A lemosó permetezés a növényvédelem alaptevékenysége, amely során bőséges permetlével kezeljük a növényeket. Ezzel a módszerrel, nevéből is adódóan, a növény minden részét alaposan „lemossuk”, hogy eltávolítsuk a kártevőket. Az apró repedésekben, kéregmélyedésekben megbúvó kórokozók ellen csak ilyen alapos kezeléssel lehet hatékonyan védekezni.

Szerencsére a Morva Növénydoki segítségével olyan növényvédelmi szakirányítás is lehetséges, amellyel a gazdák és növények is a legmegfelelőbb megoldásokat kapják. A lemosó permetezés egy speciális eljárás, mely gondos szakértelmet igényel. Nézzük meg lépésről lépésre, hogy miből áll mindez!

 

Miért fontos a lemosó permetezés?

 

A növekedéssel és az évekkel együtt a fás szárú növények felületén egyre több kártevő és kórokozó bújik meg. Az idősebb faegyedek a veszélyeztetettebbek, hiszen vastagabb, mélyebb rétegű kéreggel rendelkeznek, ahol a kártevők könnyedén áttelelnek. A lemosó permetezés hiánya utat enged szaporodásuknak. Ráadásul permetszer nélkül a vegetációs időszakban végzett kezelések hatékonysága is csökkenhet.

 

Mit kezelhetünk ezzel a módszerrel?

 

Leginkább a lombhullató fáknál, bokroknál és cserjéknél hatékony ez a módszer. Ezek esetében nem lehetséges a hely frissítése, mindig ugyanott növekednek, így a megszokott rovar-, baktérium- és gombakolóniák vígan éldegélnek a törzsükön. Ezzel szemben az örökzöldeket nem szükséges lemosó permetezni.

 

A kezelés megkezdése előtt a lehullott leveleket, gyümölcsmaradványokat mindig távolítsuk el, mivel ezek felületén nem működik hatékonyan a permetlé. Fontos továbbá, hogy ne csak a növényekre gondoljunk: fából készült tárgyainkat, mint például kerítéseket, kapukat vagy fa szerszámokat is érdemes kezelni, hiszen ezek is menedéket nyújthatnak a kártevőknek.

 

Hogyan válasszuk ki a megfelelő szert?

 

A lemosó folyamat előtt alaposan vizsgáljuk meg a növényeket, hogy azonosítsuk az esetleges kártevőket. Ez alapján választhatjuk ki a legmegfelelőbb permetezőszert.

 

  • Levéltetvek ellen: kéntartalmú szerek.

  • Pajzstetvek ellen: olajos alapú permetezőszerek.

  • Gombás megbetegedések esetén: bordói lé.

  • Baktériumos fertőzésekre: réztartalmú készítmények.

 

Bizonyos esetekben különböző szerek kombinációjára lehet szükség, de ezek keverhetőségéről mindig tájékozódjunk előre.

 

Mikor végezzük el ezt a teendőt?

 

A legideálisabb időpontok tavasszal a rügyfakadás előtt, illetve ősszel, amikor a levelek fele már lehullott. Ezekben az időszakokban a növény nyugalmi állapotban van, a kártevők pedig ilyenkor sebezhetőek a leginkább.

 

Kerüljük a lemosást metszés előtt, mert a frissen ejtett sebek alapot adnak a fertőzésveszélynek. Az időjárás szintén döntő: esős, fagyos, szeles vagy túl napos időben nem célszerű elvégezni, ugyanis ezek a körülmények ronthatják a kezelés hatékonyságát.

 

A gondoskodás kifizetődik: a rendszeres kezelés egészségesen fejlődő növénykultúrát eredményez.

 

értékelés