Környezettudatossá tennénk a kertet? 4 lépés, amit már ma megtehetünk

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

A környezettudatos életmód egyre többek számára válik igen fontossá, elhivatottságunkat pedig elsősorban az otthonunk kialakítása során mutathatjuk meg. Ha családi házban élünk, a tudatos gondolkodást az udvarra is érdemes kiterjeszteni, hiszen, ha fenntartható megoldásokat választunk, azzal nemcsak a természetnek teszünk jót: mi magunk is profitálhatunk belőle. A környezettudatos megoldások hosszú távon komoly pénzösszegeket takarítanak meg nekünk, így egy nagyobb beruházást akár egy jól megválasztott személyi kölcsön segítségével is érdemes lehet megvalósítani: lássuk, hogy mit tehetünk a környezetünkért a kertben!

1. Gyűjtsük az esővizet - és használjuk fel újra

Valószínűleg mindannyian hallottunk már arról, hogy földünk vízkészlete folyamatosan csökken. Ezt ugyan mi Európa közepén még nem érezzük közvetlen közelről, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene tennünk ellene. Amellett, hogy a lakásban víztakarékos csapokat és wc-tartályt használunk, az udvarban is van egy fontos feladatunk, ez pedig az esővíz összegyűjtése.

Ehhez nincs sok teendőnk: egyszerűen egy nagyobb tartályra, hordóra lesz szükségünk, melybe az ereszcsatornából egyszerűen elvezetjük a vizet, egy kicsit nagyobb ráfordítással pedig akár földalatti esővíz-tartályt is kialakíthatunk – ez a befektetés biztosan gyorsan megtérül. A kert öntözéséhez ugyanis rengeteg vízre van szükség, különösen az utóbbi években, amikor egyre melegebbek, szárazabbak a nyarak. Az esővíz összegyűjtésével ráadásul nem csupán pénzt takarítunk meg, hanem a növényeknek is kedvezünk, melyek sokkal jobban szeretik a lágy esővizet, mint a kemény csapvizet.

2. Komposztáljunk

A második legfontosabb dolgunk az udvarban az, hogy a szerves, elsősorban a növényi hulladékból egy tápanyagban gazdag anyagot, komposztot hozzunk létre, mellyel aztán elősegíthetjük a kertünkben élő növények egészséges és gyors fejlődését. Ha ez nem lenne elég indok a komposztálás elkezdésére, akkor jusson eszünkbe az is, hogy ez a legjobb megoldás a háztartási hulladék csökkentésére, mivel a szemetes helyett ide kerülhet a zöldségek és gyümölcsök fel nem használt része, a kávézacc, a tojáshéj, valamint – hogy a körforgást teljessé tegyük – az elhervadt növények és virágok, továbbá a használt virágföld is.

Ha a kertünkben zöldségeket szeretnénk termeszteni, ehhez sokszor szükségünk lesz valamilyen talajjavító szerre, esetleg műtrágyára, amit meg is kell vásárolni – kivéve akkor, ha erre a célra a komposztot használjuk fel.

3. Minimalizáljuk az energiafelhasználást

Az energiatakarékosság az udvarban is fontos, így alaposan gondoljuk át, hogy itt mennyi áramot és vizet használunk el feleslegesen. Ha az összegyűjtött esővíz nem elég a kert rendszeres öntözéséhez, a kerti csap vizét okosan használjuk fel: ne öntözzük túl az udvart, olvassunk utána, hogy melyik növénynek mennyi nedvességre van szüksége ahhoz, hogy ideális körülményeket teremtsünk neki.

Az udvart olykor meg kell világítani: ha gyakran égve felejtjük a kerti lámpát, válasszunk időzítős megoldásokat, de az is fontos, hogy energiatakarékos izzókat használjunk. Talán a legjobb megoldás az, ha a kertbe napelemes lámpákat telepítünk: persze figyeljünk arra, hogy ezek napközben elég napfényhez jussanak, így az esti megvilágításhoz egyáltalán nem kell energiát fogyasztanunk.

4. Hozzunk létre magaságyásokat

Egy megemelt, fával körülkerített ágyás létrehozása számos előnnyel jár együtt. Egy ilyen veteményesben kisebb a veszélye annak, hogy felbukkannak a gyomnövények, ami egyet jelent azzal is, hogy kevesebb gyomirtót kell vásárolnunk. Itt könnyen garantálhatjuk a talaj kiváló minőségét, ráadásul sokkal kevesebb öntözésre lesz szükség – arról nem is beszélve, hogy a folyamatos hajolgatást is elfelejthetjük.

A tudatosság a kertben is fontos

Azt, hogy fontos nekünk a környezetünk, elsősorban a saját tetteinkkel, döntéseinkkel mutathatjuk meg. A kertben több kiváló megoldás közül választhatunk, melyek némelyike természetesen egy kicsit nagyobb anyagi befektetéssel is együtt járhat. Ha most nem rendelkezünk félretett pénzzel, de már nagyon vágyunk arra, hogy felújíthassuk a kertet, megfontolhatjuk egy személyi kölcsön (THM: 11,1-22,4%, közzétéve: 2024.12.11.) felvételét is. Ezt a döntést természetesen alaposan át kell gondolni, melynek során azonban vegyük figyelembe, hogy a befektetésünk hosszabb távon biztosan megtérül.

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.