-
Értékesítő
-
karbantartó
-
takarító
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Egy jól megépített florárium nem sok gondozásra szorul, csupán melegre és alacsony fényre van szüksége ahhoz, hogy évekig "virágozzon".
Hogyan készítsük el palackkertünket?
Egy florárium nagyszerű módja a növényből való víz körforgásának bemutatására, látni, ahogyan a víz feljön a talajból, majd párává változik, és újra visszakerül a talajba, ahol felszívják a növények gyökerei, vagy lecsapódva az üveg falán ismét a földbe kerül.
Florárium üveg
Válasszunk egy tiszta és világos üveg- vagy (műanyag) palackot, amelynek elég nagy nyílása van ahhoz, hogy a kezünk könnyen beleférjen. Egy akvárium, egy nagy pohár, egy több literes befőttes üveg, vagy akár egy méretes üvegedény is jó választás. Ha a tartónak nincs fedele, befedhetjük egy világos műanyag lappal, amint a terráriumba minden bekerült, de ez nem a legtökéletesebb megoldás, mert nem biztosított a teljes elszigeteltség. Az üvegedényünket fertőtlenítsük ki, hogy ne legyen benne baktérium, gomba vagy alga, ami meleg, nedves környezetben terjed a legjobban.
Floráriumba való növények
Válasszunk természetüknél fogva kis vagy alacsony, nedves, párás környezetet kedvelő növényeket.. Olyan növényekre gondoljunk, amelyeknek nagyjából egyforma a hőmérséklet-, fény- és páratartalom igényük. Az érdekesség kedvéért olyan növényeket válasszunk, amelyeknek különböző magasságuk, tapintásuk, levélméretük és színük van.
Ahhoz, hogy erdei hangulatot teremtsünk, tegyünk bele mohát, zuzmót, kis páfrányokat, fenyőtobozt, kis köveket és fadarabkákat a közeli erdőből.
A következő alacsony növények közül is lehet választani:
- Vénuszfodorka (Adiantum spp.)
- Macskatalp (Antennaria spp.)
- Valódi fogolybogyó (Mitchella repens)
- Turbántok (Tiarella cordifolia)
- Virginiai pletyka (Tradescantia virginiana)
- Tündérfürt (Aruncus aethusifolius)
- Szagos müge (Asperula odorata)
- Asplenium platyneuron
- Nehézszagú gólyaorr (Geranium robertianum)
- Korzikai menta (Mentha requienii)
- Labradori ibolya (Viola labradorica)
Sok trópusi növény is megél a terráriumban:
- Fátyolaszparágusz (Asparagus setaceus)
- Nephrolephis exaltata
- Ráncos törpebors (Peperomia caperata)
- Ezüst pilea (Pilea cadierei minima)
- Aprólevelű üvegcsalán (Pilea microphylla)
- Párnafű (Soleirolia Soleirolii)
- Csipkeharaszt (Selaginella plana)
Florárium készítése
Azzal kezdjük, hogy kialakítunk egy vízelvezető részt, ahova kavicsot és növényi szenet teszünk, ez a réteg az aljára kerül 1-2 cm vastagon, ez segít a felesleg vizet a terrárium alján tartani. Következőként, óvatosan tegyünk egy 7 mm mély növényi szén réteget, ami felszívja a kellemetlen szagokat.
Ahhoz, hogy a talajt távol tartsuk a vízelvezető résztől, takarjuk le a kavicsokat és a növényi szenet egy darab szintetikus anyaggal. Egy használt nylon anyag, mondjuk egy nylonharisnya vagy egy darab függöny ideális erre, mert a nylon anyag megtartja a talajt, de átengedi a vizet, emellett pedig lassan bomlik le. Aztán tegyünk 8-10 cm steril, kissé nedves virágföldet a nylonra. Egy kanál használatával, egyengessük el a földet, vagy alakítsunk ki dombokat és völgyeket.
A növények elültetése
A legnagyobb növényt a florárium közepe felé ültessük, ha minden oldalról látszani fog, de, ha csak 2 vagy 3 oldalról nézzük a terráriumot, akkor a legmagasabbakat a háttérbe ültessük. Vigyázzunk, hogy a növények levelei ne érjék az üveg falát, mert megbarnulhatnak. Mindegyik növényt egy kis lyukba ültessük el, és nyomkodjuk le a földet a gyökerük körül. A móka kedvéért akár két-három figurát is beletehetünk.
Ha az üveg maszatos, permetezzük be vízzel, majd töröljük le egy darab pamuttal, amit egy kanál szárára csavartunk. Fedjük le a terráriumot és tegyük fényes helyre, de ne közvetlen napfényre, például északra vagy északkeletre néző ablakba. A közvetlen napfény megégetheti a növények leveleit.
A florarium gondozása
Az első héten naponta ellenőrizzük a terráriumot. Ha a pára túl sűrű, emeljük le a tetejét, hogy a felesleges nedvesség elpárologjon. Ha a növények hervadnak és nincs elég pára, tegyünk bele még egy kis vizet. Ezután csak akkor öntözzük, amikor a talaj száraznak tűnik. Nem kell tápoldatozni, csak ha a növények elkezdenek sárgulni, és akkor is csak az ajánlott mennyiség egynegyedével. Amikor a növények elérik a kívánt magasságot, csípjünk vissza minden új hajtást. Ettől szélességben fognak növekedni. Távolítsunk el minden elhalt virágot, hogy megelőzzük a betegségek kialakulását. Évente egyszer adjunk hozzá tápanyagokat, és frissítsük fel a terrárium külsejét azáltal, hogy lekaparjuk a felső réteget, és teszünk bele még virágföldet.