Szalmabála ágyás készítése egyszerűen házilag - így állj neki!

A szalmabálákbók kirakott ágyásban zöldségek, virágok és fűszernövények is termeszthetőek. Mutatjuk, mire kell figyelni!

A hagyományos magaságyások mellett az egyszerű kivitelezhetőségük miatt egyre népszerűbbek a szalmabálaágyások. A szalmabálához bármilyen kalászos növényt például zabot, rozst, búzát, árpát stb. felhasználhatunk. Az a lényeg, hogy az oldalán erősen kötözzük össze, nehogy szétessen.

balakertjo

A növényeket a szalmabálára és a bálába is lehet ültetni, amelyhez mindig használjunk komposztot, jó minőségű kerti földet.

Szalmabálaágyás előnyei

A szalmabálaágyás egyik előnye, hogy kevésbé hajlamos a gyomosodásra, nem kell annyit hajlongani. Azonban egy bálát csak egy szezonban lehet használni, így nem annyira tartós, mint egy hagyományos magaságyás. De érdemes vele kísérletezni, főleg ha könnyen hozzá tudunk jutni szalmabálához.

Szalmabálaágyás építése

Mielőtt kihelynénk a bálákat, a kiválasztott területre tegyünk geotextilt vagy széthajtott kartonpapírt, hogy megakadályozzuk a gyomosodást. Ezután jöhetnek a bálák. Egy bála mérete ajánlott mérete 30 cm x 100 cm x 40 cm. Mindig úgy rakjuk le, hogy a vágott része legyen felfelé és a zsineg az oldalán fusson. Hogy milyen formába tesszük le egymás mellé a bálákat, annak csak a kert adottságai és a fantázia szabhat határt.

szalmabala1

Mielőtt tavasszal ültetünk a szalmába, alaposan öntözzük be és hagyjuk bő két hétig állni. Ezzel is elősegítsük a szalma érését. Minél öregebb annál jobb! Az öntözéssel práhuzamosan 5 napig minden bálát 3 bögre szerves trágyával szórjunk meg, majd jól locsoljunk be. Tartsunk egy nap szünetet, ezután 3 napig bálánként másfél bögre szerves trágyával ismételjük meg az előbbi műveletet.

A 10. nap bálánként három bögre halliszt és fahamu keverékét szórjuk a bálára, majd ezt is alaposan öntözzük be. Ha letelt a két hét, akkor láthatjuk a szalma összeesett, és a bála meleg és nedves.

Ültetés szalmabálaágyásba

Ha magokat akarunk vetni a szalmaágyásba, akkor szórjuk el a magokat és tegyünk rájuk néhány centi palántaföldet. Ha palántát akarunk ültetni bele, akkor készítsünk ültetőgödröt, szórjunk bele palántaföldet és rakjuk bele a palántát.

Szalmabálaágyás: milyen gyakran kell öntözni?

A nedvességtartalom megfelelő szinten tartása érdekében általában hetente egyszer vagy kétszer öntözni kell a szalmabálaágyást, de ez az időszak rövidebb vagy hosszabb lehet időjárástól függően. A legjobb, ha az ágyás nedvességtartalmát ellenőrizzük, és amikor a felső 5-10 cm száraznak tűnik, akkor meglocsoljuk.

Fontos, hogy a szalmabálaágyásban ne álljon meg a víz, mert az  növelheti egyes gombás betegségek esélyét.

Magaságyás készítése házilag percek alatt raklapmagasítóból - videóval

értékelés