-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az odáig rendben van, hogy időről időre eljön a sövényvágás ideje, de mégis milyen időközönként javasolt mindez? Mi mindenre érdemes odafigyelni ennek kapcsán? Ebben a bejegyzésben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk ezzel kapcsolatban.
Ha valakinek gyönyörű, tömör egybefüggő sövény van a kertjében vagy éppen öleli körbe az udvarát zöld kerítésként, akkor nem kérdés, hogy a legfőbb célja fenntartani ezt az állapotot. E téren pedig kulcsfontosságú kérdés maga a sövénynyírás is. Ennek köszönhetően mindig csodálatosan fest majd a sövény, egyenletes lesz, egészséges és teljes fényében pompázhat.
Milyen gyakran kell nyíni a sövényt?
Nagyon fontos a sövény metszése kapcsán arról beszélni, hogy számos különböző típusról beszélhetünk, ha alakításról, ifjításról vagy egyéb, metszőollóval vagy gép segítségével végzett tevékenységről van szó.
Az alakító metszés
Az alakító metszés lényege, hogy bizonyos sövény típusoknál a megfelelő fejlődés érdekében már rögtön a telepítést követően metszeni szükséges. Ilyenkor a talajtól mindössze 10 centiméter magasságban kell visszavágni az ágakat. Amennyiben kézi erővel dolgozunk, lényeges, hogy minden esetben éles metszőollót használjunk, így nem roncsoljuk az ágakat.
A fenntartó metszés
Ha elvégeztük az alakító metszést, akkor innentől kezdve a megfelelő magasság eléréséig csupán két-három alkalommal kell nyírni a sövényt évente. Ekkor viszont már nem kell annyira visszavágni mint az első alkalommal, ugyanis az könnyen ritkuláshoz vezethet. Persze ilyenkor már az alakra is oda kell figyelni. Ennek kapcsán fontos szempont, hogy semmiképpen ne legyen a felső része szélesebb az alsónál, ugyanis így nagyon könnyen felkopaszodhat a növény. Hiszen nem jutnak az alsó ágak megfelelő mértékű napfényhez. A legjobb módszer, ha kifeszítünk egy madzagot, Ennek mentén ugyanis jóval könnyebben kialakítható a megálmodott forma. Kézi szerszámok esetén ágvágóra és metszőollóra is szükség lesz, így a nagyobb ágaktól is könnyen megszabadulhatunk és a finomabb munkákat is el tudjuk végezni. Amennyiben gépet használnánk, választhatunk az elektromos és akkumulátoros típusok közül. Mindkettőnek van előnye és hátránya, a saját igényeink és a kert adottságainak megfelelően érdemes közöttük választani.
Az ifjító metszés
Szintén szót kell ejteni az ifjító metszésről, amelyek a téli hónapok után esedékesek. Ezzel ugyanis remekül lehet formázni a növényt. Bár tény, hogy a tavasz első napjaiban nem mutat túl jól az alaposan megmetszett sövény, később meghálálja ezt a gondoskodást és teljes pompájában ragyog majd.
Finom metszések
A fentiekhez lényeges hozzátenni, hogy a nyár folyamán bármikor lehet úgynevezett finom metszést végezni, amikor szükségét látjuk. Ez ugyanis serkenti a növekedést, bár csak abban az esetben, ha nem vágunk le egyszerre túl sokat az ágakból. A legjobb, ha nyár elején, közepén és végén is elvégezzük ezt, így biztosan a lehető legtöbb pozitívumot tudjuk kihozni a sövényünkből.
Elektromos vagy akkumulátoros sövényvágó?
Amennyiben a gépek mellett tesszük le a voksunkat, érdemes tisztában lenni az egyes típusok előnyeivel és hátrányaival is. Az elektromos sövényvágók könnyűek és csendesek, ráadásul a karbantartásuk is egyszerű, ugyanakkor szükség van a használatukhoz megfelelő áramforrásra. Az akkumulátoros verziók nagy előnye, hogy bárhol bevethetők, ugyanakkor addig használhatók, míg az akksiban van elég energia. Vagyis mindezek fényében érdemes mérlegelni a téren, melyik lehet a legideálisabb számunkra.
Nagyon fontos, hogy akár a kézi, akár a gépi szerszámok mellett döntünk, minden esetben minőségi, megfelelően tárolt eszközökkel lássunk munkához.