-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Irodai ügyintéző/adminisztrátor
-
Területi értékesítési munkatárs - Győr
-
takarító
-
óvodapedagógus
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
Promóter - Értékesítő (Tv, Szórakoztató Elektronika) | Miskolc
2025. 01. 28
-
Műszaki- és karbantartási koordinátor
2025. 01. 28
-
Könyvelő
2025. 01. 28
-
.NET fejlesztő
2025. 01. 28
-
Support Service Agent- Cloud szolgáltatások (REF3789B)
2025. 01. 28
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Minden kert számára hasznos, ha a talajt tápláló- és szerves anyagokkal dúsítják annak érdekében, hogy a növények jobban fejlődjenek. Az egyik legnépszerűbb és leghasznosabb erre a célra a komposzt. Lássuk, hogyan tudjuk magunk is előállítani?
Komposztot bármely kerti felszereléseket árusító szaküzletben lehet vásárolni, de nagyon könnyű (és kevésbé költséges), ha mi magunk állítjuk elő. Úgy a kerti növények, mint a szobanövények meghálálják, ha tápanyagban gazdag földben neveljük őket.
Mi a komposztálás?
A komposztálás egy olyan folyamat, melynek során a szerves hulladék és víz keverékéből a hasznos baktériumok lebontják a szerves anyagokat. A keveréket felhalmozzuk, de időnként meg kell forgatni, hogy kifejlődjenek ezek a baktériumok. A jelenség során hő fejlődik, mely segíti a szerves anyagok lebomlását. A kész komposzt föld illatú, fekete és cseppet sem hasonlít az eredeti keverékre.
Mennyi komposztot készítsünk?
Ha kis méretű a kert, akkor kevés komposztra van szükségünk. A növények viszont sosem fognak betelni ezzek a fekete "arany"-nyal. A komposztálásra jó megoldás a földigiliszta tenyésztése, mert a komposztgilisztának is nevezett csúszómászó jelenléte a komposzthalomban gyorsítja a folyamatot. Nagyobb mennyiség készítésekor tartsuk a komposztot ládában, mely bármilyen anyagból készülhet. Három raklap összeillesztésével egyszerűen elkészíthető a komposztláda, melynek nincs fedele, így könnyen forgatható a benne levő halom. Természetesen kapható igényes kivitelezésű komposztláda is, kinek-kinek a zsebéhez mérten. A láda tartozéka lehet még egy nyeles kavarókanál.
Hogyan készítsünk komposztot?
A komposzt előállításakor három fontos hozzávalóra van szükség:
- zöld hozzávalóra
- barna hozzávalóra
- nedvességre
A zöld hozzávaló nitrogéntartalma magas. Zöld anyag az, amit mi általában konyhai hulladéknak nevezünk, mint például az őrölt kávé, lehámozott héjak, gyümölcs-csutkák és a tojáshéj. Minden konyhai hulladék, ami nem zsíros, vagy nem húsféle komposztálható. Az ürülék (NEM a kutya vagy macska ürüléke, csak a baromfiudvarban élő állatoké), a lenyírt fű, levelek és a földből kihúzott gyomok, ugyancsak zöld anyagok.
A barna hozzávalók széntartalma magas. A papír, fűrészpor, kis ágak és gallyak, szalma tartoznak ebbe a kategóriába. A nitrogén- és széntartalom aránya akkor a legideálisabb, ha a barna- és zöld hozzávalók egyforma mennyiségben vannak benne.
Komposztanyagnak alkalmasak a a szárak és a növény minden olyan része, amit nem használtunk fel, valamint bármilyen zöld- vagy barna hulladék, amit az istállókból, csűrökből kitakarítunk. A gabonaszárak és a konyhai hulladék is komposztnak való. A tápanyagokban gazdag kész komposzt megvédi a földet a kiszáradástól vagy a pangó talajvíztől.
A víz az utolsó kulcsfontosságú hozzávaló ahhoz, hogy a komposzthalom megfelelő minőségű legyen. Nedvesség nélkül hónapokba telhet, hogy a halom átalakuljon, ha pedig kiszárad, akkor egyáltalán nem fog lebomlani. Viszont, ha túl sok a nedvesség a halomban, akkor szaga lesz, és nyálkássá válik, mert a káros baktériumok aránya nagyobb benne, mint a hasznosaké.
Figyeljünk arra, hogy a halom nedves maradjon, de ne öntözzük túl!
Ha nem kap elég esővizet, akkor öntsünk rá egy vödör vizet hetente egyszer. A komposzthalom akkor a megfelelő állagú, ha a közepe meleg. Fontos a komposzt fertőtlenítése, és a gyomnövények magjainak elpusztítása. A hő jelenléte a bizonyíték arra, hogy a baktériumok aránya megfelelő.
Mi egyebet kell tenni a komposzthalommal?
Időnként át kell forgatnunk a komposzthalmunkat. Lapátoljuk a külső réteget befelé körös-körül, míg a friss rétegek kívülre nem kerülnek. Így, a hasznos organizmusok a halom minden részébe eljutnak. Ha a komposzthalomban hő fejlődik és megfelelő mennyiségű nedvességet kap, akkor 1-2 hónap leforgása alatt csodálatos, fekete komposztot nyerünk.
Kész a komposzt, hogyan tovább?
A komposzt jótékony hatása úgy a kerti, mint a szobanövények esetében tapasztalható. Tavasszal nagyobb mennyiségben keverjük a a talajhoz, még az ültetés megkezdése előtt. Később szórhatjuk a termőföld felszínére is, mert az öntözéssel a hasznos tápanyagok bekerülnek a talajba. Ősszel kertünk egész területén osszuk szét komposztunkat, így az télen is "dolgozhat".
Mivel gyorsítható a komposzt képződése?
Léteznek különböző érésgyorsító anyagok, melyek gyorsítják a különböző szervea anyagok lebomlását, ezek általában baktériumok és egyéb mikrobákből álló készítmények vagy speciális kialakított ásványi műtrágyák. Alkalmazássukkal állítólag nem csak meggyorsíthatjuk az érési folyamatot, hanem jobb minőségű végterméket is kaphatunk használatukkal. Leetőleg olyat válasszunk, amely teljes mértékben biológiai úton, vegyszermentesen hat és természetes összetevőinek köszönhetően alkalmazása nem veszélyes.
Komposzt érésgyorsítók
- Bioclean Compost,
- BioFito komposztgyorsító
- Terrasan Composter