-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Fémipari összeszerelő
2024. 11. 23
-
Hegesztő_villanyszerelő - Külföld
2024. 11. 23
-
Project koordinátor - Dél-Dunántúl
2024. 11. 23
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Nélkülözhetetlen kellékek rózsakertészeknek
A tüskeeltávolító (tüskétlenítő) apró, de igen hasznos eszköz. A rózsaszál alsó részéről könnyedén eltávolíthatjuk vele a tüskéket, az eszközt felülről lefelé húzva. Ezután éles késsel ferdére vágjuk a szál alját.
A legjobb márkájú vágószerszám sem használható, ha nem elég éles. A kések, ollók pengéit fenőkővel élezhetjük meg, majd az ún. belga (finom) fenőkővel alakítjuk ki a végső élt. Természetesen a megfelelő eredmény eléréséhez sok gyakorlás szükséges.
Ha sok elöregedett bokor- és futórózsatő található kertünkben, egy hosszú szárú, erős ágvágó olló jó szolgálatot tehet. Akár 4 cm átmérőjű ágakat is tisztán, hasítás nélkül el lehet vele távolítani.
Az ágfűrészt jól használhatjuk az elöregedett, elfásodott bokorrózsák ifjítására. A fűrészlap fogainak olyan finoman kell vágniuk, hogy az ágak eltávolítása után ne maradjon vissza tépett vágási felület. Különösen alkalmasak az ún. rókafarkú fűrészek, vékony, cserélhető fűrészlappal.Néha - különösen közvetlenül ültetés után - a rózsatő öntözésére egy öntözőkanna sokkal alkalmasabb, mint a kerti locsolótömlő. Ha fém öntözőkannát vásárolunk, ügyeljünk arra, hogy horganyzott lemezből készüljön. Egyébként a műanyag kannák is ugyanolyan jók, mint a fémből készültek.
A megfelelő kesztyűk, például a tenyérrészen bőrrel bevontak, munka közben védik a kezet a sérülésektől, amelyeket a gyakran nagyon apró rózsatüskék is okozhatnak.
A kacorkés hajlított pengéjű kertészkés. Egyebek közt a feltörő vadhajtásokat távolíthatjuk el vele.
A kézi talajlazítóval, a madárkarom formájú kapirccsal tavasszal az átteleltetett rózsatövekről húzhatjuk le a földet, és amikor szükséges, vele lazítjuk meg a talaj felső rétegét.
Ha valaki saját maga szeretne rózsát szaporítani, akkor ajánlott egy megfelelő szemzőkés beszerzése. Ez a speciális eszköz a szemzési munkák elvégzésére való, és mindig borotvaéles kell hogy legyen. Két fajtája létezik: az egyiken a növény héjának megemelésére szolgáló fül a penge hátoldalán van, a másikon a műanyag fül külön kihajtható a kés markolatának másik végén.
A rózsaolló speciális, kis méretű metszőolló, amellyel a rózsaszárat szokták a kívánt helyen elvágni. Eközben a pengén egy erre a célra kialakított támasz megtartja a szárat.
Minden rózsakertésznek szüksége van egy kétágú virágkapára. Ezzel a talajt anélkül lehet fellazítani, hogy a növény gyökereit a szükségesnél nagyobb mértékben megsértenénk.
A rózsafélék fája viszonylag puha és nagyon érzékeny a nyomásra. Éppen ezért csak minőségi metszőollót vásároljunk - még ha többe kerül is amely simán vág, és nem roncsol. A talaj előkészítéséhez és az ültetéshez jó minőségű, egy darabból kovácsolt kerti ásót vegyünk, lehetőleg kőrisfa nyéllel. A rózsák védelmére, mind a házi készítmények, mind a biológiai és méhkímélő növényvédő szerek hatékony kijuttatására szükség van egy permetezőre. Olyan típust válasszunk, amelyik könnyen kezelhető, és megtöltve sem túl nehéz.
Forrás: Rózsakert