Így válasszunk a kertünkhöz megfelelő robotfűnyírót!

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Egy kert szépségét alapvetően meghatározza az ápolt és gondozott pázsit. Ennek elérésében és fenntartásában óriási segítség lehet egy robotfűnyíró.

A különböző kerti gépeknek köszönhetően a kertgondozás alapvetően átalakult, mondhatni egyszerűbbé vált az elmúlt néhány évben.

Különösen a robottechnológia megjelenése hozta el a következő szintet, hiszen a robotporszívók mintájára megjelent robotfűnyírók lényegesen leegyszerűsítették még a nagyobb zöldövezetek rendben tartását is.

Bár sokan szeretnék már leváltani hagyományos fűnyíróikat, azonban egy robotfűnyíró vásárlása sokkal nagyobb odafigyelést és kihívást jelent, aktuális cikkünkben éppen ezért ehhez nyújtanánk segítséget.

A robotfűnyíró kiválasztásának szempontjai

A kert mérete

A megfelelő robotfűnyíró kiválasztásának egyik legfőbb szempontja, hogy mekkora a kertünk mérete. Minden gyártó meghatároz ugyanis egy körülbelüli értéket (jellemzően négyzetméterben), amit ajánlott figyelembe venni a vásárlás előtt.

Sőt, hasznos tanács, hogy ebben a tekintetben mindig gondolkozzunk inkább nagyobb számokban, hiszen a gyep minősége és tulajdonsága egész évben változik, így ha egy 400 négyzetméteres kertre egy éppen ekkora teljesítményű robotfűnyírót választunk, az nem kizárt, hogy csalódást okoz majd az üzemidőt és a munkavégzés minőségét tekintve egyaránt.

Ilyen esetekben például nem mindegy, hogy egy 400 négyzetméterre ajánlott Gardena SILENO city vagy egy már 600 négyzetméteren is elboldoguló Riwall PRO RRM 600 a kiválasztott, noha mindkettő kitűnő választás a maga kategóriájában.

A kert domborzati viszonyai

A méret mellett a kert domborzati viszonyai is meghatározzák, hogy milyen robotfűnyíróra van szükségünk. A gyártók ugyanis minden terméknél megadják, hogy az eszköz mekkora emelkedőkön képes még optimális teljesítményt nyújtani.

Ezt általában százalékos értékben adják meg, és különösen abban az esetben javasolt figyelembe venni a döntés előtt, ha a kertünkben nagy szintkülönbségek vannak a gyeppel borított részeken.

Főleg a prémium kategóriában szerencsére már nagyon sok alternatívát találunk meredekebb domboldalak nyírásához is, így a Segway Navimow i108E például a 30 százalékos emelkedőkkel is könnyedén megbirkózik.

Vezetékkel vagy vezeték nélkül

Bár egyre több robotporszívó tud működni határoló vezeték nélkül, azonban különösen a megfizethetőbb típusok még vezetékeket igényelnek. Ezeket a pázsit határain vagy azokon a területeken kell elhelyezni – felszínen vagy felszín alatt –, ahol nem szeretnénk, hogy a fűnyíró dolgozzon.

Ha ez körülményesnek tűnik, akkor kicsit mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni, és vezeték nélküli típust választani, amelyek saját szenzorokkal és GPS alapon végzik el a kert gondozását, ami még kényelmesebbé teszi használatukat.

Esőállóság vagy esőérzékelő

Mivel a robotfűnyírók a szabadban dolgoznak, gondolnunk kell az esőállóságukra is. Alapvetően az eső nem tesz kárt a legtöbb típusban, de a vizes fűben nem tudnak ugyanolyan teljesítményt nyújtani, sőt sérülhetnek is bizonyos alkatrészeik – például az összetapadt fűcsomók lerakódásától.

Az automatizált munkavégzés miatt fontos tehát, hogy a választott robotfűnyíró vagy esőálló kialakítással rendelkezzen, vagy egy beépített esőérzékelővel, hiszen ezek a kiegészítők gyakran életmentők lehetnek.

Társalkalmazás

Végül, de nem utolsó sorban egy robotfűnyíró vásárlása előtt mindig nézzük meg, hogy a kiválasztott modell rendelkezik-e társalkalmazással. Ez nem tűnik jelentős kritériumnak, valójában azonban sokkal fontosabb, mint gondolnánk.

Az applikáción keresztül tudjuk ugyanis megadni a fűnyíró beállításait, automatizációs tulajdonságait, vezeték nélküli típusnál a karban tartásra szoruló terület határait, mindezt ráadásul távoli hozzáféréssel megtámogatva, hogy még a munkahelyünkről is ellenőrizni tudjuk a munkáját.

Ebből a szempontból valamennyi robotfűnyíró kitűnő, de különösen a Gardena termékeinél találkozhatunk olyan megoldásokkal, amelyek minden szempontból kiszolgálják a felhasználókat.