4 érv, ami miatt megéri nyáron felhasogatni a téli tüzelőt!

Bár a nyári hőségben sokaknak eszébe sem jut arra gondolni, hogy néhány hónap múlva beköszönt a fűtés szezon, mégis érdemes már most mérlegelni ezzel kapcsolatban, különösen ha fával fűt. Ugyanis ha még a meleg hónapok alatt felhasogatjuk a tüzelőnek szánt fát, azzal nagyon sokat spórolhatunk és még a környezetünket is óvhatjuk.

1. Sokkal hamarabb kiszárad

Hogy miért fontos, hogy száraz legyen a fa, ami a kandallóba kerül? A helyzet az, hogy a frissen kitermelt fa hasznos fűtőértéke 1,6-1,9 kWh/kg. Ezzel szemben egy természetes úton kiszáradt fa esetében ez az arány 4,0-4,4 kWh/kg, vagyis az utóbbi sokkal nagyobb mértékű, csaknem kétszeres hőenergiát képes leadni. Azt, hogy egy ilyen mértékű száradáshoz mennyi időre van szükség, számos tényezőtől függ.

woodpile-1698340_1920

Számít ezzel kapcsolatban a napsütéses órák száma, mérvadó a széljárás, de még a páratartalom is, sőt, lényeges figyelembe venni azt is, mennyire apróra van felvágva a faanyag, hiszen minél kisebbek a hasábok, annál gyorsabban megy végbe a száradás. Szintén sokat nyom a latba e téren a tárolás módja is, hiszen a megfelelő szellőzés biztosítása és a csapadék elleni védelem is számítanak. Az előbbi azért is fontos, mert ha nem szellőzik rendesen az anyag, könnyen meggombásodhaz. Ideális esetben fél év is elég lehet a megfelelő száradáshoz.

2. Nem fizetünk a nedvességért a nyáron hasogatott tüzelővel

Nem csak amiatt, mert nyáron jellemzően alacsonyabb a tűzifa ára, hanem azért is, mert az ősszel vagy télen megvett, nedves fa súlyának jelentős része víz, amely bizony sokan nyom pluszban a mérlegelés során, amit ugyanúgy kifizetünk. A tűzifa súlyának akár 50%-át is elérheti a benne lévő víz súlya, úgyhogy erre tényleg megéri odafigyelni.

3. Sokkal jobb hatásfokkal ég a száraz tűzifa

Hiszen egyrészt a száraz tűzifa könnyebben lángra kap, másrészt pedig amikor nedves fával tüzelünk, a keletkező hőmennyiség jelentős részét felemészti a nedvesség elpárologtatása. Viszont ha van ideje kiszáradni a fának, az égetés során jóval több hőt tudunk előállítani. Vagyis sokkal jobban járunk.

4. Jóval kevesebb káros anyag kerül a levegőbe

A pénztárcánk mellett a környezetet is kímélhetjük, ha nyáron gondolunk a téli tüzelésre. A nedves fa ugyanis egészen másképpen is ég, mint az, amelyiket hagyjuk kiszáradni. Hiszen az előbbi esetén az égés során a nedvességből vízgőz képződik, ami hűti az égésteret, jelentős hő- és energiaveszteséget okozva ezzel. Ez pedig még nem minden, hiszen a nem megfelelő égés melléktermékeként fagázok keletkeznek, amelyek a kéményt is erősen bekormolják, számos káros anyagot juttatva ezzel a levegőbe, ráadásul a kémény épsége is megőrizhető ezáltal.

Érdemes minőségi rönkhasítóval dolgozni

Mikor a tűzifa hasogatásához rönkhasítót választ az ember, érdemes körültekintőnek lenni, hiszen számost különböző fajtája létezik.

Mérvadó például az, hogy mekkora hasító erővel rendelkezik az adott szerkezet, ugyanis ez határozza meg, hogy mekkora méretű fákat képes darabolni. Továbbá szempont az is, hogy álló vagy fekvő változat a számukra megfelelőbb. Az előbbi nagy előnye, hogy a helyigénye jóval kisebb mint a fekvő esetében, az utóbbi azonban könnyedén fekvő munkapadra helyezhető és az adott szituációhoz ideális pozícióba helyezhető.

Nem mehetünk el szó nélkül mindezeken felül a maximálisan befogható rönkátmérő és hossz kérdése mellett sem, amelyet a maximális hengeremelés értéke jelez. Végül, de nem utolsósorban érdemes olyan helyről beszerezni a gépet, amely megbízható és ahol csak minőségi szerkezeteket árulnak, így biztosak lehetünk abban, hogy hosszú éveken keresztül lesz hű társunk a tüzelő összeaprításához.
Látható, hogy számos érv szól amellett, hogy még a nyári hónapok alatt gondoljunk a tüzelő beszerzésére, így mindenképpen ajánlott megfogadni a fenti tanácsokat.

értékelés