-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Most, hogy végre igazán beköszönt a tavasz, itt az ideje belevágni a kerti teendőkbe. Erre a húsvéti hosszúhétvége különösen jó alkalom lesz, a gyepszellőztetésre, felülvetésre.
Korábban már írtam a gyepszellőztetésről, így most arra szeretnék kitérni, hogy miért annyira fontos ellenőrizni az öntözőrendszert mielőtt belevágsz a megújításba. Ahhoz, hogy az elszórt tápanyagok, talajjavítók, kipermetezett koktélok gyorsan és jól hasznosuljanak bizony vízre van szükség. 2-3 napig is szükség lehet a bőséges locsolásra, hogy az anyagok fel tudjanak táródni teljesen és bemosódjanak a talajba. Ezt pedig nem bízhatod az égiek áldására, mert úgysem akkor és annyi eső fog esni, mint ami a te kertednek ideális lenne.
Gyakori, hogy nem kora tavasszal, hanem a májusi kora-nyári melegekben akarja valaki beüzemelni az öntözőrendszerét. Gyakran megesik ilyenkor, hogy ha gond van a rendszerrel már nehéz szakembert találni a javításra. Ez pedig júniusban már komoly gondot okoz!
Az öntözőrendszer beüzemelése
Az öntözőrendszer beüzemelése több lépcsős feladat. Először ellenőrizned kell az eszközök működését, majd tesztelned is kell. (Nem elég, hogy spriccel, még elégnek is kell lennie.
Azért is jobb kora tavasszal túlesni ezen az ellenőrzésen, mert szezonban már a szakemberek is foglaltak, a javításokra, kisebb átalakításokra se idejük se kedvük nem lesz. Most még ha baj van találsz embert rá, aki segít, ha Te magad esetleg nem értesz annyira hozzá, hogy belenyúlj.
Az első teendőd a beüzemelés tekintetében a fúvókák ellenőrzése. Takarítsd le a ránőtt fűszálakat, a felgyülemlett port, vagy földet, hogy a szórásikép teljes legyen. A legjobb, ha leveszed a fúvókákat és kitisztítod őket, szükség szerint vízkőoldást is végzel rajtuk. Ha így sem lesz tökéletes a szórása, akkor irány a barkácsáruház, és vegyél újat a helyére, olcsóbb, mint újrafüvesíteni a kiszáradás miatt.
A következő lépés a szivattyú ellenőrzése. Sajnos sokan arra alapoznak, hogy tavaly ősszel még jó volt, aztán megdöbbenve látják, hogy nem működik. Igen, tavaly még működött, aztán le lett állítva 4-6 hónapra és szépen beállt, mint a gerely. Ha fura, visító hangot ad, mindenképp állítsd le és nézd meg a csapágyat, valószínűleg az kopott el. Ha folyik belőle a víz, okozhatja a szimering kopása, törése is. És sajnos az sem ritka, hogy a diffúzor ház rejtett hibája miatt nyomásveszteség van a rendszerben, és csak nyáron eszmélsz rá a szárazságfoltok láttán, hogy valami nem jól működik.
Ezért is kell tavasszal a Móricka-módszerrel leellenőrizni, hogy megfelelően szórnak-e a fejek. Ha kell cserélni, változtatni rajta ilyenkor tavasszal a legideálisabb, még a gyepszellőztetés előtt, mivel a felülvetéssel is tudod korrigálni a gyep vízigényét (pl. szárazságtűrő, water saver fajtákkal való felülvetéssel).
Tudom, ez a „poharazgatós bohóckodás” senkinek sincs ínyére, de enélkül sajnos halványlila-segédfogalmad sincs róla, hogy mindenhol elegendő, és nem túl sok vizet kap-e a gyep. Ha pedig be kell avatkozni, úgyis végig kell menned az oknyomozáson, hogy mi okozza a sárga foltokat, a gyep elhalást. Olyankor nincs apelláta, úgyis ki kell mérni pontosan az öntözőrendszer teljesítményét.
Tapasztalataim szerint 10-ből 6 esetben a víz a fő probléma, annak hiánya, vagy a túl nagy mennyisége, ami ok-okozatban húzza magával az összes egyéb kihívást, amitől az egész szezon egy végeláthatatlan tűzoltássá válik. Ha nem akarsz ebbe belecsúszni, válassz egész éves gyepápolási mentorprogramjaim közül, és ints búcsút az állandó bosszankodásnak.
Megoldás az egész éves gyepproblémákra
Igényeidnek, és aktuális kihívásaidnak megfelelően 6-féle programot dolgoztam ki, részletes leírásokkal, pontos receptúrákkal, és hasznos számolótáblákkal:
- Gyepápolási ALAP program- ha nincs időd a kertre, de szeretnéd, ha nem égne folyton a ház
- MÉDIUM szintű gyepápolási program- ha szeretnél tökéletes gyepet, és van rá időd, hogy babusgasd
- PROFESSZIONÁLIS kertápolási program- a meseszép gyepért és a csodálatos örökzöldekért
- Új füvesítés magvetéssel mentorprogram- hogy jó alapokkal induljon a kerted
- A gyepszőnyeg első éve mentorprogram- hogy a szép gyep ne csak néhány hétig tartson ki, hanem egész évben
- Robotfűnyírós kertek ápolása- hogy a kis segéded ne döntse romba az eddigi munkád!
Egészséges szép füvet, és jól működő öntözőrendszert kíván:
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony