-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Asszisztens
-
takarító
-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kültéri faberendezéseket az évek igencsak megviselik, viszont a régi bútorainkról sem kell lemondanunk, hiszen egy kis csiszolással és ápolással szinte újjá varázsolhatjuk őket! A jó idő beköszöntével érdemes felmérni fából készült berendezési tárgyaink, pergola, fatároló, virágrácsok állapotát.
Annak érdekében, hogy évtizedekig szépek maradjanak a kerti bútoraink és egyéb fából készült eszközök a kertben, néhány évente érdemes ápolnunk, az időjárás viszontagságaitól és a kártevők ellen óvnunk tárgyainkat. Hogyan fogjunk hozzá?
A legalkalmasabb idő erre kora tavasszal érkezik el, amikor a napi középhőmérséklet 10C° fok fölé emelkedik, de ha erről lemaradtunk, egész nyáron vagy kora ősszel is elvégezhetőek az elmaradt feladatok.
A kerti fa eszközök/bútorok felújításának lépései
Csak a teljesen kiszáradt faanyagot lehet hatékonyan kezelni, különben nem szívódik be kellőképpen a festék, olaj vagy a viasz. Ha például a kerti bútor nedves, mert a pincében tároltuk egész télen, akkor hagyjuk a napon kiszáradni, majd azután fogjunk csak bele a felújításba!
1. lépés: portalanítás, csiszolás
A csiszolás egy nagyon fontos lépése a felújításnak. használhatunk csiszológépet, vagy kézi csiszolópapírt, ezzel a korábbi lazúrréteget távolítsuk el. Dörzsöljük le alaposan a felületet, távolítsuk el a szennyeződéseket! Csiszolás végeztével ne feledkezzünk meg az ismételt portalanításról sem.
2. lépés: alapozás/lazúrozás
Kültéri eszközök esetén ajánlatos alapozó festéket használnunk a lazúr felvitele előtt, ez segít meggátolni a gombásodást, illetve megfelelő tapadást biztosít a fedőfestéknek. Az alapozó megszáradása után vigyük fel az első lazúrréteget. Leggyakrabban vizes bázisú vékonylazúrt alkalmazunk az átfestéshez 1-2 rétegben. Lehetőleg sötétebb színűt válasszunk, mert abban több a pigmentanyag, ami megvédi a fát az UV sugárzástól.
Trópusi fából készült bútorok esetén elég lehet a fajtára ajánlott ápolófesték/olaj felvitele.
3. lépés: köztes csiszolás
Növelhetjük a felület egyenletességét és fényességi fokát, ha köztes csiszolást alkalmazunk. Lazúrozás közben végezzük a csiszolást finom (220) csiszolópapírral, itt már csak a zavaró kiálló rostokra koncentrálva!
4. lépés: 2. (3.) réteg felvitele
A szárídási idő betartása és az esetleges köztes csiszolás és portalanítás után jöhet a végző lazúrréteg, amely teljes fedést biztosít a fa eszközöknek.
Ezután nincs más dolgunk, mint vállon veregetni magunkat az elvégzett munka örömére és hátra dölve kipihenni a munka fáradalmait és nem belegondolni, hogy egy-két év múlva kezdhetjük a karbantartást előtől.