-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Bár jelenleg nincs országos érvényű előírás az épületektől, telekhatártól való telepítési távolságokról, ha nem akarunk gondot, tartsuk be az alábbiakat.
Ültetési távolság - ez a főszabály
A helyi önkormányzatok településükre vonatkozóan ugyan önálló rendeletben, vagy helyi építési szabályzatukban rendelkezhetnek az ültetési, telepítési távolságokról, de a lehetőséggel sok önkormányzat nem élt. Az önkormányzati rendeletek általában átvették a hatályon kívül helyezett rendelet telepítési távolságait. Ennek hiányában, elvileg a telken bárhol ültethető növényzet. Egyetlen feltétel, hogy az a szomszédos ingatlan tulajdonosát, használóját nem zavarhatja (árnyékolás, kilátás zavarása, telekre átnyúló ágak, gyökerek, épület alá növő gyökerek, épületre ráhajló ágak, épületen végzendő felújítási munkát akadályozó növényzet) ingatlana használatában, birtoklásában nem korlátozhatja, épületében kárt nem okozhat.
Alapszabály: ne zavarja a szomszédot
A helyi önkormányzatok településükre vonatkozóan ugyan önálló rendeletben, vagy helyi építési szabályzatukban rendelkezhetnek az ültetési, telepítési távolságokról, de a lehetőséggel sok önkormányzat nem élt. Az önkormányzati rendeletek általában átvették a hatályon kívül helyezett rendelet telepítési távolságait. Ennek hiányában, elvileg a telken bárhol ültethető növényzet. Egyetlen feltétel, hogy az a szomszédos ingatlan tulajdonosát, használóját nem zavarhatja (árnyékolás, kilátás zavarása, telekre átnyúló ágak, gyökerek, épület alá növő gyökerek, épületre ráhajló ágak, épületen végzendő felújítási munkát akadályozó növényzet) ingatlana használatában, birtoklásában nem korlátozhatja, épületében kárt nem okozhat.J
Jogi értelemben javasolt teendők telepítés, ültetés előtt:
Telepítés helye szerinti önkormányzat polgármesteri hivatalában minden esetben tájékozódjunk arról, hogy létezik-e telepítési, ültetési távolságokat meghatározó helyi szabályozás. Ha igen, járjunk el annak szellemében, de ültetés előtt tájékoztassuk érintett szomszédunkat szándékunkról és kérjük ki véleményét.
Amennyiben nincs a telekhatároktól, épületektől betartandó telepítési távolságokat meghatározó települési előírás, tartsuk szem előtt a következőket:
Ültetés közterületi zöldfelületeken
- Minden 10 cm-nél nagyobb törzsátmérőjű nem gyümölcsfa kivágása a teljes közigazgatási területen engedélyköteles
- A szabályozási tervben jelölt fasorok helyeit sem magas, sem mélyépítési létesítményekkel elépíteni, sem megszüntetni nem lehet.
- Magas és mélyépítési munkák során a meglévő növényzetet adottságként kell kezelni és az érvényben lévő védőtávolságokat be kell tartani.
- Fakivágás csak indokolt esetben, és fapótlási kötelezettséggel történhet.
- A szükséges fapótlás mértéke a kivágott fa törzskörméretével egyező famennyiség eltelepítése, min. 8/10 törzskörméretű csemetékkel.
- Fa és örökzöld épülettől, kerítéstől 3,00 m-re, cserje 2,00 m-re telepíthető.
Magánterületen az alábbi ültetési távolságokat kell betartani:
- 1,5 méternél alacsonyabb sövény, bokor a telekhatártól 0,5 méter, épülettől 2,0 méterre ültethető
- 1,5 méternél magasabb sövény, bokor és 4,0 méternél alacsonyabb fa a telekhatártól 2,0 méter, épülettől 3,0 méter
- egyéb fa (diófa és magasra növő, terebélyes fák kivételével) telekhatártól 3,0 méter, épülettől 4,0 méter
- diófa és magasra növő, terebélyes fák telekhatártól 5,0 méter, épülettől 7,0 méter
Az önkormányzati rendeletek általában átvették a hatályon kívül helyezett rendelet telepítési távolságait. Ennek hiányában, elvileg a telken bárhol ültethető növényzet. Egyetlen feltétel, hogy az a szomszédos ingatlan tulajdonosát, használóját nem zavarhatja (árnyékolás, kilátás zavarása, telekre átnyúló ágak, gyökerek, épület alá növő gyökerek, épületre ráhajló ágak, épületen végzendő felújítási munkát akadályozó növényzet) ingatlana használatában, birtoklásában nem korlátozhatja, épületében kárt nem okozhat.
Általam ajánlott minimális telepítési távolságok:
Telekhatártól:
- A várható, kifejlett növény magasságának fele.
Épülettől, illetve szomszédunk által beépíthető telekhatártól:
- Gyep, virág, szamóca, hagyma, stb. 0,50 m
- 1 m-nél magasabbra nem növő cserje, bokor 1,50 m
- Szőlő, 2 m-nél magasabbra nem növő cserje, bokor, sövény, díszfa 2,00 m
- 3 m-nél magasabbra nem növő minden egyéb bokor és díszfa 2,50 m
- 4 m-nél magasabbra nem növő, nem terebélyes díszfa 3,50 m
- Alacsony növésű gyümölcsfa, 4 m-nél magasabbra növő, terebélyes díszfa 5,00 m
- Cseresznyefa, továbbá az előzőekben fel nem sorolt gyümölcsfa, valamint nyár, fűz, akác, fenyő 7,00 m
Ültetési, telepítési távolságot célszerű saját épületeinktől is betartani, de a későbbi kellemetlenségek elkerülése, megelőzése érdekében fontos szerepe a szomszédok, szomszédos ingatlanok (épületek, telekhatárok) szempontjából van.