-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Recepciós, Irodai Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Minőségügyi technikus
2024. 11. 21
-
Betanított munkalehetőség! - 15. kerület
2024. 11. 21
-
Termelésvezető (3109)
2024. 11. 21
-
Recepciós
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A munkavédelmi kesztyű hasznát mindenki ismeri, mégis sokan hanyagul állnak testi épségük megóvásához és nem használnak kesztyűt a munkavégzés során. Pedig akár az életük is múlhat rajta. A munkafolyamattól függetlenül javasolt viselni, cseréni és időnként körülnézni a kesztyűk piacán, keresve az újdonságokat.
Elsősorban a kezünkkel dolgozunk, az van kitéve leginkább a veszélyeknek. A védelem tehát nélkülözhetetlen, mert kockázatos lehet a munkadarab súlya, felülete, alakja, hőmérséklete és a megmunkáló gép is. Az egészség védelmének és az élet megóvásának tükrében már szánalmas és felelőtlen az a régi érv, hogy „melegem van benne” vagy „a kesztyűben nem érezzük rendesen a munkadarabot.”
A védőkesztyűk is megkapták a maguk uniós szabványait. Az alapvető szabvány az MSZ EN 420-as, mely az általános követelményeket tartalmazza:
- megfelelő pH érték (3,5< ph >9,5)
- kézre való illeszkedés (5-ös skála)
- vízgőz-áteresztőképesség (5-ös skála)
- vízállóság (bőrkesztyűknél 30-180 perc)
- egészségre káros anyagoktól mentes (króm<10 mg/kg)
- kötelező jelölések
- megfelelő méretezés (A szabvány csak a kesztyű minimális hosszát írja elő, így a kesztyű tényleges méretét a gyártó határozza meg, tekintetbe véve a védőkesztyű anyagát és a felhasználási területet.)
Ezen kívül még sokféle szabvány létezik attól függően, hogy az adott típus milyen jellegű baleset vagy behatás ellen nyújt védelmet, tehát milyen hatásoknak kell tudni ellenállnia. A forgalmazott kesztyűn a gyártó az MSZ EN szám mellett feltűnteti a mért megfelelőségi értéket, valamint (jó esetben) a CE jelölés tanúsítja, hogy a termék megfelel a rá vonatkozó európai szabványnak.
A munkavédelmi kesztyűk sora hosszú. Van köztük vegyszerek és mikroorganizmusok ellen védő, mechanikai ártalmaknak ellenálló (vágás, esés, szakítás, szúrás, ütés) hőhatást jól tűrő (gyulladás, kontakt és sugárzó hő, olvadt fém), hideg és elektrosztatikus töltés ellen felvértezett típusok. Aztán ott vannak még a villanyszereléshez használt verziók, ahol már a nagy feszültségtől is meg kell óvni a kesztyű viselőjét, a hegesztési munkákhoz ajánlott típusok és az egyszer használatos kesztyűk.
A külső megjelenést elsősorban a védelmi funkcióik befolyásolják, ezek fényében az egyik jobban bélelt, a másik a teljes alkart elfedi vagy csúszásmentesített, több rétegű, lélegző stb. De a kesztyűk esetén is lényeges szempont a kényelem, elvégre hosszú órákig kell viselni, közben lehetőleg nyelje el az izzadságot és a tartósság, mert egyes darabok gyakori beszerzése megterhelné a pénztárcát.
Védőkesztyűket sokféle anyagból készítenek: textilből, bőrből és műanyagból, illetve ezek keverésével. A gyártó az alapanyag kiválasztásánál több szempontot is figyelembe vesz, de leginkább a kesztyű funkciója a döntő. A vásárlást is megkönnyíti, ha tudjuk, mire fogjuk a kesztyűt használni, melyik munkafolyamat előtt vesszük fel. Hiszen nem mindegy, hogy építkezünk, anyagot mozgatunk, festünk, vegyszereket keverünk vagy éles vágógépeket kezelünk. A komolyabb vállalkozások betartják a kötelező munkavédelmi előírásokat, így gyakran meghatározzák, hogy a munkavállalója milyen típusú védőeszközt köteles viselni.
A precizitást igénylő munkákhoz a vékonyabb textil vagy cérnakesztyűk felelnek meg, a tapadást, igénylő feladatokhoz már a mártott típusok alkalmasak. Hidegben, szabad térben nyilván a bélelt kesztyűt keressük, vegyszeres munkáknál pedig a gumikesztyűk kerülnek előtérbe. Hosszan lehetne sorolni, mert már rengeteg variáns elérhető. A lényeg, hogy ne legyünk hanyagok áldozni rá és viselni!