-
Kőműves
-
takarító
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ha megfelelő méretű kerted van, fontolóra veheted egy kis kerti tó vagy valamilyen vízi létesítmény kialakítását. A következőkben kertészeti magazinok által bemutatott ötleteket osztunk meg, melyek egy kerti tó tervezését és kivitelezését követik lépésről lépésre.
Kerti tó építése 7 lépésben
Első lépés: Határozd meg a megfelelő helyet!
Először is azt kell alaposan átgondolnod, hogy hol lesz a kerti tó helye. Ha a kiválasztott hely közelében fa ágai lógnak alá, akkor majd beleőrülsz a folyamatosan vízbe hulló levelektől. Ha túl árnyékos a hely, növényeid nem fogják értékelni (a tavirózsák és egyéb vízi növények a sok napsütést kedvelik). Mindenekelőtt természetesen fő szempont, hogy olyan helyet válassz, mely szem előtt van, és élvezheted a látványt.
Ne ültessünk fákat a kerti tó közvetlen közelébe |
A tervezési szakaszban még meggondolhatod magad, kedvedre változtathatod kerti tavacskád kinézetét. De amint nekikezdesz a munkálatoknak, a terv megváltoztatása már nem díjmentes. Ezért aztán győződj meg arról, hogy mindaz, amit tervezel, otthonod és kerted értékét növeli, és minden odaillő lesz.
Második lépés: Határozd meg a méretét!
Most döntsd el a méretét! Legjobb módja, hogy elképzeld a tó nagyságát, ha egy tömlőcsövet fektetsz a földre. Nézd meg különböző szögekből, s bizonyosodj meg afelől, hogy jól mutat a kertben. Menj be a házba, és nézd meg, jó kilátást nyújt-e az ablakból. Rossz időben, amikor bent vagy a házban, egy kerti tóra néző kilátás vonzó lehet, ha jól választod ki annak helyét.
Harmadik lépés: Ásásra fel!
Az ásás kemény munka. Először is távolítsd el a gyepet és a termőtalajt, és rakd félre – ezeket később felhasználhatod, amikor a kerti tó szélét rendezed. Szükséged lesz egy billenőkocsira, hogy megszabadulj a kiásott földtől, hacsak nem fogod felhasználni azt, hogy valahol máshol „hegyet" építs belőle a kertbe.
Ha egy előre kialakított tavat vásárolsz, akkor természetesen akkora gödröt kell ásnod, amelybe az majd pontosan illeszkedik.
De tegyük fel, hogy most te döntöd el a méretét és formáját, amit majd műanyag béléssel vonsz be. Ki kell ásnod legalább 30 cm-es mélységig, mivel még akkor is, ha csak „csekély jelentőségű" növényeket akarsz termeszteni a parton, könnyebb arra szánt műanyag kosarakba növelni ekkora mélységben. A partoktól távol, meg a „nem túl nagy jelentőségű polcodtól" olyan mélyre áshatsz, amilyen mélyre csak akarsz. De építsd a falakat lejtősre, hogy megakadályozd a földomlást, és hogy megkönnyítsd az tófólia beillesztését később.
Még a legkisebb kerti tó kiásása is kemény munka |
Most azon kell gondolkodnod, hogy hogyan fogod befejezni a munkát. Be lehet vonni a partot is, melyet kövekkel vagy burkolólapokkal fedünk be. Jó ötlet lehet egy enyhe lejtő a vízbe, kavicsos part gyanánt. Egy másik javaslat az, hogy áss fel egy darab földet 8 cm mélységben, 20 cm szélességben azért, hogy le tudd fedni a széleit részlegesen elmerült kövekkel – ez majd finoman elrejti az alátétet (tófóliát) a víz szélein, de hagyj helyet plusz alátétnek.
Végül ellenőrizd, hogy a kerti tó szélei a megfelelő szinten legyenek. A vízzel való feltöltés után már nem lesz lehetőség az esetleges hibákat kijavítani!
Negyedik lépés: Szerezd be az tófóliát és a szivattyút!
Habár interneten keresztül is meg lehet rendelni a kerti tó alkatrészeit, azért ajánlottabb egy kertészeti szaküzletben szétnézni, és szabad szemmel leellenőrizni, hogy az adott csövek megfelelő méretűek legyenek, és egyúttal érdemes szétnézni és átgondolni, hogy milyen tartozékokat, kiegészítőket szeretnénk még a későbbiekben felhasználni kerti tavunk díszítésére.
A megfelelő méretű fóliának elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy illeszkedjék a kiásott lyukba:
- Hossza – a tó hosszának a mérete, plusz kétszer a mélysége, és egy kis ráadás a szélekre;
- Szélessége – a tó szélessége, plusz kétszer a mélysége, és egy kis ráadás a szélekre.
Ajánlott még egy tófóliát helyezni az eredeti alá, hacsak nem használsz homokot vagy egy régi szőnyeget helyette. Ennek az a célja, hogy megvédje az alátétet az éles kövektől, gyökerektől. A szivattyú mellett (nézz utána katalógusokban, hogy milyen ajánlott) még szükséged lesz néhány csőre és csatlakozóra, ha vízesést vagy szökőkutat is szeretnél kialakítani. Kezdetben ez nagy kiadásnak tűnhet, de figyelmeztetünk, hogy később még szükség lehet szűrőberendezésre is, főként, ha halat tartasz majd a tóban, és még látni is szeretnéd azokat (hogy a víz folyamatosan tiszta legyen).