A fóliasátrak központi szerepe a mezőgazdaságban

A mai modern agrárium már elképzelhetetlen fóliasátrak nélkül. Ez egyfajta innovatív csomagolási technika, ami amellett, hogy sokoldalú, számtalan előnyt is kínál.

Cikkünkben ezeket a pozitívumokat vizsgáljuk meg a Zalapack fóliasátrainak példáján keresztül. Vannak közöttük 6 és fél, 8 és fél, illetve 12 méteres szélességben is elérhetők, így minden növénytermesztési típushoz megtaláljuk a megfelelő fóliát, és gyakorlatilag bármekkora területet le tudunk fedni. Sőt, méretre is vághatjuk, valamint egyszerűen össze- és szétszerelhetjük őket.

 

Milyen funkciókat lát el egy fóliasátor?

 

A fóliasátrak feladata a növények védelme, termesztésük optimalizálása, valamint az, hogy megóvják őket a külső környezeti hatásoktól. Mely területeken alkalmazhatók?

 

  • Leggyakrabban a zöldség- és gyümölcstermesztésben használják e termékeket.

  • Egyre inkább elterjedt a virágokat és dísznövényeket nevelők körében.

  • De kiválóan alkalmazható a szabadföldi növények termesztési ciklusainak meghosszabbítására is.

 

Sokszor rácsodálkozunk, hogy a fóliasátor alatti növénytermesztés 6-8-szor nagyobb terméshozamot produkálhat, mint a szabadföldi. Ennek okait vesszük sorra a továbbiakban.

 

Környezeti hatásokkal szembeni védelem

 

Az egyik legfontosabb, hogy a fóliasátor hatékony védelmet nyújt a káros környezeti hatásokkal szemben. A szél nem szárítja a termőtalajt, nem éri a növényt, de a fagyoktól is meg tudjuk őket óvni a sátorral, illetve jégveréstől is bizonyos fokig.

 

Az özönvízszerű esőzések jelentős károkat okozhatnak és a túlzott napsugárzás is, de a sátorfólia alatt ezek nem jelentenek problémát. A hasznos UV-sugarakat átengedi, ezek ugyanis a bakteriális, gombás fertőzések ellen nagy segítséget nyújtanak. Ugyanakkor a káros sugárzástól megóvja a növényeket, mert a fólia alatt a pára szinte védőbevonatot képez rajtuk.

 

Kitolódik a termesztési idő

 

A fólia vastagsága és minősége optimális mikroklímát teremt ahhoz, hogy gyorsan tudjanak a növények növekedni. A termelési idő pedig akár meg is duplázható a szabályozott környezetnek köszönhetően. Ezzel előrébb lehet hozni vagy későbbre ki lehet tolni a betakarítást.

 

Megfelelő páratartalom kevesebb öntözés mellett

 

A meleg és a pára együtt olyan klímát alakít ki, amivel könnyen növekedésnek indulnak a növények. Üvegházhatás jön létre, ami a fóliás termesztés alapja. Mindezzel az öntözések száma is csökken. Gyakori eljárás az árasztás, melynek néhány naponta történő megismétlésével ideális környezetet hozunk létre.

 

Ahhoz azonban, hogy az előnyök érvényesülni tudjanak, magas minőségű alapanyag és körültekintő kialakítás szükséges. Saját magunk is el tudjuk készíteni a fóliasátrat, de a helyet és a méretet, illetve a szerkezetet jól meg kell választani.

 

Amikor sátorfóliát vásárolunk, kulcsfontosságú az UV-védelem és az időjárásállóság, ugyanakkor arra is ügyelni kell, hogy ez az alapanyag vastagabb és erősebb, mint a mezőgazdasági fólia. Ne keverjük össze a kettőt, mert az utóbbi inkább rövid távra vagy mulcsoláshoz javasolt!

értékelés