-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A hobbikertészkedés egy rendkívül kellemes, és az egészségmegőrzés szempontjából kifizetődő tevékenység. Ha pedig odafigyelsz a részletekre és a megfelelő módszerekkel közelíted meg, nem csak egy időtöltés lesz, hanem egy értékteremtő, látványos hobbi is.
Az Így füvesíts című ingyenes tudásanyagból pontosan azt tudhatod meg, hogy lesz elsőre csodaszép pázsit a kertedben!
Kattints ide és töltsd le, hogy kéznél legyen, amikor szükséged lesz rá! |
Ha most vágsz bele a kertészkedésbe, és szeretnél egy igazán szép gyepet, meg kell ismerned néhány alapvető lépést, hogy elkerüld a gyakori hibákat. Mert a füvesítés nem a magok elszórásával kezdődik…
5+1 pontba szedtem össze a sikeres füvesítés lépéseit
1. Alapos tervezés
Ahány ház, annyi…
Ez igaz a kertekre is. Nincs két egyforma helyszín, ezért figyelembe kell venned a benapozottságot, a talaj típusát, a környező növényzetet, a használat módját, és a terepviszonyokat is.
Az árnyékos területekre kifejezetten árnyéktűrő magot vásárolj, amit a napos részek határterületén átfedéssel vess az árnyéktűrő és a másik fajta fűmaggal együtt.
A kevesebb, több…
Csábító gondolat dupla, vagy tripla mennyiségű fűmagot kiszórni, hogy gyorsan bedúsuljon az állomány, de a gyakorlatban ez nem hogy segít, hanem egyenesen árt. A fű így nem lesz képes bokrosodni, inkább befülled és állandó teret ad a gombabetegségeknek.
Az öntözés szempontjából vedd figyelembe, hogy a beállt állományt az árnyékos részen jóval kevesebbet kell öntözni, mint a napos területeket. Inkább legyen több zónád, amit külön tudsz szabályozni.
2. A talaj előkészítése
A kert egy ÉLETTÉR…
Ezért távolíts el minden szemetet, követ, sittet és gyomot a területről füvesítés előtt. Ha ezzel megvagy, jöhet a talajművelés.
Lazítsd fel a földet legalább 20 cm mélységben, hogy a kikelt fűmagok be tudjanak gyökeresedni ebbe a mélységbe.
Kemény, taposott talajban a víz nem tud elszivárogni, ezért csak lefolyik róla és elvész. Vagy rosszabb esetben megreked a felső rétegben és a pangó víz teszi tönkre a zöldellő gyepet.
A talajművelésre égető szükség van, hogy a levegő-, víz- és tápanyagkörforgás működni tudjon.
3. A megfelelő fűmag kiválasztása
A rózsa virágzásra, a madár repülésre termett…
Válassz olyan fűmagot, ami jól alkalmazkodik az időjárási és talajviszonyokhoz, a változó klimatikus környezetben is. Egyre inkább szélsőséges az időjárásunk, ezért a mély gyökérzetű fajtákból érdemes választanod. (és persze árnyékos részre, árnyéktűrőt…)
Gondold végig, milyen célra lesz használva a fű (díszkert lesz, vagy kutyák, gyermekek játszó területe) és ennek megfelelően válassz a vékony vagy szélesebb szálú fűmagkeverékből.
Az óriási választékban csábító lehet az olcsóbb fűmag, de hosszútávon nem mindegy hányszor kell évente felülvetni, mennyire hajlamos betegeskedni, és milyen regenerálódó képessége van egy gyepnek.
4. A fűmag vetése
Többet ésszel, mint…
Ha elő van készítve a magágy, feltöltötted a tápanyagkészleteket szerves anyagokkal és huminsavakkal, jöhet a vetés.
Ahhoz, hogy egyenletes legyen a vetés, mérj ki egy 1 kg magot, illetve jelölj ki egy 30 m2-es területet. Addig szórd a magot, amíg el nem fogy ezen a területen. Így meglátod milyen sűrűre kell vetni az egész kertben. Érdemes az elején néhány marékkal kivenned, hogy maradjon foltozni, ha elsőre nem sikerül eltalálnod az ideális sűrűséget.
Ha feded a magokat (tőzeggel, homokkal), akkor figyelj rá oda, hogy 1-1,5 cm-nél ne kerüljenek mélyebbre, nehogy vontatott legyen a kelés. Ha folyamatosan nedvesen tudod tartani a területet, akkor a talajfelszínre szórva is ki fog szépen kelni a mag.
5. Öntözés és karbantartás
Mint egy kisbabát, úgy kell babusgatni…
Vetés után, a kelési szakaszban nedvesen kell tartani a talajt, de kerülni kell a túlöntözést.
Ezt persze könnyebb mondani, mint megvalósítani, hiszen ezernyi tényező közre játszhat. Van-e öntözőrendszer, milyenek a kert adottságai, milyen az időjárás…?
Folyamatosan figyelni kell, hogy a csírázó mag ne száradjon ki, mert akkor tönkre megy, és foltosan fog kelni a vetés. Ehhez naponta 5-6 alkalommal is szükséges lehet öntözni a felszínre szórt magokat, de a fedett vetést is legalább 2 alkalommal.
Az első fűnyírásra akkor kerüljön sor, amikor az állomány 60%-a elérte a 8-9 cm-es magasságot. A vezérfű előbb kel ki, mint az aljfű, ezért, elég megvárni az állomány 2/3-os kelését, hogy le lehessen vágni 1-2 cm-t belőle. Majd fokozatosan vágjuk egyre mélyebben néhány naponta, amíg el nem érjük a 4 cm-es ideális magasságot.
A fűnyíráshoz mindig éles kést használj, hogy ne sértsd meg a zsenge növényt.
+1 Türelem és figyelem
A türelem szép gyepet terem…
A fű növekedése és bokrosodása időt vesz igénybe, ne várj azonnali egybefüggő gyepszőnyegre emlékeztető kinézetet. A gyakori fűnyírás segíti legjobban a mielőbbi dúsulást.
Figyeld folyamatosan a fű állapotát és szükség szerint módosítsd a gondozást.
A hobbikertészkedés során a füvesítés egyik legfontosabb eleme a türelem és a kitartás. A szép pázsit kialakítása időt és odafigyelést igényel. Az ingyenesen letölthető tudásanyagban részletesen leírom, hogy mit, hogyan csinálj. Milyen alapanyagokat, eszközöket használj a sikeres füvesítéshez.
Ha követed az útmutatóban leírtakat, garantáltan elkerülöd a buktatókat, és egy gyönyörű, zöld oázist hozhatsz létre a kertedben.
Kattints ide és töltsd le, hogy kéznél legyen, amikor szükséged lesz rá! |
Molnár Gábor Éva kertészmérnök
https://kertfuvesites.hu/spd/freeinfo-fuvesites/Igy-fuvesits