Füldugó fűnyíráshoz? Hallásunk meghálálja!

Ha a zajok és a kerti munka kapcsolatára gondolunk, legtöbbünknek egyből a vasárnap füvet nyíró szomszéd ugrik be. Persze ez is kellemetlen, de a következőkben inkább arra térünk ki, hogy milyen hatással lehet saját hallásunkra a fűnyíró és az egyéb kerti eszközök által keltett erős zaj, valamint, hogy hogyan csökkenthetjük a kockázatokat füldugó segítségével.

Érdekes, hogy míg a munkavédelmi kesztyű és a szemüveg használata a legtöbbek számára magától értetődő a kertben, a hallásvédelem fontosságát sokan elfelejtik. Pedig a rendszeres, erős hanghatás a kerti munka során is éppúgy veszélyezteti a hallást, mintha ipari környezetben lennénk.

A hallásvédelem a kerti munkáknál is fontos

A fűrész, az ágvágók, de még a fűnyíró is olyan erős zajjal jár, ami hosszú távon károsíthatja fülünket, ha nem ügyelünk kellően a hallásvédelemre. Az ökölszabály az, hogy minden 85 dB feletti zajhatással járó tevékenység végzésekor viseljünk füldugót, ez ugyanis már az a szint, amivel komoly kockázatnak tesszük ki hallásunkat. Egy átlagos fűnyíró hangja például 90 dB körül mozog, így ez már az említett kockázati kategóriába tartozik.

Egy jó minőségű füldugó vagy fülvédő könnyedén megoldja a problémát, és máris jelentősen csökkenti a károsodás kockázatát, így nyugodt szívvel kezdhetünk neki kertünk megszépítésének. A kérdés már csak az, hogy honnan tudhatjuk, mi a jó minőségű fülvédő. Nézzük meg ezt is részletesebben!

fuldugo_funyirashoz_-_hoffmann-group_-_edenkert.hu2


Kisokos a megfelelő füldugó kiválasztásához

Bizony füldugó és füldugó között is óriási különbségek vannak kialakításban, minőségben és persze árban is. A legszembetűnőbb különbség nyilvánvalóan a kialakításban rejlik: választhatunk ugyanis apró fülbe dugható füldugót, illetve a fül egészét takaró fülvédőt is.

Másrészt viszont fontos a hallásvédő erőssége is. A legtöbb füldugó felületén vagy csomagolásán szerepel az úgynevezett SNR szám, ami egy európai szabvány mértékegység és a füldugó erősségére utal.

A megfelelő hallásvédelem kiválasztása egyszerű kivonás: maximum 85 dB(A) értékre kell csökkentenünk a minket érő hanghatás erősségét, vagyis olyan SNR értékkel rendelkező hallásvédelmet kell választani, ami ezt lehetővé teszi, illetve minél tovább mérsékli azt. Vagyis amennyiben a munkakörnyezetben mért hangnyomás 105 dB(A), akkor minimum 20-as SNR értékkel rendelkező védelemre van szükségünk, figyelembe véve az illeszkedés esetleges pontatlanságát és a hosszú távú komfortérzetet az ideális szám ez esetben 25-30-as SNR.


fuldugo_funyirashoz_-_hoffmann-group_-_edenkert.hu

Mi mindenhez ajánlott még a füldugó viselése?

A fűnyíró csak egy, a legtipikusabb példa a hangos kerti eszközökre, de ugyanúgy ide tartozik a fűkasza, a láncfűrész vagy egy erősebb lombszívó is. És az általános kerti teendők mellett még nem is beszéltünk a kert felújításakor használt rengeteg zajos eszközről!

Mielőtt belekezdünk egy-egy kerti munkába, érdemes megnézni a szükséges eszköz leírását, és megkeresni benne az általa keltett zajszintet. Csupán néhány perces művelet, valamint egy egyszeri munkavédelmi füldugó vásárlás, de hosszú távon rengeteget jelenthet a hallásvédelem terén!

 

értékelés