-
karbantartó
-
Autófényező
-
Kőműves
-
Fogtechnikus
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
Promóter - Értékesítő (Tv, Szórakoztató Elektronika) | Miskolc
2025. 01. 28
-
Gépoperátor
2025. 01. 28
-
Promóter - Értékesítő (Tv, Szórakoztató Elektronika) | Dunakeszi
2025. 01. 28
-
Promóter - Értékesítő (Tv, Szórakoztató Elektronika) | Budakalász
2025. 01. 28
-
Promóter - Értékesítő (Tv, Szórakoztató Elektronika) | Budaörs
2025. 01. 28
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Szeretnénk egy tavat...
Mert a víz megbabonázza az embert. A romantikus lelkek eleinte a Csendes-óceán háborítatlan lakatlan szigetéről álmodoznak. A saját sziget gondolatának feladása után a szigetből először dunai sziget, majd egyszerű ártér lesz. Amikor ez sem jön be, már bárki megelégedne a kisebb patak által körbefont tisztással, sőt magával a patakparttal is. Legtöbbünknek ez is álom marad, így be kell érnünk egy kiadósabb csőtöréssel, egy-egy árvízi rokon meglátogatásával vagy a belvizes szomszéd panaszainak meghallgatásával. Ha még ez sem adatik meg számunkra, merítsünk a kudarcból erőt, és határozzuk el: nekünk is lesz saját tavunk! Egy egyszerű fürdőkádból vagy félbevágott hordóból induljunk ki. Ha ennél nagyobb kerti tóra vágyunk, és történetesen épp előző héten nyertünk a lottón, rendeljük meg a teljes munkát egy kerti tó építő vállalkozótól (hirdetéseik megtalálhatók a kert.lap.hu c. oldalon). Tehát, ha a fürdőkádas ill. fahordós megoldást választjuk, szükségünk lesz valamilyen műanyag bélelőanyagra. Erre a célra kiváló a gazdaboltokban kapható "kerti-tó-bélelő", vagy a többszörösen összehajtott, fekete műanyag fólia is. Kelleni fog továbbá néhány vízi és mocsári növény, és egy pár aranyhal, a felhajtás kedvéért.
Hol legyen a kerti tó?
Mindenekelőtt döntsük el, hol legyen a tó. Ha melegkedvelő növényekkel vagy teknősökkel szeretnénk megtölteni, inkább napos helyre, a talaj szintje fölé tegyük a tavat, mert így gyorsabban felmelegszik a víz. A talajba süllyesztett, árnyékos helyen lévő tó inkább az egyenletesen hűvöset kívánó élőlényeknek kedvez.
Miután eldöntöttük, hol legyen a tó, ássuk a fürdőkádat a földbe. Béleljük ki fekete, összehajtogatott fóliával, amelynek szélei túlnyúlnak a kád szélein. Ha már félig megtöltöttük vízzel, a fólia rögzül, és széleit hajtsuk át a kád peremén, majd rögzítsük földdel, vagy kövekkel. Erre szakember csak galvanizált csavarokat használna, de mi nyugodtan lemondhatunk ezekről az ínyencségekről.
A tó beépítésének menete
Akkor töltsük meg a kádat vízzel, ha már nem nagyon akarjuk mozgatni: ennek okára bizonyára rájön a kedves olvasó. Kétharmadáig töltsük a kádat, majd várjuk meg, míg a hőmérséklet stabilizálódik, és a vezetékes vízből származó klór eltávozik (24 óra). Mindezek után nekiláthatunk a növények betelepítésének. Ha halakat is szeretnénk, valószínűleg egyéb kémiai anyagokat leszünk kénytelenek használni: legjobb, ha a egy kisállat-kereskedésben érdeklődünk a lehetőségekről.
Látványos lehet egy apró szivattyú, amely a csörgedező hangról, vagy egy apró vízesésről, szökőkútról gondoskodik. Ilyen szivattyút 5-15 ezer forintért szerezhetünk be az akvarisztikai boltokban vagy faiskolai árudákban. Fontos, hogy mindig földelt konnektorokat használjunk hozzá, ugyanis ha szándékosnak tűnik az áramcsapás, nem fizet családunknak a biztosító. A víz csörgedezésének sebességét mindig a tavi élőlények tűrőképességéhez igazítsuk: a vízililiomok nem viselik el a levelüket felülről áztató folyamatos fröcskölést, és a teknős sem örül egy víz alatti rakétahajtóműnek.
Növények telepítése a kerti tóba
A vízi és mocsári növényeket műanyag cserépbe ültetve helyezzük a tó aljára. A cserepeket erre a célra forgalmazott vízinövény-földdel töltsük fel. A cserép alját béleljük több réteg újságpapírral, hogy megakadályozzuk a talaj kimosódását. Az ültetés befejeztével borítsuk a cserepek felszínét murvakövekkel. A cserepeket helyezzük közvetlenül a kád aljára, de ha a növények igénye úgy kívánja, alápolcolhatjuk őket téglákkal is, hogy a megfelelő szintre kerüljenek.
Szerszámok és alapanyagok a kerti tó építéséhez
- műanyag vagy hagyományos, zománcozott fürdőkád, félbevágott fahordó stb.
- bélésanyag, amely nem engedi át a vizet
- szivattyú, áramforrás
- műanyag virágcserepek
- speciális virágföld, vízinövények termesztéséhez
- vízinövények és víziállatok
- újságpapír
- murvakövek és egyéb szép kövek, téglák
- és persze víz
Tanács a kerti tó építőinek
Törekedjünk arra, hogy a vízfelület közel kétharmad része növényekkel fedett legyen. Ha a víz színén úszó és mocsári növényeket együtt alkalmazzuk, kevesebb gondunk lesz az algákkal. Rendszeresen távolítsuk el az elhalt növényi maradványokat. Pótoljuk az elpárolgott vizet, de ne cseréljük le rendszeresen a vizet, mert az árt a növényeknek.
Ha teknőst tartunk a tóban, akkor húzzunk kerítést a kád köré. A teknős szívesen napozik a köveken, ezért hagyhatunk számára némi szárazföldi mozgásteret is. Ha teknőst, halat és csigát, békát stb. is tartunk a kádban, hosszabb időre megoldottnak tekinthetjük az élőlények táplálékellátását.