Magaságyás építése házilag tetőgerendából: így állj neki

5

Régóta foglalkoztat már minket a magaságyás építésének gondolata, nem csak az ismert kényelmi szempontok miatt, hanem mert kertünk egy része a szomszédos épületek miatt a kívántnál árnyékosabb, a talajszint megemelésével ezen viszont sokat javíthatunk.

Vidéken talán egyszerűbb a helyzet mint egy nagyvárosban: egy ismerősnél bontják a tetőt, mi sem egyszerűbb, mint elkérni a tovább már nem használatos tetőgerendákat. A lényeg a gondolkodásmódon van - hasznosítsuk újra ami arra érdemes, legyen az gerenda, jó minőságű raklap stb.

Tipp: Miért hasznos a magaságyás?

Az alábbi magaságyás tehát tetőgerendákból épült. Méretre vágás után lenolajjal lekezeltük, majd 4 sor magasan a végleges helyén került összeszerelésre. A sarkokban az egyes gerendákat belülről ácskapcsok tartják egyben, kívülről pedig méretre vágott lambériadarabok.

magasagy_hazilag

 

Nedvesség ellen belülről egy fóliával szegélyeztük a magaságyat, ami akkor lehet tartós megoldás, ha a vastagabb, strapabíróbb tófóliát használunk. Alulra nem került fólia, hogy a felesleges nedvesség szabadon távozhasson.

magasagyas_hazilag

Magaságyás készítése házilag percek alatt raklapmagasítóból - videóval

 

Elég magas lett az emelt ágyásunk, ezért a feltöltéshez a következő rétegrendet alkalmaztuk: alulra került legalább 15 cm vastagságban apróra vágott gally és fanyesedék, erre kerti föld, szervestrágya, kerti föld és komposzt keveréke. Érdemes a magágykészítés előtt a feltöltést néhány hónappal elvégeznünk, hogy ülepedjen a talaj és után tudjunk tölteni - mi ezt nem vártuk meg, így idén tavasszal erre biztosan szükség lesz.

vetemeny_magasagyas

Vígan sorjáznak a borsók az új helyükön

Ha ennél komolyabbra vágysz, nézd meg hogyan működik egy profi okoságyás: levegőhőmérsékletet, páratartalmat és nedvességtartalmat is monitoroz, majd értesítést is küld a tulajdonos telefonjára, ha pl. fogytán az öntözővíz.

értékelés