5
Virágoztassuk fel lépcsőnket!
Az egyenetlen felszín kiegyenlítésére vagy a különböző kertrészek összekötésére kiválóan alkalmasak a lépcsők. Itt olyan ágyást mutatunk be, amely formáival és színeivel nem tolakodó, hagyja érvényesülni a lépcső kertbe illesztett egységét.

A kialakítás főbb szempontjai

  • teremtsünk összhangot az épített formák és a virágdíszek között;
  • a növények kössék meg a lépcső melletti lejtős talajt
  • a rézsű szimmetrikus legyen a lépcső két oldalán.

 

Az ágyás évközben


A kiültetés akkor pompázik teljes szépségében, amikor a frissen kihajtott turbántokok között a struccpáfrányok is kibontják a kezdetben tölcsérre hasonlító legyezőszerű leveleiket. Ezt az összképet gazdagítják a gólyaorrfajok liláskék szirmai. Hamarosan megjelennek a harangláb kék virágai és az első harangvirágok is. A harangvirág egyébként a kövek repedéseit is kitölti hajtásaival, és ez festői keretet ad a lépcsőfokoknak. A nyár derekát és a késő nyarat a poloskafű fehér gyertyavirágai és a sisakvirágok kék szirmai uralják.

 

Növények, amelyekre szükségünk lesz:

  1. Egy-egy tő őszi sisakvirág (Aconitum carmichaelii 'Arendsii')
  2. Egy-egy tő rövidágú poloskafű (Cimicifuga racemosa)
  3. Egy-egy tő balkáni harangvirág (Campanula poscharskyana)
  4. Egy-egy tő gólyaorr-hibrid (Geranium-hibrid, 'Johnson's Blue')
  5. Összesen tizennyolc tő szívlevelű turbántok (Tiarella cordifolia)
  6. Összesen négy tő struccpáfrány (Matteuccia struthiopteris)
  7. Egy-egy bukszusbokor (Buxus sempervirens), tetszetős edénybe ültetve, 45 cm magas gömb alakúra nyírva
  8. Összesen tizenkét tő harangláb (Aquilegia vulgaris) egyenletesen elosztva

 

A virágágyás ültetése


A beültetést nem csak lépcsők mellett alakíthatjuk ki: ha olyanok a kert adottságai, akkor az utak mellé, facsoportok széles szegélyeként vagy belső udvari szegélynek is ültethetjük a bemutatott növényegyüttest. A talapzatokra fagyálló edények kerüljenek. Rétegezzünk bele először 5 cm vastagon égetett agyaggranulátumot, erre kerüljön a dézsás növények földkeveréke. Az alakra nyírt bukszusbokrokat úgy ültessük néhány centiméter a föld és az edény pereme között - ez kell ahhoz, hogy a későbbiekben kényelmesen öntözhessünk.

 

lepcso-viragagyas-tervezet
A lépcső menti virágágyás tervezete

 

A talajtakarókkal kezdjük


A kora őszi időszakban készítsük elő a talajt az ültetéshez. Lazítsuk fel, és keverjünk bele némi komposztot is. Ezután ültessük el a turbántokot, ügyelve a megfelelő tőtávolságokra. A kimaradt területeken először rendezzük el a harangláb-, a páfrány- és a gólyaorrtöveket, majd ha így kialakítottuk az összképet, akkor ültessük be őket.

Ha ezzel megvagyunk, akkor kerítsünk sort a harangvirágokra, ezek hajtásait igazgassuk is be a lépcsőfokok közötti hasadékokba. Végezetül ültessük be a talapzat mellé a sisakvirág és a poloskafű töveit. A kész kiültetést finoman öntözzük be, használjunk kislyukú öntözőrózsát. Ügyeljünk arra, hogy a víz beszivárogjon a talajba, és ne folyjon el a lejtős területen. Inkább öntözzünk kis vízadagokkal és többször egymás után, hogy biztosan a kívánt helyre, a gyökerek közé jusson a teljes vízmennyiség. Jelentősebb lejtésű területen az első évben kövekkel is segíthetünk, ezek majd megtartják a talajt a növények között.


Jó tanács:
A struccpáfránynak a szükségesnél valamivel nagyobb ültetőgödröt ássunk ki, és tegyünk bele egy nagy - legalább 30 cm átmérőjű - fekete műanyag vödröt, amelyeknek az alját előzőleg eltávolítottuk. Így megakadályozhatjuk, hogy a páfrány sarjai túlságosan szétterjedjenek. A vödörbe tőzeges, savanyú talajt tegyünk, mert ez a faj mészérzékeny.

 

aquilegia_vulgaris-haranglab
matteuccia-struthiopteris
Harangláb (Aquilegia vulgaris) Struccpáfrány (Matteuccia struthiopteris)

 

Növényápolás az első évben


Tavasszal juttassunk ki tápanyagot a növényeknek, illetve - ha eddig még nem tettük volna meg - kéregmulcsot is terítsünk szét a tövek között. (A kéregmulcs fontosságáról bővebben itt olvashat >>)

A harangláb elvirágzott hajtásait ne vágjuk vissza, hanem várjuk meg, amíg a termései szétnyílnak és elszórják a magokat. Az amúgy rövid életű növény így magától szaporodik, és évről évre újra megjelenik, sőt terjed az ágyásban.

A bukszus egész évben (ősszel és télen is) igényli a vizet.

Az első évben előfordulhat, hogy a poloskafű és a sisakvirág hajtásai még gyengék, nem tartják meg magukat. Rögzítsük őket szükség szerint bambuszrúdhoz. A gólyaorr elvirágzása után vágjuk vissza a virágszárakat, így valószínűleg részünk lesz még egy gyengébb utóvirágzásban. Ősszel a magasabb szárakat vágjuk vissza; kivéve a páfrányt, mert az télen is díszít a lombjával.

 

sisakvirag
Őszi sisakvirág (Aconitum carmichaelii)

 

A beállt állomány gondozása


A balkáni harangvirágot rendszeresen vissza kell vágni, hogy ne borítsa el teljesen a lépcsőt. A szegélyeken az ágyás felé tartó hajtásokat már nyugodtan hagyhatjuk buján növekedni. Ha a struccpáfrány túlságosan sűrűvé fejlődött, akkor óvatosan ássuk ki, és osszuk szét a tövet. Ugyancsak a tőosztás a megoldás, ha a sisakvirág tövei túlzottan megerősödnek. Feltétlenül használjunk kesztyűt a munkához, mert a sisakvirágok minden része mérgező!

További kertkialakítási ötletek:


arnyekos-kert



Forrás:
Árnyékos kert

értékelés