-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Értékesítő
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Önnek van már kertészeti naplója?
Sokat segítene, ha vissza tudnánk emlékezni milyen megoldásokat használtunk különböző gyomnövények elpusztítására, vagy éppenséggel milyen tápszerektől lettek olyan szépek a virágaink és a zöldségeink. Ezek a tényezők segíthetnek abban, hogy az elkövetkező évben is sikerek övezzék a kertészkedésünket.
Vagy lehet, hogy csak emlékezni szeretnénk arra, hogy milyen kertészkedési hibákat kell elkerülnünk. A legjobb megoldás minderre az, hogy ezeket a tapasztalatokat lejegyezzük egy kertészeti naplóba.
Egy házi készítésű napló napi jegyzeteket tartalmaz virágainkról és zöldségeinkről, számon tartja a fejlődésüket, hisz a sikeres kertészkedés többől áll, mint elszórni néhány vetőmagot vagy elültetni pár zöldségpalántát, majd tétlenül várni növekedésüket. Fontos, hogy a kert megfelelő helyen legyen, a talajt és a növényeket táplálni kell, illetve szükség van gyomirtásra, öntözési programra és sok-sok egyébre. Ha mindezeket leírjuk később csak át kell lapoznunk a jegyzeteinket.
A napló segítségével megtervezhetjük a következő ültetési szezon tennivalóit is. A régebbi jegyzeteink számos hasznos tanácsot tartalmaznak.
Most, hogy tudjuk, miért van szükségünk egy ilyen házi készítésű naplóra, nézzük csak meg hogyan is kell ezt elkészíteni.
Kertészeti napló(i)nk |
Hogyan készítse el saját kertészeti naplóját?
A válasz személyes ízlésünkben rejlik. Tőlünk függ, hogy számítógépen vagy hagyományos módon, papíron vezetjük-e ezt a naplót. A legpraktikusabb egy kis jegyzetfüzet és egy golyóstoll lenne, amit magunknál hordhatunk kertészkedéskor is, így rögtön lejegyezhetjük az általunk fontosnak tartott dolgokat. Egy spirálos vagy gyűrűs füzet tökéletesen megfelel a célnak.
Ha a számítógép mellett döntünk, a legjobb egy laptop mivel az hordozható, és akárhol használható.
Lényegében, a napló egy naptárat és jegyzeteinket foglalja magába. Egy példa arra, hogyan mutathat a napló egyik napjának lapja:
„Május 16: A fagynak vége, úgyhogy a mai napon borsóval és salátával ültettem be a zöldségeskert déli sarkát. A salátát félig letakartam, hogy megóvjam a túl erős naptól.”
Ha szeretünk részletekbe bocsátkozni, lejegyezhetjük az aznapi időjárást, hőmérsékletet, páratartalmat vagy akár a hold állását is (főleg ha e szerint ültetünk).
Grafikonokat és fényképeket is beilleszthetünk, ezáltal részletesebbé és személyesebbé téve kertészeti naplónkat.
Íme, pár ötlet arra, hogy milyen információkat írjunk le a kertészeti naplónkba:
- Mely zöldségek és virágok fejlődtek legszebben, illetve ezek elhelyezkedése
- Mely zöldségek és virágok fejlődtek a leggyengébben, és elhelyezésük
- A kertünkben lévő talaj fajtája
- Betegségek és kártevők problémája
- Milyen megoldásokat használtunk a kártevők ellen, és ezek hatása
- Öntözési program
- A zöldséges és a virágoskert elhelyezkedése
- Használt tápanyagok
- A legjobb ültetési és földművelési megoldásaink
- A legrosszabb ültetési és földművelési megoldásaink