A kertrendezés főbb lépései

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Egy kert nagy ajándék, különösen tavasszal, amikor végre odakint élvezhetjük a jó időt. Hogy talpalatnyi saját földünket arra használjuk, hogy méhlegelőt építsünk ki benne, a gyerekekkel labdázzunk, vagy mértani pontossággal elrendezett angolkertet alakítsunk ki benne a bokrokból, az csakis rajtunk és az egyedi elképzeléseinken, igényeinken múlik, egy dolog azonban biztos: egy elhanyagolt kert látványa lehangoló tud lenni,. Szerencsére némi tervezéssel, előkészülettel és a megfelelő szakértelem igénybevételével a kertek új életre kelthetők, az eredményt pedig az egész család élvezni fogja. A gondosan kialakított és tisztán tartott udvar a ház kiterjesztése, egy olyan tér, ahol pihenhetünk, kikapcsolódhatunk, vagy akár közösségi életet élhetünk. De hogyan is kezdjünk neki, ha a kert inkább dzsungelre emlékeztet, mint idilli zöldövezetre?

Tisztítsuk meg a területet: szemét és gaz eltüntetése

Lehet, hogy nagy terveid vannak a kerttel, de mielőtt nekilátsz mászóvárat beszerezni, vagy futónövényeket vásárolni, először is meg kell oldanod az első és legfontosabb lépést, ami a kert kitakarítása. Egy elhanyagolt kertben a fű és a gaz alatt bármi megbújhat az üres műanyag palacktól kezdve a széttört kerti bútorokon át az elfeledett gyerekjátékokig. Még ha korábban is te laktál a házban, és biztos vagy benne, hogy nem hagytál lomokat vagy szemetet a fű alatt, a szél akkor is befújhatott az udvarba mindenféle hulladékot, ami aztán a gyomok tövében biztos menedékre talált. Éppen ezért, mielőtt bármit is terveznél, el kell távolítani a hulladékot, a felesleges növényzetet és az elburjánzott gyomokat. Ez a munka időigényes és fárasztó lehet, de ez az alapja annak, hogy átlásd a kert valódi adottságait. Mivel a kertet egyébként is rendben kell majd tartani, érdemes beszerezni néhány erősebb kerti szerszámot, amivel az elburjánzott növényzet is egyszerűbben kiirtható lesz.

Fűnyírás és komposztálás: alakíts ki fenntartható rendszert

Az udvar megtisztítása után a következő lépés a fű rendbetétele. A hosszúra nőtt füvet le kell nyírni, de érdemes már eközben hosszú távon is gondolkodni: ha még nincs, alakíts ki egy komposztálót. A levágott fű, a kertből származó zöldhulladék, sőt, a konyhában keletkező biohulladék – például zöldség- és gyümölcshéjak, tojáshéj – kiváló alapanyaga lehet a komposztnak. Ezzel nemcsak csökkented a szemetesbe kerülő hulladék mennyiségét, hanem értékes, tápanyagban gazdag talajt is készíthetsz a növényeid számára, ami a későbbiekben segíthet, hogy a kerted igazi kis oázissá váljon.

A burkolatok és a felületek megtisztítása

Egy alapos udvarrendezés során nemcsak a növényzet igényel karbantartást, hanem a ház és a kert kemény felületei is. A ház falán, a tetőn, a járdán, teraszon vagy lépcsőkön gyakran megtapad a por, mohásodás vagy akár penész is kialakulhat. Ezek a foltok nemcsak csúnyák, de hosszú távon károsíthatják is az anyagokat, és magasnyomású tisztítóeszközök nélkül nehéz, ha nem lehetetlen őket maradéktalanul eltávolítani. Ezt a lépést érdemes szakemberekre bízni, akik profi eszközökkel és akár környezetbarát vegyszerekkel, az állagmegóvásra figyelve tisztítják meg a felületeket. Így nem sérül a vakolat, nem reped meg a burkolat, mégis újszerű hatást kelt az egész kert és az épület környezete.

Füvesítés: zöldítsd újra a kertet!

Miután minden tiszta és rendezett, jöhet a füvesítés. Ha vannak kopár foltok, netán nagyobb területeken hiányzik a fű, akkor célszerű újrafüvesíteni az udvart. Akár fűmagvetéssel, akár gyepszőnyeggel dolgozol, a cél az egységes, zöld terület kialakítása. Ne felejtsd el a talaj előkészítését sem: a laza, tápanyagokban gazdag föld segít, hogy a fű gyorsan és egészségesen növekedjen.

kertépítés, kert, kertrendezés
 

 

Ültetés: tedd barátságossá a kertet!

A kert igazi lelkét a növények adják. Ültess virágokat, bokrokat, fűszernövényeket, vagy akár gyümölcsfákat is, hogy minél barátságosabb és otthonosabb hangulatot teremts. Az ültetés előtt érdemes megtervezni a kert struktúráját: hova kerüljenek az árnyékkedvelő növények, melyik rész alkalmas inkább napimádók számára, hol szeretnél színes virágokat látni, és hol jönne jól egy árnyat adó fa.

Plusz egy tipp: Merj segítséget kérni!

A kertrendezés ugyan izgalmas projekt, de nem kis feladat – idő, energia és hozzáértés is kell hozzá, hogy valóban jól sikerüljön, a bakik pedig komoly anyagi károkat okozhatnak akár elvesztegetett pénz, akár az ingatlanban keletkező károk formájában. Ha gyors és hatékony eredményt szeretnél, érdemes szakemberekhez fordulni, akik tapasztalatukkal és profi eszközökkel segítenek abban, hogy a kerted a lehető leggyorsabban szülessen újjá, és valóban olyan legyen, amilyennek megálmodtad.