-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
takarító
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Trendi mostanában a minimalista stílusú kert, néhány jól kiválasztott növénnyel és sok-sok hófehér kaviccsal. Azzal az ígérettel kecsegtet, hogy ezzel a kerttel nem lesz sok tennivaló. A gyakorlat azonban azt mutatja, semmivel sem egyszerűbb (sőt!) a fenntartása, mint egy mulcsolt vagy művelt ágyásnak.
Miért nem javasolt a kavicságy a kertbe?
Az igazán nagy baj akkor van, amikor se a növény nincs jól kiválasztva, se a kivitelezés nem sikerül megfelelően. Gondoljunk csak bele: a nyári tűző nap felforrósítja a köveket, amelyek kiváló hőtárolók, ezért nagyjából a hajnali órákig melegen (akár forrón) tartják a növényeid körül a levegőt és a talajt, a gyökérzónát. Ez a száraz, tűző hő pedig egyetlen növénynek sem tesz igazán jót. Arról már szót sem ejtve, hogy a kavicsokról visszaverődő napsugarak a növényeid levelének fonáki részét is tűzi.
Ha ezt a hő stresszt nem kezeled megfelelően, gyors egymás után fognak tönkre menni a növényeid a kavicskertben, hacsak nem valami igazi mediterrán hatást kedvelő növényekben gondolkodsz.
Ha a kavics mellett döntesz, azzal mindenképp számolnod kell, hogy egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárás elemek, melyek negatív hatással vannak a növényeinkre is (szárazság, hőségnapok, özönvízszerű esőzések, stb.)
Hogyan védhetők ki a kavics kert negatív hatásai?
Erősítsük a növények kondícióját a legmagasabb szintre:
- rendszeres és bőséges tápanyag-utánpótlással (pl. Prohumin folyékony humusszal)
- folyamatos kondicionálással (EsstenceEverGreennel, Amalgerollal, Smaragd Extra Mg)
- bőséges öntözéssel és a lehető legnagyobb, de még esztétikus öntözőtányér kialakításával, amivel a természetes csapadékot is gyűjtöd (tehát a növény törzséhez, szárához közvetlenül soha ne rakj követ, mert nagyon hamar égési sérüléseket okozhat)
Alapvetően nincs baj a kavicságyásokkal, kellően vékonyan szórt kaviccsal és a hőhatást jól tűrő, pikkelyes levelű örökzöldekkel például. Ennek ellenére én nem szoktam javasolni, pedig nekem is nagyon tetszik, kreatív kertészeti megoldások születnek felhasználásával.
A kavics amellett, hogy felforrósodik, el is koszolódik. A kövek között könnyen megül a por, és a szálló magok, akkor is előbb utóbb szembe kell nézned a burjánzó élettel és az elcsúfult kavicsokkal. Amit vagy kiszedsz, lemosol és visszaterítesz, vagy időről időre teljesen újra cseréled. Az őszi lombhullásról már szót sem ejtve… Ha nincs egy igazán jó lombszívód, akkor a lehulló tuja vagy díszfa levelek szépen komposztálódnak a kavicsok között. A legelszántabb ügyfeleimnél is maximum 4-5 évet bírtak eddig a kavicságyások teljes takarítás nélkül. Közben pedig folyamatosan munkát ad a tulajdonosnak a felszín tisztántartása.
Egy ügyfelünk néhány éve azért hívott ki bennünket, hogy újítsuk meg a kavicságyását. A telkén rendkívül kötött a talaj, és a tujasor alatt kavicsot terített. Ebbe volt belerejtve a csepegtető öntözés is. Gondolhatod, hogy az évek során a gondozatlan kavicsok és a kötött talaj egy 100%-os vízzáró réteget alkotott. A kövek alja a lehulló levelektől, a portól és az állandó nedvességtől eliszapolódott teljesen. Egy bűzlő mocsárrá vált a kavicságyása. Fel kellett végül számolni és jelentős földcserével rehabilitáltuk a területet.
Tapasztalataim szerint a kavicságyások alatt a talaj sokkal tömörödöttebbé válik, romlik a levegő- és vízháztartás hatékonysága, pusztul a talajélet (anaerob körülmények). Ezzel pedig meg vannak számlálva a növényeid egészségben töltött napjai is.
Véleményem szerint a kavicságyás olyan, mint egy szexi tűsarkú. Kétségtelenül vonzó benne a láb, de tudjuk, hogy utána nagyon fog fájni.
Kavicsborítás helyett mulcs takaró
Ezért szoktam inkább a mulcsolást ajánlani. Egy jól kivitelezett mulcsolás ellenáll a gyomoknak, természetes tápanyagforrást jelent a növényeidnek és javítja a talaj vízmegtartó képességét úgy, hogy letakarás mellett lélegezni is tud.
Igen, ez is elcsúnyul idővel, de a jó hír, hogy ezt elég 2-3 évente felülszórnod friss mulccsal, nem kell kiszedned és lemosogatnod, mint a kavicsot. Én személy szerint nem szoktam agroszövetet, geotextilt tenni a mulcsolás alá. Szabadabban tud lélegezni a talaj és érvényesül a mulcs bomlásával járó számos előny is. Az a néhány gyom, ami a 8-10 cm-es, többféle méretű mulcsrétegen átmászik, az 1 év alatt gyomlálással, vagy egy-egy növényt gyomirtóval lespriccelve nagyon szépen kitisztul (pl. tarack, szulák…).
Arra kell odafigyelned, hogy alulra kerüljön a legfinomabb, akár porszerű mulcs, és szépen rétegezd rá a nagyobb darabosakat. Így kellően össze fog tömörödni a mulcs, és nem mosódik ki. Ezzel számolnod kell, hogy a kiszórt vastagság tömörödni fog, egy 8 cm kiszórásból 5 cm vastagság lesz. (Ha mindenképpen teszel alá geotextilt, akkor is legalább 8 cm mulcs kell rá, mert pl. a geotextilen csúszkál, összemosódik a mulcs, ha csak 2-3 cm-t szórsz rá.)
Összegezve, én csak akkor ajánlom a kavicstakarást, ha hajlandó vagy rendszeresen tisztántartani, és ha megfelelő növényeket ültetsz bele, kellően nagy öntözőtányérral, mert tápanyagozni szüksége a növényeket MINDEN ÉVBEN, de csak folyékony megoldással a legegyszerűbb (Örökzöld RUTIN csomag). Minden más esetben a mulcsolást ajánlom, mert azzal garantáltan kevesebb probléma lesz.
A felsorolt talajjavítók és tápanyagok beszerezhetők itt!
Szép ágyásokat kíván:
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony
www.kertfuvesites.hu