-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Gyakran olvasni olyan növényvédelmi leírásokat, amelyek arra bátorítanak, hogy mulcsozzunk bátran, viszont arról már nem ejtenek szót, hogy nem mindennel ajánlott mulcsozni. A következőkben bemutatunk néhány olyan anyagot, amelyek a mulcsozás számára kevésbé alkalmasak.
1. Faforgács és fűrészpor
A fafeldolgozó iparban sok faforgács és fűrészpor keletkezik. Az országon belül feldolgozott fát gyakran távoli országokból importálják, és a kártevők ellen gyakran rovarölő szerekkel kezelik, alkalmanként impregnálják is. Ezért ajánlatos megtudni, honnan származik a forgács és a fűrészpor.
A faforgács és fűrészpor tisztán felhasználva nem jó mulcsanyag |
- A faforgács és a fűrészpor tisztán felhasználva nem megfelelő mulcsanyag, mert a szén-nitrogén arány nagyon nagy (akár 500:1), ez azt jelenti, hogy nagyon lassan bomlanak el, a lebomlás akár évekig is eltarthat. A forgácsból és a fűrészporból készült mulcsot minden esetben öntözzük meg trágyalével (pl. csalánlével), hogy elkorhadjon.
- A gyanta és a cseranyagok akadályozzák a vetőmagok csírázását.
- A faforgács és a fűrészpor szélsőségesen savanyú (a pH-értékük kisebb, mint 3), így savanyítja a talajt.
Lóistállói trágya A méntelepeken a lóboxokban gyakran fűrészport használnak alomként. A lótrágyával együtt kevésbé erős, tehát nem maró hatású, jó minőségű trágya lesz a fűrészporból, amelyet a kertben is felhasználhatunk, mert ilyen állapotban nem égeti ki a növényeket. Ahhoz, hogy a bomlás hamarabb elkezdődjön, a lótrágyát előbb halomba kell rakni. Néhány hét múlva szét lehet hordani az ágyásokra |
2. Aprított fa
A felaprított fa fogalmába sokféle, az ipar szempontjából már hasznosíthatatlan anyag (pl. erdők takarításakor vagy a fűrészipar melléktermékeként keletkező famaradék) tartozik, ezek gyakran ingyen elvihetők. Az aprított fa összességében kevésbé alkalmas mulcsanyagként: egyrészt a friss faanyagokban még intenzív átalakulási folyamatok zajlanak, ami oxigénhiányt és nitrogénelvonást (szén-nitrogén aránya nagyon nagy) okozhat a talajba. Másrészt a keverékekben gyakran beteg fák vagy bokrok maradványai is lehetnek; így megfertőzhetjük a fiatal növényeket. Csak idős, nem termő fák és bokrok alá alkalmas az aprítottfa mulcs, ezt fűvel keverhetjük.
Fűtés aprított fával Megújuló energiaforrásként az aprított fát pl. pellet formájában tüzelőanyagként hasznosítják a megfelelő tüzelőberendezésekben. |
3. Tőzeg
A tőzeg szerves talaj, amely évezredek alatt keletkezett félig bomlott növényekből. Egy tévedés folytán, miszerint a tőzeg jó a kerti talajnak, a hobbikertészek még manapság is használják. De a tőzeg nem megfelelő szervesanyagot tartalmaz, ezen felül szélsőségesen savanyú is (pH-értéke kisebb, mint 4). Környezetvédelmi okokból is kifogásolható a tőzeg felhasználása: a tőzeg kitermelésével eltűnnek az utolsó fellápok, amelyek egyedülálló és megőrzésre méltó biotópok. A tőzeg kétségtelen előnye, hogy javítja a könnyű talajok víztartó képességét, a kötött talajokat pedig lazítja és átszellőzteti, ezt azonban más anyagokkal (pl. kéregmulccsal) is elérhetjük. Összességében a tőzeg virágföldként és mulcsanyagként is alkalmatlan!
Forrás: Mulcsozás