-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Fémipari összeszerelő
2024. 11. 23
-
Hegesztő_villanyszerelő - Külföld
2024. 11. 23
-
Project koordinátor - Dél-Dunántúl
2024. 11. 23
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Egészséges és élénk színekben pompázó kertet szeretnél a forró nyári időszakban is? Csak figyelj oda az alábbi 7 egyszerű lépésre, és növényeid garantáltan meghálálják a törődést!
Hogyan gondoskodj kertedről a legnagyobb kánikulában is?
Így lesz lenyűgöző a kerted!
1. Küzdd le a kártevőket és a növénybetegségeket!
Kertészként az egyik legnagyobb csalódás, amikor a különböző kártevők és növénybetegségek tönkreteszik az addig gondosan ápolt zöldségeket, gyümölcsöket és virágokat. Azonban egy percig sem kell aggódnod, hiszen még idejében megelőzheted a bajt.
Hogyan teheted meg mindezt?
- Ültess olyan növényeket, amelyek elriasztják a rovarokat! Szerencsére a bazsalikom és a menta, illetve a muskátli vagy a levendula elültetésével messzire űzheted a lótetveket és a krumplibogarakat is. Így kerted teljes egészét megvédheted a kártevők okozta pusztulástól.
- Húzd ki a növénybetegségben szenvedő növényeket! Intő jel, ha a leveleket fekete vagy fehér porszerű réteg fedi, illetve a fekete pöttyök is betegségre utalhatnak. Érdemes minél hamarabb megszabadulnod ezektől a növényektől, hiszen a környező gyökérszerkezeteket is súlyosan károsíthatják.
2. Szedd le időben a zöldségeket és gyümölcsöket!
Számos zöldségnövény abbahagyja a virágzást, ha már túl sok érett termés található rajta. Ilyen zöldség például a paradicsom és a paprika, illetve az uborka is. Az új virágzás pedig idén már nem hoz több zöldséget.
Mikor szedd le a zöldségeket?
Amikor már kellően puhák és élénk színűek. A rendszeres zöldségszedéssel pedig a kártevőket is távol tartod, amelyek már alig várják, hogy falatozhassanak az érett finomságokból.
3. Óvakodj a növények túlzsúfolásától!
Minden növény számára létfontosságú a kellő távolságtartás. Ennek oka, hogy a túl sűrűn egymás mellé ültetett növények több nedvességet termelnek, ezért a rozsdabetegség és a lisztharmat is tönkreteheti a virágokat és a bokrokat.
Milyen távolságra ajánlott ültetni őket?
- Egy 1 méter terjedelmű növényre kb. 1 négyzetméter jusson! Félméteres növénynél 4 darabot, 30 cm-eseknél pedig 8-9 darabot ajánlott egy négyzetméternyi területre ültetni.
4. Ne vágd túl rövidre a füvet!
Ha nem nyírod le 2-3 cm-esre a füvet, sokkal mélyebben fognak gyökerezni a növényeid. Ennek köszönhetően a fű hosszúsága elegendő védelmet fog nyújtani számukra a rendkívül erős napsugárzással szemben is.
Milyen hosszúra vágd a füvet a nyári hónapokban?
- Kb. 7,5 cm-esre. Persze nem kell milliméter pontossággal mérned, de 5 cm alá semmiképpen se menj a nyári hónapokban! Ősszel és tavasszal pedig már a 4-5 cm-es vágási hosszúságra célszerű törekedned.
5. Ültess nyári meleget kedvelő virágokat!
Nincs is szebb annál, mikor a kerted virágai milliónyi színben pompáznak a felhőtlen nyári napokon. Legyen szó japán vagy trópusi stílusú kertről, színes virágok ültetésével biztosan feldobod a hangulatot.
Mely virágok tolerálják legjobban a hőséget?
- Egyiptomi csillagcsokor
- Bugatölcsér
- Hibiszkusz
- Kefevirág
- Bojtocska
- Ibolyafa
- Begónia
6. Öntözz okosan!
Extrém hőség esetén nagyon sokan megijednek a növények lehetséges kiszáradása miatt. Ez a félelem persze a rendkívül vízigényes kerti növényeket illetően jogos lehet, de általánosságban véve nincs szükség annyi öntözésre, mint amennyire elsőre gondolnád.
Hogyan gondoskodhatsz nyáron a megfelelő hidratálásról?
- Öntözés előtt mindig ellenőrizd a növények fonnyadtságát! Ha valamelyik virágod vagy zöldséged szemmel láthatóan kiszáradt, akkor egészen a gyökere mélyéig kell locsolni. Ha gyorsan és kényelmesen szeretnél öntözni, dolgozz kellően hosszú locsoló segítségével!
- Nézz utána a növényeid vízigényének! Amíg a nőszirom valósággal issza a sok vizet, addig a szuhar minimális vízigénnyel rendelkezik. Éppen ezért fontos, hogy mindegyik növényednek kifejezetten a számára optimális mennyiségű vizet adj a további növekedéshez.
7. Tölts minden nap 10-15 percet a kerted gondozásával!
A legjobb, amit tehetsz, hogy nyáron minden nap ellátogatsz a kertedbe. Egy átlagos méretű kert esetén ez bőven elegendő idő megöntözni a növényeket, és elvégezni a gyomlálást. Csak járd körbe naponta a kerted, és tekintsd meg a virágok, zöldségek és gyümölcsök állapotát!
Ha betartod ezt a 7 tanácsot, garantáltan elbűvölő kertet fogsz varázsolni. Szerencsére a nyári hőség nem borítja fel a növénygondozási szokásokat, de a kártevők elűzése és a növénybetegségek megszüntetése elengedhetetlen a sikerhez. Emellett figyelj oda a növények közötti ültetési távolságra és a fűnyírás magasságára, illetve a rendszeres öntözésre is. Így mindig élmény lesz a kertedre ránézni, és leülni az illatos, színes növények közé.