-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Fémipari összeszerelő
2024. 11. 23
-
Hegesztő_villanyszerelő - Külföld
2024. 11. 23
-
Project koordinátor - Dél-Dunántúl
2024. 11. 23
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A komposztálás fő elemei:
- Víz - A komposztnak kevés nedvességet kell biztosítani. A túl sok víztől elrothad.
- Egyensúly - Keverjünk hozzá zöld és barna hulladékot egyaránt, hogy jól kiegyensúlyozott komposztot kapjunk.
- Levegő - A halmot néhány hetente át kell forgatni, a komposztládát minden 5-6 napban.
- Méret - A komposzt halom gyorsabban érik, ha mérete legalább egy köbméter.
- Mikroorganizmusok - Ezek segítenek lebontani a komposztálandó anyagot. Abból a talajból vagy régi komposztból bújnak elő, amit hozzá kevertünk, valamint a földből, amelyen a halom felépült.
A legideálisabb komposzt keverék:
Minden komposztálható anyag szén vagy nitrogén alapú. Egy egészséges komposzt halom felépítése igen egyszerű: fenn kell tartani a kettő közötti egyensúlyt.
- Szén – A barna hulladékként említett, szénben gazdag anyagok (szeder, vékony ágak, szárak, szárított levelek, aprított gally, faforgács vagy fűrészpor, barna papírzacskó hulladék, kávé-szűrő, fenyő tűlevelek, tojáshéj, széna, tőzeg moha, fahamu) könnyű, puha szerkezetet kölcsönöznek a komposztnak.
- Nitrogén – A zöld hulladékként említett, nitrogénben vagy fehérjében gazdag anyagok (ételmaradék, trágya, a zöld levelekhez hasonló fű hulladékok) biztosítják a komposzt nyersanyagát az enzimek termelődése végett.
Valami gond van a komposzttal?
Hogy megfelelő arányú nedvességet és hulladék keveréket biztosítsunk a komposztnak, szükségünk van egy kevés gyakorlatra, de általában a legtöbb probléma megoldható.
- Ha magas a nedvességtartalma – Keverjünk a komposztba fűrészport vagy aprított újságpapírt, hogy segítsen felszívni a nedvességet, és forgassuk rendszeresen.
- Ha nem meleg a közepe – Keverjünk hozzá nitrogénforrást, például állati trágyát, vér-vagy csontlisztet, esetleg növényi hulladékot.
- Ha ki van száradva – Kevés vízzel öntözzük meg.
- Ha legyek gyűlnek körülötte – A komposztot teljes mértékben el kell zárni. Ügyeljünk, hogy a közepe legyen jó forró és forgassuk rendszeresen, így a legyek és a csótány peték megfőnek.
- Ha túl forró a közepe - Ha a keverék szürke és füstölög, forgassuk meg és szórjuk szét, hogy lehűljön.
- Ha erős szagot áraszt – Amikor átforgatjuk, minden komposztból árad valamilyen kellemetlen szag. Ennek csökkentése érdekében, nedvesen kell tartani a komposztot, de ügyeljünk rá, hogy ne legyen vizes.
Ne keverjünk a komposzthoz:
- Semmiféle műanyagot
- Habot
- Fémet
- Gyomot (ez személyes tanács)
- Kisállat ürüléket
- Gerinces állatok tetemét
- Nyers húsokat
- Főtt húst
- Tejterméket (kivéve a tojáshéjat)
Fontos megjegyzés: Sok közösségben tilos a komposztálás és/vagy a trágya tárolása. Nézzünk utána a helyi szabályzatoknak, mielőtt elkezdenénk komposztot készíteni. Ahol tilos nagy komposzt halmokat gyűjteni, talán a fent említett komposztrekesz engedélyezett.
értékelés