-
Asszisztens
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mindannyian szeretnénk a lehető leggazdaságosabban ápolni a kertünket, hiszen már egy 100 nm-es területre is komoly befektetés tud lenni az egész éves tápanyag és növényvédelmi szerek beszerzése. Az egyikben a nitrogén a hangsúlyos elem, a másikban a kálium, míg a harmadikban a foszfor van nagyobb mennyiségben… stb. Így egyszerre többféle anyaggal is kell dolgozni, hogy a kert minden szükséges tápanyaghoz hozzájusson.
Joggal merül fel a kérdés, hogy vajon van-e olyan készítmény, amivel helyettesíthető a sokféle tápanyagigény.
Egyáltalán mitől fejlődik egy növény?
Közismert, hogy a nitrogén a növény vegetatív részeinek fejlődését segíti, azaz a gyökérzet, levél, szár, és termés fejlődését. A nitrogén az egyik legfontosabb tápelem a növény növekedéséhez, hiszen a legfontosabb fehérjék és aminosavak építőeleme.
A szezon során támogatja a növekedési folyamatokat, és gátolja a levelek öregedését. Ezért is árulkodó jele a nitrogénhiánynak a világoszöld, vagy sárgászöld színű levélzet. Ezért is van a legtöbb műtrágyában jelentős mennyiségű nitrogén.
Milyen nitrogénforrásból táplálkozik a növény?
Fontos tudnod, hogy a növények a fejlődésükhöz szükséges nyomelemeket elemi alakban (N) nem, csak ásványi formában (NH+4- és a NO–3-ionok) tudják felvenni és hasznosítani.
Noha a talajban élő, úgynevezett Rhizobium-fajok meg tudják kötni a levegő nitrogéntartalmát, ez a növények számára nem elegendő, ha a talajban alacsony a humuszkészlet. Ezért is van szükség a humusz pótlásra.
A legfontosabb nitrogénforrás a talaj humuszkészleteiben van. A talajokban található nitrogén 96-97%-a szerves anyagokban található. Ebből a nitrogénraktárból a talajban élő mikroorganizmusok a növények számára felvehető formára alakítják át a nitrogént. Ezt a folyamatot befolyásolja a talaj hőmérséklete, a levegő és vízháztartás egyensúlya, és természetesen a mikrobiom közösség mennyisége és minősége.
Tehát a humusz a ’’termőföld lelke”. Csak már nagyon sok évtizede megfeledkeztünk ezekről a raktárkészletekről és nem töltögettük vissza a talajba. Csak a műtrágya használatra támaszkodtunk, és emiatt bizony csúnyán pórul jártunk. A műtrágyahasználatra vezethető vissza a talajok fizikai szerkezetének leromlása, miközben az így pótolt nitrogén nagy része, amit a növény nem tudott azonnal felvenni elillan a talajból. A fel nem használt nitrogénszármazékok (nitritek és nitrátok) a talajvízbe bemosódva elszennyezték azt.
A Humin Garden Plus humuszpótló hatásai
A talajszerkezet javítás nem egy fél délután alatt megoldható dolog, de a humuszt alkotó huminsavak pótlása egy nagyon fontos, és a folyamatot gyorsító lépése.
A huminsvakat leonárdit rétegből bányásszák és úgy kerül a felhasználókhoz.
A Humin Garden Plus különlegessége, hogy ez egy AKTÍV huminsav, ami azonnal hasznosul, amit azonnal feltud venni a növény, ezért látványos hatással van a fejlődésére.
A nitrogéntúlsúlyos műtrágyákkal szemben, a növény szöveteit nem felfújja, hanem zömök szövetszerkezet épül belőle a benne található mintegy 8-9 %-nyi káliumnak köszönhetően. A másik fontos hatása, hogy a klorofiltartalmat is megemeli, mintegy 10 %-kal, ezért lesz a növény szép fényes zöld levélzetű, amikor természetes megoldásokkal tápláljuk a talajt és a növényt.
Közben a talajkondicionáló a talajban lévő élőlényeket, mikroorganizmusokat is táplálja szénforrásként, így azok is tudnak szaporodni hatására.
Tulajdonképpen nem lehet túladagolni, legrosszabb esetben a lassan növő tiszafa 30 cm-t nő egy év alatt, a muskátli ki akar ugrani a cserépből, a sárga levelű juhar pedig bezöldül. Ennél rosszabb dolog nem történhet a használatától. Ennek ellenére azért kérek mindenkit, hogy ne egy beöntözéssel vagy granulátum szórással akarjon megoldani több évnyi talajrombolást, hanem adjon időt a vegetációnak és a talajnak, hogy a beépüljön valamelyest a rendszerbe.
Eddig bárki használta a huminsavakat, a Humin Garden Plus termékeket mind meg voltak elégedve annak hatásosságával. Egyetlen hátránya talán a fekete színvilága, ami erősen fest, ezért alapos lemosó locsolást igényel a terület a használata után. Nem tanácsos a szobában a szőnyegre lecseppenteni, és a kert járófelületére kiborítani sem. Mivel hidrolizált eljárással készül ki lehet mosni a ruhából, de a térkőből nem lehet kiszedni, mert az beissza a vizet, és vele együtt a fekete huminsavat is.
Használata
Évente többször is (4-5 alkalommal), de legalább tavasszal és ősszel javasolt használni. Már 1-2 kezelésnek is látványos lesz az eredménye, a növények szinte megtáltosodnak tőle. Jó kondícióba kerülnek és bírni fogják a nyári aszályt, mivel nagy gyökértömeget nevelnek a hatására. Ennek köszönhetően bírni fogják a szélsőséges időjárás okozta stresszhatásokat (télen / nyáron). Sőt, a betegségek ellen már önmagukat is megtudják védeni.
A huminsavak pótlása akár önmagában is ki tudja váltani a nitrogén műtrágyákat. Használatuk épp olyan egyszerű, csak egy kicsit kell odafigyelni a festő hatásra, hogy ne okozzanak bosszúságot. Viszont ez egy természetes megoldás a talajminőség javítására, a tápanyagkörforgás helyreállításához, ami az életerős, szép kert titka.
Csodaszép kertet kíván:
Molnár Gábor Éva
a füvesasszony