-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Kőműves
-
sofőr
-
Szállodai recepciós állás
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Eladó | Szolnok
2024. 12. 02
-
IT data engineer
2024. 12. 02
-
Minőségellenőrzési munkatárs
2024. 12. 03
-
Könyvelő gyakornok
2024. 12. 03
-
Játékbolti kisegítő
2024. 12. 03
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A trágya kiváló kiegészítője minden talajnak. Sok tápanyag forrása; tartalmaz nitrogént, foszfort, káliumot és egyéb vegyi anyagokat. Mikor és melyik trágyával érdemes ősszel vagy tavasszal trágyáznunk?
Trágyázás ősszel vagy tavasszal
Összegyűjtöttük egy kis táblázatban, mikor és mivel trágyázzunk
A kert típusa |
A legmegfelelőbb trágya |
A legjobb trágyázási időszak |
Virágoskert |
Tehén vagy lótrágya |
Kora tavasszal |
Zöldségeskert |
Baromfi, tehén vagy lótrágya |
Ősszel, tavasszal |
|
Trágyázás szabályai
Tehéntrágya
Ez a legtöbb kertész kedvence. Nem annyira forró, mint a többi trágya és megbocsátó, ha véletlenül frissen dolgozzuk bele a földbe. Az volna a legideálisabb, ha ló vagy ökör trágyára szórnánk, ezeket azonban nehezebb beszerezni. Bár a tehén trágyának alacsonyabb a tápanyag szintje, mint a többi trágyának, de éppen ez teszi biztonságosabbá a nagyobb mennyiségben történő felhasználását. Ugyanakkor az a jó, ha legalább egy évet érik.
Lótrágya
A lótrágya tápanyagszintje körülbelül fele annyi, mint a baromfitrágyáé, viszont nitrogénben gazdagabb, mint a tehén trágya. „Forró” trágyának tekintik. Gyakran tartalmaz gyom magvakat; a legjobb közvetlenül felhasználás előtt komposztálni vagy ősszel trágyázni vele a kertet.
Baromfitrágya
A baromfitrágya a leggazdagabb állati trágya. Mivel „forró” trágya, a legjobb, ha felhasználás előtt komposztáljuk. Ellenkező esetben, megéget minden növényt, amely kapcsolatba kerül vele.
Juh- és kecske trágya
A juh vagy kecske trágya is „forró” trágyának számít. Kissé száraz és tápanyagban nagyon gazdag. A szénával és gabonával táplált juhok és kecskék trágyája sokkal erősebb, mint a legelő állatoké. Az a legjobb, ha közvetlenül felhasználás előtt komposztáljuk vagy ősszel trágyázzuk vele a kertet.
Nyúltrágya
A nyúltrágyának talán magasabb a nitrogén tartalma, mint néhány baromfi trágyáé, ugyanakkor nagy mennyiségű foszfort tartalmaz – amely elengedhetetlen a virág és a gyümölcs kialakulásához.
Hínár
Sok kertész trágyaként utal a hínárra. Ha közel élünk a tengerparthoz, ez egy igen könnyen megszerezhető trágya és még pénzbe sem kerül, ha viszont nincs kijáratunk semmilyen tengerre, márpedig nincs, akkor ez kevésbé megoldható. Kiváló kalcium és káliumforrás. Felhasználása előtt azonban alaposan meg kell mosni, hogy a só lejöjjön rüla, majd közvetlenül a talajba kell beleásni vagy komposztálni.
Zöldtrágya
A zöldtrágyát olyan termésekből állítják elő, amelyeket kifejlődésüket követően a talaj javításának céljából beleforgatnak a talajba és hagyják lebomlani. Ezek a hozzávalók több tápanyagot juttatnak vissza a talajba, mint amennyit a fejlődésükhöz felhasználnak. Talajtakarás céljából a következő növényeket lehet zöldtrágyaként használni: szóját, lóherét, rozst, stb. A zöldtrágya jelentése nem nyers trágya.
Komposzt tea
A komposzt teát a növény időszakos tápanyagforrásaként lehet alkalmazni vagy jól felhígítva, minden öntözésnél. Vigyázzunk, hogy tömény állapotban ne kerüljön a növény leveleire. Elkészítéséhez tegyünk egy-két lapát trágyát egy vízzel feltöltött konténerbe (20 literes vödörbe) és körülbelül egy hét múlva rostázzuk át a trágyát. A rostálás megkönnyítéséhez tegyük a trágyát egy vitorlavászon zsákba és kössük össze, mielőtt a vízbe helyeznénk (mint egy óriási zacskós teát).
Nagyon fontos: Ne használjunk macska-, kutya-, sertés-, valamint emberi ürüléket (trágyát) komposzt gyanánt, hiszen betegséget vagy parazitákat terjeszthet mind a kertben, mind pedig családtagjaink körében. A kereskedelmi mezőgazdaságban alkalmazzák az emberi ürüléket és a sertés trágyát, de felhasználás előtt általában feldolgozzák, hogy elpusztítsák a bennük található parazitákat és kórokozókat (Nem tudjuk biztosan mennyire hatékony ez a módszer és jobb, ha nem alkalmazzuk).
Ugyanakkor soha ne használjunk friss (meleg) trágyát, hiszen oldódó nitrogén vegyületeket és ammóniát tartalmaz, mely kiégeti a növényeket és gátolja a csírázásukat. A megfelelően komposztált vagy a legalább hat hónapig érlelt trágya a legideálisabb, – ha egy évig vagy annál tovább érlelődött az még jobb, de nehéz olyat találni. A komposzt halomba kevert trágya felgyorsítja a komposztálási folyamatot.