Esőkert kialakítása házilag: ezekre figyelj

Mocsaras, mélyen fekvő, nedves talajú a terület, ahol laksz? Nos, úgy tűnik, kertrendezési problémáidra az esőkert kialakítása lehet a megoldás. Mutatjuk a növénylistát!

Esőkert tervezése: így állj neki!

  • Mielőtt belekezdenénk esőkertünk kialakításába, fontos átgondolni, hogy alkalmas-e a kertünk rá. Az alábbi lépések nagy segítségedre lesznek a döntésben.
  • Első tennivalónk az, hogy kiválasztjuk a megfelelő helyet esőkertünknek. Nézd meg jól, hogy milyen a terület vízelvezetési szempontból. Lehet, hogy elsőre nehezen észrevehető, mégis figyeld meg, milyen irányba folyik le a víz, és melyek azok a helyek, ahol megáll és felgyűlik. Ha ezek a helyek messze esnek házad alapjától, akkor kerted ideális egy esőkert kialakításához.
  • Ne telepíts esőkertet túl közel az épületek alapjához, hiszen a talajvíz hamar tönkreteszi azokat!
  • Figyelj a közművek földalatti vezetékeire is. Mielőtt ásni kezdesz, érdeklődj az illetékeseknél, és jelöld ki a közművek föld alatt húzódó vezetékeinek vonalát.

 

esokert-talajtakaras
Az esővíz irányításának számos kreatív módja van

Esőkert építése

Irányítsd az esővizet! Az esővíz elvezetésének és irányításának számos kreatív módja van, ha területeden nincs természetes lefolyása a víznek. Egyes területeken össze kell gyűjteni egy nagy hordóba az esővizet, amelyet előre megásott vízelvezető árkokon vezethetünk esőkertünkbe. A jól elvezetett és szűrt esővíz kisebb szúnyogszaporulatot eredményez. (Az esővíz begyűjtéséről részletesebben itt >>)

Esőkert növényei

esokert-kialakitasa
Vízelvezető esőkertek
  • A városi udvarokba telepített, és jól gondozott esőkertek szűrőrendszerként működnek, megtisztítják a felszíni vizeket és az esővizet, ezáltal a helyi patakok és folyók szennyezettségét akár 30%-kal is képesek csökkenteni. Az esőkertek nagyon kevés karbantartást igényelnek, ha egyszer megtelepedtek benne a növények, nagyon kevés gondozásra van szükségük, legfeljebb talajtakarást kell végezni.
  • Az esőkertek élővilág-oázissá válhatnak, számíthatsz énekesmadarakra, pillangókra, varázslatos színekre, illatokra, hangokra. Területtől függően, őzek, mókusok, nyulak, békák, és gyíkok is birtokba vehetik esőkertedet.
  • Az esőkertek ötlete az Egyesült Államokban született meg (Marylandben) a '90-es években. Ezek a kertek egyre fontosabb szerepet töltenek be tereprendezési szempontból, mivel az emberek egyre inkább tudatában vannak úgy az esőkertek esztétikai, mint környezetvédelmi jelentőségének.

 

 

 

 

 

 

 

 

Esőkert növényei: ezeket érdemes ültetni

Az esőkertbe őshonos növényeket ajánlatos telepíteni, mert azok általában nem igényelnek műtrágyázást, és sokkal jobban tűrik a helyi klímát. Válasszunk olyan növényeket esőkertünkbe, amelyek szeretik a nedves talajt, például sást, páfrányféléket, cserjéket. Ezek a növényfajták felveszik az esőkertbe ömlő felesleges esővizet. A víz átszűrődik a talaj rétegei között, mielőtt eléri a talajvizet, és a növények gyökérzetei fokozzák a nedvesség beszivárgását és eloszlását, valamint támogatják a mikrobiális populációk növekedését.

Növénylista

  1. Sások és nádak: Ezek a növények nagyon jól tűrik a nedves környezetet és remekül alkalmazkodnak az esős időjáráshoz.

  2. Liliomfélék: Például a törpe kanna (Canna) vagy a dália (Dahlia). Ezek a növények gazdag virágzatukkal és színes leveleikkel szép díszítőelemek lehetnek az esőkertben.

  3. Páfrányok: A páfrányok szintén remek választás az esőkertbe, mivel szeretik a magas páratartalmat és jól tűrik a nedvességet.

  4. Vízinövények: Tóparti növények, mint a tündérfátyol (Myosotis palustris), a sáska (Iris pseudacorus) vagy a vízi orgona (Nymphaea), amelyek természetes módon növekednek a nedves környezetben.

  5. Évelő növények: Olyan évelő növényeket is választhatsz, amelyek jól tűrik a nedves talajt, például a cickafark (Achillea), az árvalányhaj (Alchemilla mollis), vagy a szegfű (Dianthus).

 

értékelés