
A nyarak egyre forróbbak és aszályosabbak. Most, hogy már a saját bőrünkön érezzük a klímaváltozás kellemetlen hatásait, többen kezdenek gondolkozni rajta, hogyan lehet csökkenteni ezeket. Az egyik ilyen megoldás a hűvösebb, élhetőbb kertért, a faültetés, ami lombjával enyhülést adó árnyékot teremt.
Fát ültetni nem csak ősszel lehet! Tavasszal is jó ötlet a facsemete megvásárlása, mert egy jól előkészített talajban, némi gondoskodással gyorsan meg tud eredni.
Az első év kulcsfontosságú.
Ilyenkor a fa még rendkívül kiszolgáltatott, hiszen az ültetési stresszt is le kell küzdenie és a gyökerét is meg kell vetnie, hogy az elkövetkező években kiterjedt gyökérzettel, saját víztartalékkal állhasson ellen az időjárás viszontagságainak. Ilyenkor még csak a tőlünk kapott gondoskodásból meríthet erőt a túléléshez.
Szerencsére ma már sokat tehetsz az ültetés sikeréért! Néhány egyszerű lépéssel és a huminsavak használatával gyorsan megerősíthetjük a frissen ültetett fát.
Víz a túléléshez – de nem mindegy, hogyan
A frissen ültetett fák legnagyobb ellensége a vízhiány. A téli csapadék idén is elmaradt, így a talaj mélyebb rétegeiben szinte semmi nedvesség nincs. Ennek a pótlása az égiek dolga lenne, de amíg rájuk nem számíthatsz a legfontosabb teendőd, hogy a locsolással kijuttatott vízzel jól gazdálkodj, és a talajban tartsd.
Mitől marad a víz a földben?
-
takard a talajt (mulcsozz)
-
használj szerves anyagokat és
-
Humin Garden huminsavat, ami megköti a vizet és segíti a gyökérzóna fejlődését.
Nem az a cél, hogy sokat locsolj, hanem az, hogy jól.
Ma még természetesnek vesszük, hogy a csapból folyik a víz, bár az elmúlt években volt már rá példa, hogy egyes településeken vízhiány volt és vízvételezési korlátozásokat vezettek be. Érdemes előre gondolkodnod és olyan környezetet teremteni, amelyben akkor is fenntartható a kert, ha a vízhiány sűrűbben jelentkező problémává nő.
Nézzük, mi is a teendő a gyakorlatban:
Talajtakarás – a természetes vízvédelem
A fa körüli talajt mindig érdemes takarni. Nemcsak a gyors párolgást akadályozza meg, de visszaszorítja a gyomokat és a lebomló anyagokból a növény is tápanyaghoz jut.
Mivel mulcsold a talajt?
-
Faapríték, fenyőkéreg – díszkertekbe, esztétikus és tartós
-
Fűnyesedék, szalma – konyhakertekbe, természetközeli megoldás
A réteg vastagsága: 5–10 cm, a fák körül bátran lehet több is
Fontos: ne takard le közvetlenül a törzset, hagyj néhány centit szabadon, hogy még véletlenül se rothadhasson be.
A takarás az egyik legjobb és legegyszerűbb módszer a víz megtartására. Kihagyhatatlan eleme a fenntartható kertápolásnak.
Szerves anyagok – a talaj lelke
A talaj élete a szerves anyagoktól függ. A komposzt, az érlelt trágya vagy a mulcs fokozatosan lebomlik, humuszt képez, és szivacsként tartja a vizet a földben. Egy ilyen talajban a gyökerek jobban fejlődnek, a növény ellenállóbb lesz.
Egyszerre biztosít tápanyagokat a növényeknek és támogatja a talaj vízháztartását. A szerves anyagok komplex tápanyagforrások, amelyek egyaránt szolgálnak élelemként a talajban élő mikroorganizmusok és a növényeid számára. Erre egyetlen műtrágya sem képes.
Huminsav – természetes talajtámogatás Humin Garden-nel
A Humin Garden huminsav-tartalmú folyékony talajaktivátor, ami ideális a frissen ültetett fákhoz is. Rendkívül gazdag ásványianyag- összetétele és különleges kelátképző hatása sokrétűen segíti a talaj működését. A talaj az egyik legfontosabb alappillére a fenntartható kertápolásnak.
A Humin Garden használatával:
-
nő a talaj vízmegtartó képessége, így kevesebb öntözés is elegendő,
-
serkenti a gyökérképződést, így gyorsabban fejlődik a növény,
-
aktiválja a talajéletet, ezáltal a tápanyagok jobban hasznosulnak.
Milyen talajokon érdemes huminsavat használni?
-
homokos, laza talajon, ami gyorsan kiszárad és
-
agyagos talajon is, ami nehezen veszi fel a vizet
Tipp: Ültetés után kéthetente alkalmazd a Humin Garden Sol-t a fa locsolásához, bőséges vízzel beöntözve, mert a fiatal növények érzékenyek a stresszre.
Rendszeres öntözés – de okosan!
Az első évben kulcsfontosságú a rendszeres, mély öntözés – különösen a meleg, szeles napokon, amikor a légszárazság extra stresszt ró a fiatal növényre. Ilyenkor a növény hiába párologtat, alig-alig tudja hűteni magát a forróságban.
Praktikus megoldások a hatékony öntözéshez:
-
Öntözőcső vagy lyukasztott palack a gyökérzónához, vagy egy jókora öntözőtányér, ami nem engedi elfolyni a felszínen a vizet
-
Hetente 1-2 alkalommal öntözz, legalább 10-20 liter vizet facsemeténként
A ritkább, de nagyobb mennyiségű víz arra szoktatja a növény gyökérzetét, hogy a nedvesség után mélyre lenyúljon. Ha minden nap kis mennyiségű vízzel locsolsz, akkor a víz a felső talajrétegben illetve a felszínen eloszlik, elpárolog (nem jut le mélyre), így a növény ahhoz szokik hozzá, hogy sekély gyökérzetet neveljen. Hiszen ott érhető el általában a víz.
Ne csak ültess – gondozd is!
A jövő árnyéka most kezdődik – de csak akkor lesz valóban hűs és zöld, ha gondoskodsz is róla.
Tudom, hogy régen jószerével csak leültették elődeink a növényeket és azok jól elvoltak, de megváltozott a világ. A klímánk is jelentős átalakuláson megy keresztül, illetve a talajerózió is jelentős mértékű volt az elmúlt évtizedekben a mértéktelen műtrágya és vegyszerhasználat miatt.
Mindez oda vezetett, hogy a növényeink támogatás nélkül nem maradnak meg. Még a fák sem.
Ha azonban megkapja a megfelelő figyelmet: vizet, takarást, tápanyagot, huminsavat, akkor meghálálja a gondoskodást. Árnyékot, friss levegőt és életet ad a kertednek hosszú- hosszú éveken át.
Sikeres faültetést kíván:
Molnár Gábor Éva kertészmérnök
https://kertfuvesites.hu webáruház