Miért olyan népszerű a szárazparkosítás?

Miért olyan népszerű a szárazparkosítás?
A szárazparkosítás sokkal olcsóbb és szárazságtűrőbb, mint a gyepesítés. Ez a két legfőbb ok, amiért egyre többen ezt a fajta kertépítést választják. Nézzük meg közelebbről, hogy miért is van rá szükség, és hogy milyen előnyei vannak.

A szárazparkosítás kialakítása

 

Amikor a kertépítő szakemberek összegyűlnek megvitatni a legújabb trendeket, az aszály szó sajnos egyre gyakoribb. A xeriscaping növények telepítése pázsit helyett- viszonylag új fogalom,  és egyre gyakrabban előfordul, mert megoldást hoz aszály esetén, ugyanakkor és alacsonyabb költségekkel jár.

A  "xeriscaping" kifejezést úgy ejtjük, mintha Z betűvel kezdődne. A szót a görög eredetű xerox szó alkotja, melynek jelentése száraz, aszály és az angol scape, utalva a "landscape" kifejezésre, amelynek jelentése táj. Tehát a xeriscape (szárazparkosítás) lényege, hogy olyan tájrendezést hozzon létre, amely bírja a szárazságot. A szárazparkosítás többféle formát ölthet.

 

 

Nincs öntözőberendezés a kertben? Nem is kell...

Egyes szakemberek szerint a xeriscape annyit jelent, hogy ugyanolyan vízigényű növényeket  ültetünk. Ilyen módon az öntözőberendezéseket, ha vannak, sokkal hatékonyabban lehet kihasználni. Véleményem szerint ez inkább a józanész elve, mintsem igazi xeriscape rendezés. Azonban léteznek bizonyos elvek, amelyeket követni és alkalmazni kell, hogy valódi szárazparkosítás jöjjön létre.

Ez igazi kihívás a fűfélék hegemóniáját tekintve és itt rejlik a magyarázat a xeriscape növények kismértékű elterjedésére. Az a feltételezés, hogy a tájat mindig fű borítja és mindig zöld, mélyen belénk ívódott, akárcsak az, hogy egy ház ablak nélkül semmit nem ér.

Az xeriscape tájrendezés egyik előfeltétele, hogy a pázsit gondozása problémát okoz, mert nagy a vízigénye. Azonban nem zárja ki az összes xeriscape szakember a pázsit gondolatatát. Néhányuk egyszerűen olyan típusú füvet telepít, amelynek alacsony a vízigénye (de valószínű esztétikai kompromisszumot is kötnek a váltáskor). Mások lecsökkentik a költségeket úgy, hogy a gyep területét is csökkentik.

 

 


Ilyen helyzetben jogosan megkérdezhetjük, hogy mi tölti ki a területet, miután eltávolítjuk a pázsitot? Bizonyos mértékben a válasz erre a kérdésre attól függ, hogy milyen helyen élünk. Délen a kaktuszok és a bővített teraszok dominálhatnak, ha a pázsitos terület kisebb. A bővített terasz elfoglalja azt a területet, ahova normális esetben pázsit lenne telepítve. Azokban a régiókban, ahol a vízhiány nem annyira súlyos, a válasz abban rejlik, hogy mi él meg a talajban, például cserjék, mulcs és kisebb területen pázsit.

Függetlenül attól, hogy hol élünk, figyelembe kell vennünk az olcsóbb pázsittelepítési alternatívákat. Habár sokakban tudatosult, hogy a szárazság nagy veszélyt jelent, viszonylag kevesen hajlandóak kompromisszumra, és nem keresnek alacsony vízigényű alternatívákat gyeptelepítésre. Sok háztulajdonos tehetetlenül nézi, hogy a gyep már nyár elején kiszárad. Mások pedig sok pénzt fizetnek a vízért, hogy meghosszabbítsák a pázsit élettartamát. Az automata öntözőberendezések hosszú távon gazdaságosabbnak bizonyulnak.

Mindezeket összevetve, láthatjuk, hogy a vízkorlátozás sajnos szomorú valósággá vált, amivel a közeljövőben egyre gyakrabban szembesülünk majd. Ahelyett, hogy sajnálnánk a pázsit elvesztését, kezeljük ezt a tényt kísérleti lehetőségként. A bővített teraszok, ösvények és más kemény talajú elemek számtalan érdekes szárazságtűrő növénynek és térrendezésnek biztosítanak alapot. Csak hogy néhányat említsünk:


Pozsgás növények

Díszfű

  • „Tyúkok és kiscsibék" (azaz kifejlett szukkulens növények és sarjak)
  • Aloe
  • Varjúháj

 

Sziklakert telepítések

Díszfüvek

  • Tollborzfű
  • Sárga pampafű
  • Árvalányhaj
  • Zabfű
értékelés