-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A gyep számára legfontosabb tápanyagok
A növények - így a fűfélék számára is - a legfontosabb tápanyagok a nitrogén (N), amely a vegetatív növekedést segíti, a foszfor (P), amely a gyökérképződést serkenti és a kálium (K), amely a sejtfalat erősíti, szabályozza a vízháztartást és javítja a télállóságot.
A mikroelemek közül a magnézium (Mg) és vas (Fe) nélkül nem tudnának a zöld növények fotoszintetizálni, tehát ezek ugyancsak nélkülözhetetlenek.
A gyepműtrágyákból különböző tápanyag-összetételű fajták kaphatók, attól függően, hogy melyik évszakban, milyen korú és milyen funkciójú gyepet szeretnénk ápolni. Mivel tavasztól őszig a gyep folyamatosan - és ha rendszeresen locsoljuk, akkor intenzíven - növekszik, nem feltétlenül jó megoldás, ha egy alkalommal nagy adagú műtrágyázással akarjuk megoldani a tápanyag utánpótlását. Ilyenkor az történne, hogy a gyep hirtelen növekedésnek indulna, elhasználva a rendelkezésére álló tápanyagot. Az első fűnyíráskor el is távolítjuk az extra növekményt, így füvünk gyorsan ki is fogyna a tartalékaiból.
A jó megoldás az, ha egész évre tervezünk: havonta-kéthavonta rendszeresen adagolunk vagy tavasszal kijuttatott, 6-8 hónapig tartó, szabályozott tápanyag-leadású szert használunk.
A gyeptrágyázás egy éve
Tavasszal, március elején indítótrágyaként nitrogéntúlsúlyos, úgynevezett starter műtrágyával erősítsük meg a télen legyengült gyepet. Ezek hatása általában 8-10 hétig tart, a nyár folyamán további kezelés szükséges.
Nyáron, a vegetációs idő alatt érdemes minimum kéthavonta (májusban, júliusban majd szeptemberben) fejtrágyáznunk komplex műtrágyával. Ha csak nitrogén tartalmú pétisót vagy ammónium-nitrátot használnánk, akkor a benne lévő, könnyen oldódó nitrogén azonnal a növény rendelkezésére áll, amitől a levélzet megnyúlik, a bokrosodási csomók - melyek a gyep sűrűségét okozzák - magasabbra kerülnek. A rendszeres, egyoldalú nitrogénellátás mellett a terület haragoszöld, azonban ritkás benyomású lesz, rosszabb esetben a műtrágya akár ki is égetheti a füvet.
A tél beállta előtt váltanunk kell a műtrágyával: a fű ellenálló képességének javításához káliumhangsúlyos összetételt kell használnunk. Ez javítja a télállóságot és a gyep fagytűrő képességét. A trágyázás mellett persze fontos, hogy tisztítsuk meg a pázsitot a ráhullott lombtól, faágaktól, amelyek a gombás fertőzés melegágyai lehetnek. Az utolsó fűnyírásra október végén kerülhet sor, ilyenkor a szokásosnál 1-2 cm-el hosszabbra hagyjuk a fű magasságát.
A trágyák egyenletes és takarékos kijuttatását legkönnyebben műtrágyaszóró kocsival érhetjük el, de kis gyakorlás után a kézi szórás is bárki által egyenletesen végezhető. Ha a kézzel szórt műtrágya nagyon apró szemű, érdemes valamilyen, a műtrágya szemcseméretével és tömegével azonos, semleges anyaggal (homok, fűrészpor) összekevernünk a készítményt. Az így felhígított műtrágya már kézzel szórva is könnyebben juttatható ki a kívánt mennyiségben, s ez kötött talajok esetén kimondottan ajánlott.
A helyesen táplált gyep üde, haragos zöld és kellően sűrű ahhoz, hogy a gyomnövények növekedését is gátolja, megkímélve minket a gyomirtás kellemetlen pluszmunkájától.
Az alábbi táblázat a gyep éves tápanyagigényét mutatja:
Gyep tápanyag igénye (hatóanyag g/m2/év) | Nitrogén | Foszfor (P2O5) |
Kálium K2O |
Magnézium MgO |
Díszgyep | 10-25 | 7 | 12 | 2 |