-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kártevők olyan rovarok, puhatestűek, esetleg emlősök, melyek megdézsmálhatják a dísznövényeket és terményeket, de ide tartoznak azok is, melyek az emberre jelentenek veszélyt. Poloskák, levéltetvek, meztelencsigák, darazsak, csótányok…nagyon sokféle, számunkra kártékony állat fordulhat elő környezetünkben.
Elsősorban persze érdemes a természetre bízni a felszámolásukat (a katica a levéltetvek ellen, madarak, sünök és békák a rovarok ellen, rovarriasztó balkon növények), ám nem mindig tud az ember türelmes lenni.
Bejegyzésünkben elsősorban olyan élőlényekről lesz szó, melyek az emberekre károsak, tehát nem a növényvédelemről.
A kertünk veszélyes lakói
A darázscsípés fulladást is okozhat
Kevés olyan ember van, aki szimpatizál a darazsakkal. Számos fajuk előfordul a kerti környezetben, fészkeiket fajtól függően építhetik a virágágyás talajába, a verandára az eresz alá vagy tapaszthatják bármilyen falfelületre.
A darázsirtó használata sokszor elkerülhetetlen, ugyanis a szárnyas rovarok csípése akár anafilaxiás sokkot, fulladást is okozhat, ha valaki allergiás rá, de még egy átlag ember számára is fájdalmas. A gyerekekről nem is beszélve, akik a kertben játszva könnyen felbőszíthetik a területüket védő darazsakat.
Ha valakiről tudjuk, hogy allergiás a méh- vagy darázscsípésre, a baj megtörténtével azonnal vigyük orvoshoz, hívjunk mentőt, és mielőbb valamilyen antihisztamin (allergia ellenes) készítményt adjunk be neki. A közgondolkodással ellentétben nem a kalcium, amire elsőként javasolt ilyenkor gondolni. Ártani nem fog, de anafilaxia esetén nem is csodaszer.
Fentről vagy lentről támad? - Kullancsok
Már nem kell erdőben kirándulnunk ahhoz, hogy a család tagjai kullanccsal a bőrükbe fúródva térjenek haza. A csáprágós vérszívók elterjedtek a városi parkokban, a vidéki kertekben, és igazából bármerre. Házi kedvenceinket is könnyen megtalálják, és ahogy rájuk, ránk emberekre is veszélyesek.
Kutya esetén a babézia lehet halálos fenyegetés, míg emberre a Lyme-kórt és az agyhártyagyulladást terjeszthetik.
A kullancsok nem a fáról ugrálnak ránk, sokkal inkább az aljnövényzetből másznak fel a lábfejünkön át, vagy a házi kedvencünk szőrére kapaszkodva.
Ha ismerten kullancsos terület közelében élünk, érdemes a háziorvostól informálódni a védőoltásokat illetően. Emellett mindig legyünk körültekintőek, kutyánkat, cicánkat mindig jól nézzük át. Ha kirándulunk, viseljünk alulról zárt ruházatot, és a család minden tagját ellenőrizzük a nap végén.
A bőrbe befúródott kullancs általában könnyen eltávolítható kullancs elleni csipesszel. A csípés helyét érdemes megfigyelni pár napig, ha elváltozást észlelünk vagy megváltozik a közérzetünk, azonnal forduljunk orvoshoz!
Betolakodók a lakásban
Apró vérszívó az otthonunkban: az ágyi poloska
Az ágyi poloskák látványos nyomokat hagynak maguk után. Ilyen a csalánkiütésszerű csípések, jellegzetes, vérből álló ürülékpontjaikat a tiszta ágyneműn. Ha éjszaka felkapcsoljuk a villanyt, sokszor megfigyelhető, hogy csoportban a falon “gyülekeznek” az apró ízeltlábúak.
A poloska elleni védekezés egyik módja lehet, ha ágyi poloskairtó szert vetünk be. Ehhez a legapróbb zugokat, repedéseket, illesztéseket, csavarokat is be kell fújnunk a szerrel. A kezelést pár naponta meg is kell ismételnünk. Az ágyneműnket mossuk ki 90°C-on!
A fertőzés kezdeti stádiumában alkalmazhatunk poloskacsapdát is.
Vigyázat, az ágyak, bútorok áthelyezése, kidobása, áthúzása nem oldja meg a problémát, sőt, a kártevők méginkább szétterjedhetnek!
A legbiztosabb megoldás, ha az érintett területek megtisztítását szakemberre bízzuk!
Kellemetlen és ijesztő: a csótány
A csótányok hihetetlen szívósságukról ismeretesek, akár a mosógépi mosást is túlélik, ha bemásznak a berendezésekbe. Ezek a rovarok ráadásul nagytestűek és nem éppen bizalomgerjesztőek. Nagyon könnyen terjednek a régi lakóépületekben, emeletes házakban, mindenhova beférnek és lepetéznek, így kiírtásuk komoly összefogást igényel.
Mindent megesznek, ami az ételmaradékok, hulladékok között fellelhető és szaporodási ciklusuk is gyors.
Ha 1-2 egyed került be frissen otthonunkba (ami nehezen kideríthető), akkor szembeszállhatunk vegyszeres csótányírtó spray-vel és csapdákkal is, de ha igazán biztosra szeretnénk menni, akkor muszáj szakember segítségét kérnünk.
A kisegér csak a filmekben aranyos
Akár vidéki környezetben élünk, akár nagyvárosi lakótelepen, a kisrágcsálók örömmel költözhetnek be a biztonságot és meleget adó helyiségeinkbe. A patkányok és egerek sokakban viszolygást és ijedelmet váltanak ki. Sajnos előfordulhat, hogy betegséget is terjesztenek (főként a patkányok).
A rágcsálók kárt tehetnek a ruháinkban, berendezéseinkben, a vezetékekben és az élelmiszereinkben is.
Ha nincs otthon macskánk, akkor a kevésbé humánus egérméreg, egérfogó, egérragasztó vethet véget az egerek portyázásának. Ám, ha megóvnánk az életét és valahol távol szabadon engednénk, akkor élvefogó csapdák is beszerezhetőek. Mivel az egerek élelmes kis állatok, csalétekkel könnyen elfoghatóak.