-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Jó ötlet az első magvakat már a tél végén elvetni, hogy ezáltal még előrébb hozhassuk aszüretet. A palántákat nevelhetjük ablakpárkányon, télikertben, fóliasátorban vagy bármely más helyen, ahol elég meleg van és megfelelő mennyiségű fény éri a fejlődő növényeket.
A már beszerzett vetőmagokon túl szükségünk lehet:
-
palántatálcára
-
tőzegre vagy palántaföldre
-
lebomló cserepekre
-
kókuszrosttéglára
Milyen edényt válasszunk palántázáshoz?
A lebomló cserepek ebben az esetben jó szolgálatot tehetnek, hiszen:
-
Áteresztik a vizet és a levegőt.
-
Gyorsítják a csírázást
-
Miután az edényfalon megjelennek a gyökerek, a növényt a cseréppel együtt ki is lehet ültetni a kertbe anélkül, hogy megbolygatnánk a gyökerét.
Az Oázis Kertészet kínálatában többféle méretű és alakú lebomló cserép közül választhatunk. Hely és növény függvénye, hogy melyiket érdemes választani. Ha például leveles zöldségekből zöldfűszerekből nevelünk palántát, akkor elég a kisebb méretűt választani. Ha például paradicsomot, paprikát, padlizsánt és tökféléket szeretnénk palántázni, jobban járunk, ha nagyobb méretű lebomló cserepeket szerzünk be. Ha nagyobb helyen nevelünk palántákat, akkor jó megoldás lehet a kör alakú lebomló cserép, ha pedig minden négyzetcentiméter számít, akkor inkább a kocka alakút részesítsük előnyben. Egy dolgot azonban ne felejtsünk el: a lebomló cserepek alá tegyünk palántatálcát, mert ez a fajta cserép öntözéskor a vizet teljesen átengedni, és ki fog folyni alatta.
Palántázás: ilyen az ideális ültetőközeg
Sokszor okoz gondot a rosszul megválasztott ültetőközeg. A túlzottan savanyú vagy erősen tőzeges vagy lúgos talajok kedvezőtlenül hatnak a csíranövénykre, ezért az üzletekben kapható általános virágföldek többségükben alkalmatlanok palántanevelésre. Ha csak a saját kertünkbe szeretnénk palántákat nevelni, akkor a legegyszerűbb palántaföldet vásárolnunk. Ha a földkeverékbe még egy kókuszrostot is keverünk, akkor azzal is javítjuk a palántaföld szerkezetét. A kókuszrost a saját tömegüknél körülbelül nyolcszor több vizet képes felvenni és megtartani..
Ha kókuszrost is van keverve a palántaföldbe, akkor például abban az esetben, ha véletlen túlöntözzük a magoncokat, akkor az ültetőközeg nem tömörödik be, és a gyökerek kapnak levegőt. Ha meg éppen kevesebb vizet kapnak, akkor sincsen gond, hiszen a kókuszrost remekül köti meg a vizet, így a magoncok nem fognak kiszáradni. Fontos, hogy a kókuszrosttéglát a bekeverése előtt vízben kell áztatni, majd utána kell hozzákeverni a palántaföldhöz.
Palántázás lépésről-lépésre
Első lépésként töltsük fel 6-10 cm laza, apró morzsás, magvetésre ideális kókuszrosttal bekevert földkeverékkel a lebomló cserepünket. Nedvesítsük át a földet, majd engedjük, hogy a fölösleges víz távozzon.
Hintsük el egyenletesen a magokat a felületen, majd szórjuk meg finoman a morzsalékos talajjal. Ellenőrizzük az egyes magok ültetési mélységét. Általános szabály, hogy a magok átmérőjének duplája mélységben legyenek. Spricnivel nedvesítsük meg a talajfelszínt.
Melegigényes magok esetén (paradicsom, uborka, padlizsán, paprika, tökfélék, dinnyék) biztosítsunk a csírázáshoz 22-26 fokot, ezért takarjuk le üveggel vagy műanyaggal, fóliával a vetést. Hidegtűrő fajok esetén az átlagos szobahőmérséklet is megfelelő.
Ha lebomló cserepeket használtunk, és a magokat kellően ritkán vetettük, akkor eltekinthetünk a tűzdeléstől, vagyis a kikelt növények átültetéséről. Ebben az esetben a palántákat tegyük világos helyre, de pár napig óvjuk a közvetlen napfénytől. Az ültetőközeget továbbra se hagyjuk kiszáradni, és mindig figyeljünk a szellőzésre is.