A talajjavításról dióhéjban

Amikor végre kitör a jó idő, kezd tavaszodni, és már szívesebben töltjük az időnket odakint, mint a szobában, a legtöbben, ha tehetjük, leginkább a kertbe ülünk ki szívesen. A kertészkedés, egy jó grillparti, vagy egyszerűen csak a napsugarakban való fürdőzés persze csak ápolt környezetben tökéletes program. A következő sorokat mindazoknak szánjuk, akik szeretnék rendbe tenni kertjük állapotát. Szó lesz arról, mi teheti tönkre a kert talaját és arról is, hogy mik a hatékony talajjavítás módszerei.

Kezdjük tehát az elején: mi teheti tönkre a talajéletet?

A talaj állapotát sok különböző tényező befolyásolhatja. A talajjavítást a talajélet rendbetételével kell elkezdeni, hiszen ha ez lecsökken vagy teljesen megszűnik, a növények is elpuszulnak, annak ellenére, hogy műtrágyát és vizet is kapnak. Ez az egész jelenség egy nagyon hosszú folyamat eredménye.

Mik azok a tényezők, amelyek ide vezethetnek?

A talajéletet különböző mikrooganizmusok és gombák együttesen tartják fennt. Ezeknek a segítségével a tápanyagok úgy alakulnak át a talajban, hogy a növények a gyökereken keresztül aztán képesek legyenek felszívni. Gyakori probléma lehet az, ha a növényi kórokozó mikrobák elszaporodnak, ezek ugyanis gátolják a talajban a jó mikroorganizmusokat.

Milyen megoldási lehetőségeket ismerünk?

talajjavitas
Természetesen, mint minden probléma esetében, itt is a megelőzés a legfontosabb. Mivel a talajélet egészen lassan pusztul el, így szabad szemmel sajnos nagyon sokára vehetjük észre, hogy baj van.

Ha talajjavításról van szó, akkor minden esetben annak kell lennie a vezérelvünknek, hogy a talajba fontos tápanyagokat juttassunk. A szerves trágyák és a talajjavítók is segíthetnek. Az Antagon és a Vivisol szerves trágyák segíthetnek újraéleszteni a kertünk talaját. Előbbiben hét különböző gombatörzs található, melyek a növények gyökerei köré képesek gyengéd védőburkot képezni, amely meg tudja védeni őket a káros gombáktól. A Vivisolban pedig olyan speciális mikroorganizmusok (Bacillus sp.) találhatóak, amelyek segítik a tápanyagok körforgását. Segítenek átalakítani a talajban található kötött ásványi anyagokat szerves formába, amelyeket aztán a növények felszívhatnak. A megelőzést tavasszal  és ősszel érdemes gyepszellőztetéskor végezni.

Ne feledd! Sokkal jobb megelőzni a bajt, ugyanis a rendbehozás hosszadalmasabb, fáradalmasabb folyamat.

Ha még több információra lenne szükséged

Úgy érzed, nem olvastál még eleget? Még többet szeretnél tudni arról, hogyan hozhatod gyepedet még jobb állapotba? Nézz körül a Kertfüvesítés oldalán!

értékelés