-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
-
Takarító
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Csávázott vetőmag, vetőszalag, vetőkorong - mutatjuk, mikor melyiket érdemes választani magvetéshez.
Vetőmagok vásárlása online
A számunkra megfelelő vetőmagot a hagyományos boltok mellett, online is beszerezhetjük. Az online vásárlás előnye, hogy így válogathatunk a lehető legnagyobb választékból. Többek között nem mindenhol kapható vetőmagokat például a világ legerősebb paprikamagjait, különleges paradicsommagokat vásárolhatunk. Azonban mielőtt a fajokról, fajtákról döntenénk, érdemes utánajárni, hogyan az adott fajtát hogyan érdemes vetni, gondozni, hogy valóban bőséges legyen a termés. És azt sem szabad elfelejteni, hogy egyes különleges fajták nem biztos, hogy bírják a hazai klímát.
Fontos azonban, hogy mindig megbízható vetőmagokat forgalmazó webshopból vásároljunk, mert különben könnyen pórul járhatunk.
Miért fontos a magok csírázóképessége?
A vetőmagvak legfontosabb értékjelző tulajdonsága a százalékban kifejezett csírázóképesség, amely megmutatja, hogy a tasakban található vetőmagok hány százalékának a kifejlődésére számíthatunk. A csírázási százalék faj- és fajtafüggő, de függ a betakarítástól (minősítéstől) eltelt időtől, illetve a tárolási körülményektől is. A vetőmagok csírázóképessége egy idő után fokozatosan romlik, hiszen élő anyagról van szó. Általánosan elmondható, hogy a minősítési időhöz közeli vetőmagvak csírázóképessége jobb.
Csávázott vetőmag, vetőszalag, vetőkorong
A vetőmagok vásárlásánál még érdemes megjegyezni, hogy lehet kapni csávázott vetőmagot is. Csávázás során a vetőmagokat valamilyen kémiai anyaggal kezelik, hogy a mag felületén lévő vagy a talajból fertőző kártevők és kórokozók kártételét megelőzzék, így a csírázás és a növekedés is biztonságosabb lesz.
Jó megoldás lehet egyes apró vetőmagok esetében a vetőszalag, illetve a vetőkorong. Ennek az a lényege, hogy magok egy biológiailag könnyen lebomló anyagra kerülnek fel, így például az apróbb magvú zöldségeket is könnyebben, pontosabban lehet vetni. A vetőszalagot többnyire szabad földnél használjuk, míg a korongot általában cserépbe vetésnél. Leggyakrabban petrezselyem, sárgarépa, retek és egyes fűszernövény-magok kaphatók vetőszalag vagy korong formájában. Akkor is érdemes vetőszalagot, korongot választanunk, ha nem szeretnénk bajlódni a ritkítással.
Ha pedig palántát szeretnétek nevelni magról, nézzétek meg az alábbi videónkat: