-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Vállalati jogtanácsos
2024. 11. 21
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Vadvirágokat a kertünkbe!
A vadvirágok betelepítése az udvarba akkor lesz csak sikeres, ha nem próbálsz meg harcolni a természettel. Kérd ki egy kertész vagy egy botanikus véleményét arról, hogy milyen vadvirágokat ültess. Egzotikus lenne, ha udvarodat távoli vidékekről származó vadvirágok díszítenék, ám jobb, ha őshonos virágokkal próbálkozol, így kisebb a kudarcélmények valószínűsége.
Mivel a legtöbb erdei virág tavasszal virágzik – mielőtt a fák lombkoronái eltakarják a napfényt –, olyan virágokat is ültess az udvarba, amelyek később virágzanak, mint például a liliom, az őszirózsa vagy a kék lobélia.
Vadvirágos kert |
A terep előkészítése
Az erdei virágok a gazdag, szivacsos, nedves termőtalajt kedvelik. A talajt úgy kell előkészíteni, hogy azt 30 cm mélységig komposztált trágya, levelek és tőzeg alkossa.
Hagyd, hogy a természet vezessen a kerted megtervezésében. Mivel az erdő is több szintben alakul ki, te is előbb néhány felénk honos cserjével kezdd az ültetést – mint a tőzegáfonya, a nagylevelű csodamogyoró vagy a törpe som –, majd közepes méretű fák következzenek, amelyek a nagy lombhullató fák árnyékában nőnek. Ilyenek a júdásfa, a somfa és az égerlevelű fanyarka.
Az erdő hangulatát úgy tudjuk leutánozni, hogy a virágokat nem sorokba, hanem szabálytalan csoportokba ültetjük. Fajonként három-négy példányt ültess, így minden csoportnak lesz helye a terjeszkedéshez.
Erdődet egészítsd ki mállott, régi, művészien elhelyezett kőzetekkel és bokrokkal. A kőzetekre lépve te és a vendégeid nem tapossátok le a virágokat.
Gondozás és karbantartás
Miután elkészült a vadvirágos kert, igazából nem is igényel karbantartást. Ideális estben a szelíd tavaszi eső megöntözi a növényeket. Ha az időjárás kedvezőtlen, akkor az első két hétben többször is meg kell öntözni a fiatal növényeket.
A talajról a fakérgeket és a leveleket el is távolíthatod, de hagyhatod is, hogy tartsák a talajt nedvesen.
Minden ősszel a levelek lehullnak, és tél idejére talajtakarót képeznek. Amint a levelek lebomlanak, a tápanyag visszatér a talajba, és következő tavasszal az új virágokat fogják táplálni.
Mandragóra
Ernyőszerű lombozat jellemzi a mandragórát (Podophyllum peltatum). 30-45 cm magas, a levelei alatt egyetlen fehér virág rejtőzik. A tavasszal kinyíló virágok a nyár folyamán vadalma méretű gyümölccsé változnak.
Mandragóra (Podophyllum peltatum) |
Kék harangláb
A hegyvidéki nyári ligeterdők adnak otthont a vadon élő kék haranglábnak (Aquilegia caerulea). A vörös és a sárga faj más vidékeken is virágzik.
Orchidea
Az egzotikus külsejű orchidea (Orchis spectabilis) az egyik legritkább erdei „drágakő".
Minden orchidea virágnak van két lila szirma, amelyeket egy fehér kehelyalakú ajak ölel át. Kényes növény, nem bírja az átültetést.
Virginiai tüdővirág
A virginiai tüdővirág (Mertensia virginica) a tavasz hírnöke, égszínkék, harang alakú virág. Mivel a nyár közepén elszárad, a közelébe ültess olyan virágokat, amelyek nyáron is virágzanak.
Virginiai tüdővirág (Mertensia virginica) |
Ibolya
Talán a legismertebb és legkedveltebb vadvirág az ibolya (Viola sp.). Az erdők, mezők apró virágának szív alakú levelei vannak. A virágok a lila szín mellett kék, sárga és fehér színben is előfordulnak.
Vad lángvirág
A lángvirág család ezen tagja, a vad lángvirág (Phlox divaricata) szabálytalan csoportokban növő, kék színű virág. A többi lángvirággal ellentétben, amelyek a napfényt kedvelik, ő inkább árnyékos helyeken érzi jól magát.
Vad lángvirág (Phlox divaricata) |
Szívvirág
Az egyedi, nadrágalakú fehér virágairól könnyű felismerni a szívvirágot (Dicentra cucullaria). Nedves, jó vízelvezetésű talajra van szüksége a szaporodáshoz.
Háromlevelű csápvirág
Ceruzaforma torzsavirágzataikat körülvevő nagy, különös, visszahajló csúcsú buroklevelei miatt nevelt gumós évelő. Az árnyékos helyeket kedveli.
Salamonpecsét (Polygonatum biflorum)
A kecses, ívelt száron sárga színű, harang alakú virágok kórusa dicséri a tavaszt.
Salamonpecsét (Polygonatum biflorum) |
Kapotnyak (vad gyömbér)
A levelek mögé rejtőzött barna virágokkal, a 15 cm magas kapotnyak (Asarum canadense) egy különleges színfoltja lehet a kertednek.
Kapotnyak (vad gyömbér) (Asarum canadense) |
A vadvirágmagokat megbízható forrásból, kertészetektől kell beszerezni. A virágok legjobban a természetes környezetükhöz hasonló helyen fognak szaporodni.