Kavics: kánikulában ezért nem tesz jót a növények körül

5

Kertrendezéskor felmerül bennünk a kérdés: mulcsot vagy inkább kavicsot használjunk talajtakarónak. Mutatjuk, melyiket mikor érdemes!

Az utóbbi években egyre népszerűbbek lettek a fehér kavicsos, minimalista kertek. Igaz, egy modern vonalvezetésű házhoz nagyon is illenek. De azért mielőtt kialakítanánk, érdemes néhány dolgot figyelembe venni.

Kavicsos kertek - ennyi munkát igényel

Mindenki azt hiszi, hogy a kaviccsal kevesebb időt kell a kert karbantartásával foglalkozni. Elég alá egy jó vastag geotextil aztán már lehet is teríteni a fehér kavicsot, jobb esetben az öntözőrendszert. Jöhet egy-két örökzöld és ezzel a munka évekre le van tudva. A gyakorlat azonban mást mutat.

lavender-2658788_1920

Azt sokan figyelmen kívül hagyják, hogy a kavicsok között könnyedén megül a por, amitől nemcsak koszos lesz, hanem táptalajul szolgál a gyomnövényeknek is. Ezeket ha nem szedjük ki, nagyon hamar elszaporodnak és elcsúfítják az ágyást. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy főleg őszi levélhulláskor folyamatosan kell az ágyást takarítani lehetőleg egy nagy teljesítményű lombszívóval, mert különben a levelek komposztálódnak a kövek között, és a gyomnövények könnyen meg tudnak telepedni.

kavics_kert_mulcs_talajtakar

Kavics, mint talajtakaró

Ha ezek ellenére mégis a kavicságyás mellett döntenénk érdemes megfontolni, hogy nem mindegyik növény bírja. Hiába szép a tulipán vagy a hortenzia, de kavicságyban hamar tönkremennek. A kövek a napsütésben könnyen felforrósodnak  néhány fokkal megemelik az udvar hőmérsékletét, ami a nyári kánikulában nem biztos, hogy előnyös. Sőt! Még hajnalban is melegen tartják talajt a növények körül, ami még a szárazságtűrő fajtáknak sem tesz jót. Arról nem beszélve, hogy a kavicsról visszaverődő fény a levelek fonáki részét is tűzi.

tulip-4108405_1920

Ha a kavicságyat mulccsal kombináljuk és az egyes részek nincsenek tisztességesen elválasztva, akkor néhány hónap alatt összekeveredhetnek, ami valljuk be, nem túl szép látvány.

Mi a helyzet a mulccsal?

A mulcs egy szerves anyag, amit a talajtakarására használunk, mert javítja a talaj vízmegtartó képességét, így kevesebbet kell öntözni. És meggátolja többek között a magról terjedő, fényre csírázó gyomnövények terjedését. Mielőtt leterítenénk a geotextilt, érdemes az évelő gyomok gyökerét (például tarackbúza) kiszedni, mert úgy tovább lesz gyommentes az ágyás.

spring-4991348_1920

A lehulló levél és a por a mulcsdarabok közé is beül, de nem annyira feltűnő és zavaró, mint a hófehér kavicsok között. A biztonság kedvéért azért érdemes átmenni rajta egy lombszívóval. Nem szabad elfelejtkezni arról, hogy az évek során a mulcs, mivel szerves anyag, lebomlik, ezért pótolni kell.

értékelés