-
Asszisztens
-
karbantartó
-
takarító
-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Recepciós, Irodai Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Minőségügyi technikus
2024. 11. 21
-
Betanított munkalehetőség! - 15. kerület
2024. 11. 21
-
Termelésvezető (3109)
2024. 11. 21
-
Recepciós
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Pár lépésre a nagy forgalmú, poros pesti főutak zajától, egy gangos zuglói bérház kapuja mögött sok városlakó által áhított csendes, zöld ligetbe csöppenünk. Ahol flóra és fauna harmonikus egységben él és növekszik egymás mellett, nem mindennapi látványt nyújtva. Stílusos módon a díjnyertes közösségi kert ötletgazdája is a lakók egyike, aki nem csak tervezője, de gondozója is a rendezett városi kertnek. Kérdéseinkre Muhari Rita válaszol, aki emeleti műhelyében kis palackkerteket ültet különleges technikával.
Honnan jött az ötlet és milyen lehetőség segített a közösségi kert létrejöttéhez?
A több mint 100 éves ház lekövezett udvarán a vízelvezetés nem volt megoldott, eső után egy nagy tó keletkezett, az udvar ettől már süllyedni kezdett. A szuterének vizesedtek, erre kerestünk megoldást. Egy építész azt javasolta, hogy betonozzuk le az udvart, ekkor jött szembe a MOL zöldövezet pályázata, amin kimondottan társasházak zöldítésére lehetett pénzt nyerni. Úgy gondoltuk, hogy ha az udvar egy része kert, akkor kisebb területen kell a burkolatot cserélni miközben a vízelvezetést is megoldjuk.
Így nézett ki a kert az átalakítás előtt - Fotó: Rónai Gergely
Mi volt a Te szereped a projektben? Jelenleg miben állnak a gondozási feladataid?
A kétfordulós pályázatot koordináltam, szerveztem a közösségi tervezés lépéseit, elkészítettem a végleges kertterveket, összeállítottam a növénylistát, árajánlatokat kértem, intéztem a beszerzéseket és a legfontosabb, hogy szerveztem a lakók által végzett kivitelezést, mert a kertet a lakók építették. Jelenleg az öntözést programozom, ha kell permetezek, minden évben ültetek egynyáriakat, ritkítom, metszem, pótlom a növényeket. Ez egy háromemeletes gangos régi bérház kis udvara, így napfényt alig kap, két év alatt derült ki, hogy mely növények érzik igazán jól magukat.
Készül a zuglói bérház belső kertje - Fotó: Déri Miklós
Hogy változott meg a házban élők életminősége, a hétköznapok szokásai és az ingatlanok értéke a kert jóvoltából?
A lakók elkezdték használni az udvart, lejárunk kávézni, beszélgetni, van egy kis homokozó is. Az udvar sokkal világosabb lett és a sok zöldnek köszönhetően a levegő is sokkal jobb. Az ingatlanok értéke felment, a házban árult lakások nagyon gyorsan új gazdára találnak. Minden látogatót magával ragad ez a hangulat, mely a város zajából hirtelen egy üde, zöld miliőbe röpíti az embert.
Látványos a változás - Fotó: Böjtös Kinga
Kérlek mesélj azokról a növényekről – fák, cserjék, talajtakarók -, amik az évek során beváltak és kifejezetten jól érzik magukat a bérház udvarán.
Fény nálunk nincs túl sok, ezért az árnyékkedvelő növények nagyon szeretik a helyüket. Vannak hortenziák, lonc, páfrányok, babérmeggyek, korallberkenyék, talajtakaró kecskerágó, madárbirs, borostyán, a vadszőlő már a másodiknál jár, gyönyörű látvány. Egynyáriakból sok begóniát és pistikét szoktunk ültetni. A kert dísze pedig a középen növő örökzöld magnólia fa. Amikor elültettük alig volt 2 méteres, most már a hat métert is meghaladja a magassága.
A borostyán is jól érzik magát - Fotó: böjtös Kinga
Mit tanácsolnál azoknak, akik a képekről kedvet kapva kisebb-nagyobb városi kertépítésre szánják magukat?
Fontos, hogy a lakók egyetértésével, közös tervezéssel valósuljon meg, így mindenki szeretni fogja. Érdemes a funkciókat is előre tisztázni, így a közös használat során kevesebb lesz a konfliktus. Mindenképp kell egy-két lakó, akik magukra vállalják a szervezést, mindenkivel beszélnek, mindenkit meggyőznek arról, hogy ez jó lesz a háznak. Ha csak kevés pénze van a háznak, érdemes a megvalósítást társadalmi munkában csinálni, így nagyon kevés pénzből lehet nagy értéket létrehozni.
Igazi dzsungel a bérház udvarán - Fotó: Böjtös Kinga
Ritával és parányi palackkertjeivel következő riportunkban is találkozhatunk. Melyben elmeséli, mit is kell tudni a floráriumokról és hogyan lesz egy közgazdászból aprókert-építő. Kövessétek az édenkert.hu közösségi oldalát, hogy ne maradjatok le cikkeinkről!
Böjtös Kinga