-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Értékesítő
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A különféle növények termesztésekor mindig számolni kell az időjárási viszonyok alakulásával. Egy korszerű melegház vagy üvegház segítségével viszont olyankor is védelmet biztosíthatsz a szeretett növényeknek, amikor az időjárás viszontagságai egyébként komolyabb károkat is okozhatnának az épségükben.
Cikkünkben az üvegházak egyes típusait, azok fontosabb előnyeit mutatjuk be, emellett pedig a „rendeljek vagy csináljak saját kezűleg” kérdésre is választ adunk.
Az üvegházak típusai és azok fontosabb sajátosságai
Az üvegház szó hallatán első körben minden bizonnyal a nagyobb méretű, kertben használatos üvegházak jutnak eszedbe. Ezek a szerkezetek az alapterületük és a belmagasságuk révén kétségtelenül sok növény számára nyújthatnak ideális környezetet.
Szintén sokak által kedvelt megoldásnak számítanak a dekorációs célokat szolgáló üvegházak, másnéven terráriumok, a kerti mini üvegházakkal és melegházakkal együtt. Óriási előnyük, hogy viszonylag kis helyen is elférnek.
Ennek köszönhetően akár az erkélyen, vagy pedig beltéren, a lakás egyik helyiségében is helyet találhatsz nekik. Ráadásul borzasztó egyszerű őket alkalmazni. Hogy melyik üvegház típus passzolhat leginkább a céljaidhoz?
A választ alapvetően a rendelkezésre álló hely, valamint az üvegházban elhelyezni kívánt növények számának függvényében célszerű meghatározni.
Az üvegházak közös jellemzői
Az üvegház legfontosabb hozzáadott értéke a benne elhelyezett növények hathatós védelmében rejlik. Az üvegház segít megóvni például a dinnyét, paradicsomot vagy paprikát az időjárás szélsőséges viszontagságaitól, optimális körülményeket teremtve a zavartalan fejlődésükhöz.
A hideggel, a széllel és a csapadékkal szembeni védelmen túl az üvegház a növekedést elősegítő fényviszonyok biztosításában is kiemelt szerepet játszik. A megfelelő mennyiségű napfény biztosítása végett szokás üveget, illetve átlátszó műanyagot alkalmazni ezekhez a szerkezetekhez.
Nem mindegy persze, hogy üvegház típusonként milyen növényeket szeretnél eredményesen termeszteni. Egy nagyobb kerti üvegházban maga a talaj is több mozgásteret engedhet, ennek köszönhetően akár a viszonylag nagyobb növények elhelyezése is megoldható.
A szobai dekor üvegterrárium viszont a korlátos helykínálata miatt leginkább a kisebb, egy-egy praktikus cserépben is elférő zöldségfélék, gyümölcsök vagy virágok tartásához kínálhat ideális megoldást.
Melyik éri meg inkább – rendelni, vagy önállóan elkészíteni az üvegházat?
Hogyha szeretsz otthon barkácsolni, akad némi szabadidőd és kreativitásban sem szenvedsz hiányt, akkor az üvegházat akár saját kezűleg is elkészítheted. Sokan a költségek megtakarítása miatt is választják ezt a lehetőséget. Nem mellékesen a DIY készített üvegházban sokáig jóleső érzés lesz gyönyörködni.
A felsoroltak hiányában a készen kapott üvegház megrendelése számíthat előnyösebb döntésnek. Pláne annak fényében, hogy ma már egészen sokféle kivitelben állnak rendelkezésre üvegház modellek, és nem nehéz megbízható szerkezetet kapni a pénzedért cserébe.
Az odabent, illetve az erkélyen használatos dekor mini üvegházak néhány ezer forintért cserébe beszerezhetők. A nagyobb kerti modellek fóliával borítottak változatai pár tízezer forintba kerülnek, míg a polikarbonát falú változatok minőségi változatai valahol a százezer forintos nagyságrendnél kezdődnek.
Így építhetsz kis üvegházat akár önállóan is
Mindenképp kedvezhet a sikeres kivitelezéshez, hogy egy kisebb méretű melegház építéséhez nem kell komolyabb anyagszükséglettel számolnod. A 2×3 méteres alapterület kezdésként már elfogadható, a 4×4 méteres területen pedig akár kényelmesen is elférhetnek a növényeid.
Szerencsés esetben még anyagokat sem kell komolyabb volumenben rendelni. Ha akad a háztartásban megmaradt faanyag, fólia vagy használt ablak, akkor ezeket majdhogynem vétek volna nem alkalmazni a mini üvegház építéséhez.
A kivitelezésnél erősen javasolt figyelni a tető dőlésszögére. A melegház lejtésének úgy érdemes állnia, hogy a napsugarak hasznosítása lehetőség szerint minél nagyobb hatékonysággal valósuljon meg.
Ennek jegyében javasolt egyébként a kidolgozott üvegházat változó fénybe helyezni. Fényből a túlságosan sok legalább annyira káros, mint a szélsőségesen kevés. Ezért törekedjünk az arany középút megtalálására.
Mintaként nyugodtan nézz körbe egy-egy tematikus magazin, internetes felület vagy videós anyag tartalmán inspirálódva. Az ott látott ötleteket és formát viszonylag egyszerű lesz lépésről lépésre reprodukálni.
Egy mini üvegház megalkotásához nem kell tehát építési közbeszerzésre pályáznod, elég, ha kreatív vagy és megnézel pár hasznos videót is. Az időjárási és fényviszonyokra érzékeny növények védelmét elősegítendő javasolt üvegházat alkalmazni. Fontos, hogy ez nemcsak a kertes házzal rendelkezők kiváltsága. A szerkezet ugyanis akár néhány négyzetméteres kivitelben is rendelkezésre állhat. A megvalósítás pedig tetszés szerint működhet akár házilag, akár rendelés útján.