4 tipp az üvegház karbantartásához: érdemes már nyáron elkezdeni

Az üvegházak egyre népszerűbbek, és ez nem véletlen, ugyanis segítségükkel már tavasszal kitehetjük átteleltetett növényeinket és palántáinkat, de akár a telet is átvészelhetik benne virágaink! Amellett, hogy megfelelő, párás környezetet biztosít, kellemes hőmérsékletet is tart, ami ideális a fejlődő növények számára. Rendkívül hasznos a kertben az üvegház, ám akárcsak a benne élő zöldeket, magát az üvegházat is gondoznunk kell!

Milyen a jó üvegház?

Ha üvegházat választunk, elsőként gondolkodjunk el, hogy mekkorára van szükségünk! Hirtelen lelkesedésből vetjük bele magunkat, ezért szeretnénk nagyot, vagy látjuk, hogy öt év múlva hol fogunk tartani, és ahhoz választjuk a nagyobb típust? Ha megvan a méret, az is fontos kérdés, hogy mi a cél. Ha tavasztól őszig használnánk, a hőmegtartás megoldható átlátszó takaróval vagy fóliával, míg ha télen is szeretnénk termeszteni, az ásványgyapot lehet a számunkra a legmegfelelőbb burkolat.

Természetesen magunknak is felállíthatjuk az üvegházat. Ebben az esetben gondoskodjunk róla, hogy olyan anyagokból készítsük, ami megfelelő klímát biztosít a növényeknek. Számtalan megoldás létezik erre: a házi készítésű fóliasátoron túl egy nagyobb láda is lehet, amit egy használt, nyitható és csukható ajtóval szerelünk fel, de akár több feleslegessé vált ablak összeillesztésével is kialakíthatjuk növényeink számára a megfelelő környezetet.

 

4 tipp a karbantartáshoz

Ugyan az üvegház megbízható védelmet nyújt a növényeknek a hideg, a szél és a fagyok ellen, ez nem jelenti azt, hogy mindent kivédhetünk általa. Viszont ha odafigyelünk üvegházunkra, gondoskodhatunk arról, hogy a benne élő és fejlődő növényeket semmilyen veszélynek ne tegyük ki.

Keressük a kártevőket!

Sajnálatos módon, bármennyire is le van zárva az üvegház, a kártevőknek nem okoz különösebb nehézséget, hogy bejussanak. Akár a földből, akár egy kis résen át, vagy locsolás közben megtalálják a módját, hogy féltett növényeink közé befészkeljenek.

Megelőzhetjük a bajt, ha a leveleket és a szárakat rendszeresen átnézzük, ügyelve arra, hogy a levelek alját is ellenőrizzük – ugyanis vannak rovarok, amik előszeretettel bújnak meg rajta. Sok esetben csak nyomokat látunk: a csiga például általában nyákos váladékát hagy maga után, és megbújik a földön vagy a levelek között. A levéltetűt viszont könnyebb észrevenni, még lárvaállapotban is, ugyanis ekkor kis fehér, porszerű lényeket láthatunk a leveleken. Ha ekkor nekiállunk lepermetezni vagy lemosni a szárakat és a leveleket, jó eséllyel megelőzhetjük a nagyobb bajt.

Tiszta udvar, rendes… üvegház!

Ne az üvegházon akarjuk megspórolni a takarítást! Amellett, hogy egy tiszta üvegház anyagától függően akár szép látványt is nyújthat, takarításával számtalan bajt megelőzhetünk. Rendszeres áttörlésével és a gyomok kiirtásával elkerülhetjük a nem várt rovarokat, baktériumokat és a burjánzó gazokat is csírájában elfojthatjuk.

Szellőztessünk!

Az üvegházakra párás környezet jellemző, mindennek ellenére szellőztetésre is szükség van! Kisebb berendezések esetén jó időben csak húzzuk fel a zipzárt vagy az egész fóliát vegyük le a vázról, ha melegebb az idő, majd estére rakjuk vissza! Nagyobb fóliasátor esetén – ami bejárattal rendelkezik – egyszerű a dolgunk, mert csak nyitva kell hagynunk az ajtót egy időre. Nagyobb építmények esetében azonban akár kétajtós is lehet, így a szellőztetés adja magát. Sok esetben pedig tetőablakkal is felszerelik az ilyen típusú építményeket, amiket akár napokra nyitva hagyhatunk, így biztosítva friss levegőt növényeink számára.

Szigeteljünk!

Ha üvegházunkat télire is fenn szeretnénk tartani, gondoskodunk kell arról, hogy megfelelő szigetelése legyen! Ugyan egy bizonyos fokig az üvegből készült üvegház is szigetel, mínuszok esetén már nem elegendő. A polikarbonát-betét már a hidegebb időszakban is használható, ám ügyeljünk rá, hogy jó minőségűt vegyünk, ugyanis a gyenge minőségű betétek hamar tönkremennek, és repedezetté válnak.

Egy másik lehetőség az ásványgyapot, ami megolvasztott lávakövekből készül, így rendkívüli módon tartja a hőt. Mivel erős anyag, ezért akkor sem deformálódik el, ha cseréppel burkoljuk be. Az ásványgyapot további előnye, hogy nem gyúlékony, így ha valamilyen oknál fogva tűz ütne ki, nem terjeszti azt. Tulajdonságainak hála ideális, ha télen is működő üvegházat szeretnénk.

 

Mit termesszünk az üvegházban?

Ugyan még a legjobb szigeteléssel ellátott üvegházban sem tudunk a nyárihoz hasonlatos környezetet biztosítani a növényeknek, számtalan fagyérzékeny haszonnövényt ültethetünk alá. Még a paprika vagy uborka is megterem benne! Ha kicsiben gondolkodunk, a tavaszi időszakban ideális társunk lehet, amikor a nappalok már kellemesen melegek, de az éjszakai dér még megcsípheti a növényeket.

 

Az üvegház a kertészek legjobb barátja lehet, hiszen általa a palánták nem a lakásban foglalják a helyet, ráadásul a nagyobb építményekkel akár egész évben önfenntartóak lehetünk – persze csak ha megfelelően gondoskodunk róluk.

értékelés