-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Hobbikertészek között egy gyakori kérdés, hogy hogyan lehetséges jó minőségű vetőmagot venni,számít-e az ár, illetve melyiket jobb, a mag vagy a palánta? Mutatjuk!
Bonyolultabb annál növényeihez kötődő kertész lelke, minthogy egy kockás lapra felírja a mag árát, annak kelési biztonságát, a palántanevelés költségeit, és ezt az egészet elosztja a nevelés veszteségével. Mindezt össze kell vetni a vásárolt palánta árával, és kijön az eredmény.
Általában sok helyre van szükségünk |
Megéri saját palántát nevelni?
Az árudákban a szezon kezdetén egy-egy virágpalántáért 150-300 forintot is elkérnek, később ennyi pénzért már 5-10 palántát is adnak. Ennél pontosan tízszer több növényre lehet szert tenni a saját neveléssel, ha a hozzávaló egyszerű termesztő berendezés egyszeri beszerzési költségével nem számolunk. A mag ára is fontos, általában a fajta, a nemesítési fokozat és az előkészítettség határozza meg. Lehet kapni darabonként 20 fillérért és 40 forintért is.
Hajtatóházban könnyebb palántát nevelnünk
Sokan úgy vélik, hogy a házilagos palántaneveléssel sok pénzt lehet megtakarítani. Ez igaz, de az olcsó palántanevelés azt is jelenti, hogy csöpögő, néha áporodottan illatozó földdel teli tejfölös poharak garmadával kell együtt élni. Persze lehet mindezt családbarát módon gyakorolni. Ez viszont már nem is kevés pénzbe kerül. Hajtató edényt, kis cserepeket, sokféle segédeszközt kell beszerezni. A hajtató edény egy mini üvegház. Ezek az angol, német műanyag tálak nem eresztik magukból a vizet, áttetsző, sőt kis szellőző ablakocskával ellátott tetejük is van. Általában olyan szélesek, hogy pont elférnek az ablakpárkányon. Akkor teljes a hajtató szerkezet, ha az alját a terráriumok fűtésére szolgáló cekasszal is melegítik. A palántanevelő tulajdonképpen a felesleges öntözővíz szétcsorgását megakadályozó tálca, amelyet le is lehet fedni. Ebbe kerülnek a földdel teli, tejfölös poharak vagy erre a célra használatos papíriszap edénykék. Ez utóbbiak előnye, hogy közvetlenül kiültethetőek, mert a talajban elbomlanak. (Vásárolhatóak olyanok is, amelyeket műtrágyával itattak át.)
Palánta vagy magvetés? |
F1 hibrid fajták magjait otthon hiába gyűjtjük
Magvakat lehet vásárolni, cserélni és szedni is. A legegyszerűbbnek tűnő vállalkozás a vásárlás. Mielőtt a fajokról, fajtákról döntenénk, érdemes megismerni őket. A zacskók hátsó oldalán is olvasható praktikus vetési, palántázási tanács. Azonban ahhoz, hogy olyan növényeket sikerüljön felnevelni, amilyen fényképek láthatók a zacskón, ennél több tudásra van szükség.
A magok árának kifizetése előtt feltétlenül meg kell győződni arról, milyen korúak. Vannak olyanok, amelyek több évig is megőrzik a csírázóképességüket, de jobb az óvatosság. Erre akkor is jobb ügyelni, ha a magot kertésztárstól kapja valaki. A saját maggyűjtésnél tudni kell, hogy a továbbnevelésre kiszemelt „anyanövény” genetikai értelemben állandónak tekinthető fajta vagy hibrid-e. Utóbbiaknál ugyanis az utódok alakja, levelének, virágszirmainak színe eltérhet.
Az importált magvakkal nem árt az óvatosság: vannak olyan spanyol, olasz fajták ugyanis, amelyek ugyan kikelnek, de a növény képtelen a klímánkon megélni.