-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Magyarországon jelenleg csak a jogszabályban lefektetett követelményeknek megfelelő, az MgSzH (OMMI) által ellenőrzött vetőmagot szabad forgalomba hozni. A követelményeknek megfelelő vetőmagot a fémzárolás jelzi.
A fémzárolás során a tételt fémzár, téphetetlen függőcímke vagy öntapadós címke segítségével úgy zárják le, hogy a csomagolás megsértése nélkül a vetőmaghoz ne lehessen hozzáférni. A címkék színei a felhasználási cél és a szaporulati fok szerint változnak. A hibridnövények F1 vetőmagját kék színű címke jelzi.
Mi van a vetőmag címkéjén?
A forgalomba hozott vetőmag címkéjének tartalmaznia kell:
- a minősítő hatóság, ill. tagállam megnevezését, ill. rövidítését
- a faj és a fajta nevét
- szaporítási fokát
- fémzárolási számát
- fémzárolási időpontját
- a termelő országot
- a csomagolási egység súlyát
- a címkesorszámot
Hogyan ismerjük fel a hamisított vetőmagot?
A hamis vetőmagot általában mozgó járműből vagy kisebb vásárokon csomagtartóból árulják a piaci árnál jóval olcsóbban. A belföldi EU kék színű függőcímke hasonlíthat az eredetihez, de ha leellenőríztetjük a fémzárolási számot az MgSzH-nál, akkor kiderülhet, hogy nem létező tételazonosító került rá. Egy tépéspróba segítségével is megállapítható, hogy hamis-e a vetőmag, hiszen az eredeti tépésálló anyagból készült. A vízjel képe is hiányzik vagy csak fénymásolva van a hamis címkén.
Árukukorica vetőmagként való használata
Ha az árukukoricát vetőmagként alkalmazzák, az jelentősen alulmúlja a minősített vetőmag használatával elérhető termésszintet. Kutatások alapján az árukukorica (F2 generáció) visszavetése 16-30%-os, de esetenként 50%-os terméscsökkenést is eredményezhet. Ebben az esetben tehát már önmagában a genetikai hátterrel is probléma van. Ha viszont ez az árukukorica még hamis vetőmagos zsákba is kerül, akkor más tényezők is csökkentik a termésszintet. Ilyenkor ugyanis a zsákban nagyrészt töredezett, csíraképtelen mag található, valamint a csávázás hiánya is rontja a csírázás esélyeit.
Mi a teendő, ha hamis vetőmaggal találkozunk?
Értesíteni kell az MgSzH megyei Vetőmagfelügyeleti Osztályát, vagy a Vetőmag Szövetséget (06 1 332 5755). Telefonon keresztül is meg tudják állapítani a fajtanév, fémzárolási szám és a címkesorszám alapján , hogy hamisított-e a vetőmag vagy sem. A címkehamisítás okirat hamisításnak számít. A bizonyításhoz Hatósági Jegyzőkönyvet is fel kell venni.