot?