5 dolog, amire érdemes odafigyelni a szivattyú tavaszi indításánál!

Az, hogy a nappalok egyre hosszabbak, ráadásul a hőmérő higanyszála is folyamatosan fentebb kúszik odakinn, az nem csupán annak a jele, hogy közeleg a tavasz. Ezzel együtt ugyanis elérkezik végre a kerti szezon is, amelynek egyik lényeges része a szivattyú „téli álomból való felébresztése” is.

Nem mindegy azonban, milyen körültekintéssel végzed el ezeket a műveleteket. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük az ezzel kapcsolatos leglényegesebb tudnivalókat.

szivattyu

Egy szivattyúnak hatalmas haszna lehet a ház körül, ugyanis rengeteg időt és energiát megspórolhatsz a használatával. Azonban mindez csak akkor igaz, ha annak működése kifogástalan. Ehhez pedig szükség van arra, hogy a tavaszi szezonnak egy olyan szerkezettel vágj neki, amely tökéletesen karban van tartva. Ez pedig ideális esetben némi odafigyeléssel elérhető különösebb erőfeszítések nélkül is.


1. Nézd meg, mi van a burkolat alatt!

Az első és legfontosabb feladat, amikor előveszed az ősz végén téliesített szivattyút, hogy megnézd, mit látsz a burkolat alatt. Ha sikerült eltávolítani a borítást, fordíts külön figyelmet a tengely és a tengelytömítés átnézésére is. Ez azért különösen lényeges, mert ezek az alkatrészek rendszerint hamar kopnak. Amennyiben pedig nem megfelelő a tömítés, a víz befolyhat a működés során és zárlatot okozhat. Az ellenőrzéssel viszont megelőzheted az ilyen jellegű kellemetlenségeket egy egyszerű alkatrész cserével. Szintén fontos figyelni azt is, hogy látsz-e vízkőlerakódást a szerkezet belső terében. Ha van valamennyi fehérség a kimeneti és bemeneti nyílásokon, azt mindenképpen érdemes eltávolítani. Ugyanis e néhány perces művelet nyomán igen komoly mértékben növelhető a szivattyú élettartama. Amennyiben komolyabb mértékű a lerakódás, valószínűleg hiba csúszott a téliesítés folyamatába, így ilyenkor érdemes szakemberhez fordulni.

2. A szivattyúakna ellenőrzése

Még mielőtt a helyére tennéd a szivattyút, a fentiek mellett ajánlott ellenőrizni a szivattyúaknát is. Amennyiben vizet látsz benne, azt mindenképpen távolítsd el és szárítsd ki a terepet, mert az itt pangó víz nagyon könnyen hibát okozhat a szerkezetben. Viszont ha ideális a terep, akkor semmi sem állhat az öntözés vagy a vízzel való feltöltés útjába.

3. Ha minden rendben van, akkor is résen kell lenni!

Amennyiben a fentiek közül mindent a legnagyobb rendben találtál, akkor is szükség van még az odafigyelésre az első üzembe helyezés során. Ha beindítottad a szerkezetet, ne hagyd azonnal magára, mindenképpen figyeld meg, hogy folyik-e belőle bárhol, bármilyen mennyiségű víz. Ha nem, akkor a szerkezet mehet az aknába és indulhat a tavaszi munka!


4. Ellenőrzés akkor is, ha külső szemmel nem látszik rendellenesség!

Nagyon fontos, hogy az alapos átnézés akkor se maradjon el, ha első ránézésre teljesen rendben van a szivattyú és pontosan úgy fest, mint amikor télen biztonságos helyre tetted. Ellenőrzésre viszont abban az esetben is szükség van, ha nem látszik meghibásodás. Ennek oka, hogy a sok apró alkatrész könnyen elkophat, így azokat a legkisebb eltérés esetén is ajánlott kicserélni, különösen az első tavaszi üzembe helyezés előtt. Így nem ér meglepetés a szezon kellős közepén sem. Ha kétévente szervizbe viszed a szivattyúdat, akár évekkel növelheted annak élettartamát úgy, hogy gyakori használat mellett sem veszít teljesítő képességéből.


5. Természetellenes, hibás működés

Ha bekapcsoltad a szivattyút és nem megfelelő a hangja vagy valamilyen hibás működést tapasztalsz, azonnal állítsd le és keress fel egy szakembert! Ez azért nagyon fontos, mert a hibás készülék tovább működtetésével tönkre teheted az egész szivattyút, ráadásul életveszélyes is lehet, ha úgy helyezed áram alá a készüléket, hogy az nem hibátlan.

értékelés