-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Hogyan készítsünk kerti fészert?
Lehetséges, hogy van egy forgótárcsás vetőgépünk is, amit tárolni kellene. Ezek a tárgyak értékes helyet foglalhatnak el a garázsunkban, úgyhogy miért ne építsük meg saját kerti fészerünket? A kerti fészer alkalmas hely szerszámaink tárolására. A fészert építhetjük a kert mellé is, így a szerszámok kéznél vannak, ha kint dolgozunk. A fészerben tárolhatjuk azokat a szerszámainkat is, amiket az udvaron használunk.
Egy kisméretű kerti fészer körülbelül 1,2 m széles és 1,8 m hosszú. A méreteket szükség szerint változtathatjuk. Függetlenül attól, hogy magasabbak vagy alacsonyabbak vagyunk, a fészert építsük legalább 2 m magasnak, így lesz helyünk felakasztani a kerti és udvari szerszámainkat anélkül, hogy a fejünket beléjük ütnénk.
Bármilyen szélesre vagy hosszúra építhetjük a fészert, a lényeg, hogy a végén minden beférjen.
Ahhoz, hogy a fészer sokáig megálljon, az erős alap elengedhetetlen. Végtére is, az alap tartja meg az épület súlyának nagy részét. Biztos alapot építhetünk a fészernek egy 5x15 cm-es préselt deszkából. Én kampós szeget használtam, hogy a sarkak biztosan illeszkedjenek.
Miután kész a derékszögű alap, ezt meg kell erősíteni úgy, hogy még egy sor 5x15-ös préselt deszkát teszünk az alap egyik végétől a másikig. Ezután rögzítsük őket kampós-, vagy másfajta nagyobb szeggel.
Erre a vázra kerül majd a fészer padlója. Erős, 2 cm vastagságú furnérlemezekből könnyen készíthetünk padlót, de használhatunk préselt falapokat is helyette. Hogy tartós padlót készítsünk, szegezzük hozzá a lemezeket az alvázhoz 7,5 cm-enként. A közönséges szegek vagy facsavarok megfelelnek erre a feladatra. Én facsavarokat használtam, amiket egy vezeték nélküli fúróval csavartam be, hogy a padló gyorsabban elkészüljön.
A falak vízszintes vázát építsük 5x10-es lécekből, amiket a padlóhoz szegezünk. Elegendő lécre van szükségünk ahhoz, hogy egymástól 30 cm távolságra le tudjuk őket rakni. A kerti fészer felépítéséhez elegendő fát kell kimérni és feldarabolni ahhoz, hogy mind a négy oldalra elég legyen.
Az ablakok és az ajtó helyét a fészeren még a fakeretek felépítése előtt el kell dönteni. Egy 90 cm széles küszöb elegendő kellene legyen.
Miután a függőleges váz a helyére került, tetőzzük 5x10-es falapokkal. Ezeket a további darabokat vízszintesen fektetjük a keret tetejére.
Szükségünk lesz még pár darabra tartólécnek a fészert keretező deszkák közé. Ezeket a darabokat is szegezzük fel.
Miután elkészült a fészer váza, ki kell mérni, majd kivágni néhány újabb 5x10-es darabot. Ezek a keret sarkait fogják megerősíteni. A bejárat keretét dupla lécekkel kell megerősíteni. A dupla megerősítés azt jeleni, hogy két darabot szegezünk össze.
A fészerünkhöz, ha akarjuk, használhatunk fém-, vinil- vagy cédrusburkolatot, hogy találjon az otthonunkkal. Építhetjük úgy is, hogy furnérlemezekkel borítjuk be. A furnérlemez rögzítéséhez használjunk szeget vagy facsavart.
Miután a fészer falait felépítettük, el kell készítenünk a tető vázát. Ehhez is használhatunk 2x4-es darabokat. Készíthetünk dupla vázat is, ha azt szeretnénk, hogy erősebb legyen, és jobban megtartsa a tetőt, de ez csak egy javaslat, nem kötelező.
Szegezzünk egy lécet a fészer homlokzatának tetején keresztül. A tető építéséhez használjunk további 5x10-es deszkákat a tető hosszának méretére levágva. Ezeket a fadarabokat rögzítsük egymástól körülbelül 30 cm távolságra. Ismét használhatunk szeget vagy facsavart, tetszés szerint.
A tető tartóvázához újabb 5x10-es fadarabokra lesz szükségünk. Ezeket a hosszabb tartólécek közé kell szegeznünk.
A furnérlemez is viszonylag olcsó alapanyag a fészer tetejének elkészítéséhez. Miután felszegeztük vagy felcsavaroztuk a furnérlemezt, fedjük le zsindellyel.
Végezetül, barkácsoljunk vagy vásároljunk ajtót és ablakokat a fészerhez, és tegyük őket a helyükre. Használjunk pár réteg jó minőségű külső festéket, burkolatot, esetleg valami mást, és a fészer máris készen áll a használatra.