CÍMKÉK tüzifa fűtés tél

Az energiaárak tavalyi évben történő elszállása sokakat ismét a fatüzelés irányába mozdított el. Mivel egyre többen érdeklődnek a téma irányába, érdemes áttekinteni, mik a fatüzelés előnyei és hátrányai, illetve hogy mikre érdemes odafigyelni.

 

Fatüzelés: pro és kontra

Ahhoz, hogy tisztán lássuk, hogy megérné-e nekünk fával tüzelni, az előnyöket (pl. költséghatékonyság) és hátrányokat (a fa feldolgozásához hely és szerszámok kellenek) is számba kell venni.

A fatüzelés talán legfontosabb előnye, hogy olcsóbb, mint a gázzal vagy árammal történő fűtés. Emellett a fatüzeléssel függetlenek lehetünk a különféle szolgáltatóktól, így nem kell attól félnünk, hogy a fűtésszezon során megváltoztatják az árakat. A fatüzelés emellett kifejezetten környezetbarát is lehet: amennyiben a környékről rendelünk fát, elégetésével lényegében ugyanannyi szén-dioxidot fogunk visszajuttatni a légkörbe, mint amennyit a fa élettartama során megkötött. Ez jóval környezetkímélőbb, mint fosszilis energiahordozók segítségével fűteni otthonunkat.

Ugyanakkor a hátrányokról is fontos szót ejteni. Kezdjük azzal, hogy kémény szükséges hozzá, tehát sok lakásban sajnos szóba sem jöhet. Ezen túl komoly előkészületeket igényel, általában hónapokkal előre meg kell rendelnünk a tűzifát, ha szeretnénk, hogy télre legyen száraz tüzelő. Emellett jóval idő- és munkaigényesebb, mint a többi fűtési módszer: a megfelelő méretűre felvágott fát a kályhához / kazánhoz kell vinni, berakni, majd folyamatosan utántölteni a kályhát, és akkor a fűtési rendszer tisztításáról még nem is beszéltünk.

A fatüzelés ezen túl csak akkor hatékony, ha megfelelően száraz fával fűtünk. A fát, amennyiben nagyobb darabban vásároltuk meg, szerszámok segítségével fel kell darabolni, majd gondoskodni a tárolásáról. A tároláshoz megfelelő, száraz helyre lesz szükség máskülönben könnyen megázhat vagy túl nedves maradhat a fa.

Tippek fatüzeléshez

Bizonyosodj meg róla, hogy száraz a fa!

Ha nedves fával fűtesz, a keletkező hő jó része a fában található nedvesség párologtatására fog elmenni, és ennél kevesebb hő jut a lakásod melegítésére. További hátrány, hogy ilyenkor alacsonyabb hőmérsékleten ég a fa, így pedig sokkal több káros anyag keletkezik, ami rontja a levegő minőségét, a kéménybe lerakódva pedig a fűtés hatékonyságát is. Tehát vagy száraz fát rendelj, vagy számolj rá annyi időt, amennyi alatt meg tud száradni. (Nagyjából 15-20%-os nedvességtartalom esetén megfelelő a tűzifa).

Ügyelj a megfelelő tárolásra

A tűzifa tárolása nem magától értetődő. Ugyanis egyrészt megfelelő körülményeket kell biztosítanunk a tűzifa száradására, amennyiben nedves fát rendeltünk, másrészt meg kell óvnunk a tűzifát az esőtől és a nedvességtől.

Száraz tűzifánál elegendő, ha megvédjük az esőtől és a talaj nedvességtartalmától. Bár itt is érdemes biztosítani a megfelelő szellőzést, adott esetben akár pincében is lehet tárolni a tüzelőt.

De mi a helyzet, ha nedves fát, mondjuk rönkfát rendelünk? A rönkfával jóval több munkánk lesz. Ha teheted, mihamarabb dolgozd fel rönkhasító gép és motorfűrész segítségével, mert a kisebb fadarabok nagyobb felületen hamarabb kiszáradnak. Ha a rönköket akarod tárolni, akkor kérgezd le őket, a kéreg ugyanis megakadályozza a faanyag száradását.

A fa száradásához legjobb egy fészer vagy féltető, ahol jár a levegő, így a fából levegőbe került nedvesség természetes úton eltávozik, meggyorsítva a folyamatot és megakadályozva a korhadást, rothadást.


 

értékelés